ДомойУкраинаЯк звести будинок за два-три місяці

Як звести будинок за два-три місяці

Коли звичайна українська сім’я вирішує будувати будинок, то як правило ставить перед собою відразу кілька завдань: по-перше, всі хочуть звести житло швидко, по-друге, зробити це дешевше, а по-третє, з урахуванням очікуваного неодноразового підвищення цін на газ та інші комунальні блага, відразу побудуватися так, щоб новий будинок був теплим і не вимагав при цьому великих витрат на опалення. На перший погляд задовольнити всі ці вимоги одним махом неможливо.

Але, як не дивно, це реально: нині існує чимало перевірених на практиці (у тому числі українській) матеріалів і способів будівництва, які дозволяють зводити будинки помітно швидше, ніж у традиційному цегляному житловому будівництві, менш витратно і, що важливо, без додаткового утеплення.

У перевагах і недоліках різних технологій зведення будинків і нюансах їх застосування нам допомогли розібратися директор компанії «Елегантбуд» Віктор Коршак, директор фірми «Валькірія» Олександр Бурлаченко і керівник відділу продажів компанії «Вудстайл» Костянтин Россейськов.

ЗРУБ: недорого, екологічно, традиційно

Важко уявити щось більш традиційне, ніж дерев’яні будинки. Правда, в останні десятиліття ця традиція набула нового вияву: у гонитві за екологічним способом життя зруби увійшли в моду. Як правило, комплект колод, або бруса (зазвичай соснового), готується під кожен будинок індивідуально в заводських умовах – залишається тільки зібрати його на місці. Збірка може зайняти 2-3 тижні, а на спорудження будинку «під ключ» піде 4 місяці. Виняток – споруди з так званого дикого зрубу, який завозиться на ділянку практично в непідготовленому вигляді, а обрізається і підганяється вже на місці. Але це непопулярний варіант.

ПЛЮСИ. Є декілька переваг дерева, які дають змогу економити порівняно з будівництвом цегляного будинку. По-перше, дерев’яна споруда важить разів у три менше кам’яної аналогічних розмірів. Таким чином, можна закладати менш ґрунтовний фундамент, доставка матеріалів виллється в менше число тонно-кілометрів, а отже, і в менші транспортні витрати. Крім того, зібрати зруб з готової колоди простіше, ніж викласти рівну цегляну стіну. Ще одна важлива деталь: деревина погано проводить тепло і холод, що забезпечує хороші теплоізоляційні властивості стіни зрубу. Щоб отримати ті ж результати в цегляному будинку, його потрібно додатково утеплювати, а значить, нести додаткові витрати. До того ж дерев’яний будинок не вимагає внутрішньої обробки стін: штукатурення, поклейки шпалер тощо.

В цілому дерев’яний будинок може обійтися разів у півтора дешевше аналогічного за площею цегляного. Так, на сьогодні будинок з оциліндрованих соснового бруса «під ключ» з мінімальною комплектацією коштує від 5000 грн за кв. м, а найбільш бюджетний будиночок в 100 кв. м (з мінімальною комплектацією з недорогих матеріалів) може обійтися в 500 000 грн.

Існує навіть можливість у разі необхідності розібрати зруб і зібрати його на новому місці.

Дерев’яний будинок має і низкою експлуатаційних переваг. По-перше, він дихає: дерево може пропускати кисень, а значить, в закритому приміщенні через пори стін може оновлюватися до 30% внутрішнього повітря. По-друге, дерев’яні стіни виступають в ролі природного кондиціонера, підтримуючи вологість у приміщенні на оптимальному для людини рівні 45-55%. Якщо вологість стає більше, стіни поглинають надлишок вологи, якщо повітря стає занадто сухим – виділяють її. У дерев’яних будівлях легко дихати ще й тому, що дерево вбирає різні запахи, наприклад, тютюновий дим. Крім того, дерев’яні стіни позбавлені біди своїх бетонних побратимів – скупчення конденсату, а значить, і розвитку грибків. Ну і просто доторкнутися до дерева – це вже сама по собі заспокійлива процедура.

МІНУСИ. З недоліків варто відзначити схильність дерев’яного будинку до усадки. Дерево висихає, зменшується в об’ємі, подекуди дає тріщини, які потрібно закладати. Заселятися можна відразу, якщо не лякатися виникають час від часу дивних звуків (їх видає висихаюче дерево), але краще почекати хоча б півроку. Цього недоліку позбавлені будинку з клеєного бруса (завдяки технології склеювання вже просушених дощок), але вони й дорожчі рази в півтора.

Пожежонебезпека дерев’яних будинків дещо перебільшена. Щоб остаточно позбутися страху перед пожежею, достатньо обробити стіни будинку спеціальними просоченнями, які знижують горючість дерева.

КАРКАСНИЙ: швидкий, легкий, але не дихає

Для зведення будинку такого типу спочатку споруджується міцний каркас. Він може бути з металу, але в нашій практиці прийнято використовувати дерев’яні бруси. Далі в каркасі закріплюються стіни, що складаються з так званих сендвіч-панелей (це два шари міцної деревно-стружкової плити (OSB), між якими розміщений шар утеплювача – пінопласту або мінеральної вати). У підсумку виходить міцна монолітна конструкція, здатна протистояти сейсмічним поштовхам краще, ніж звичайні бетонні або цегляні будівлі. Це, до речі, одна з причин широкої популярності таких будинків у Японії.

Але популярні вони не тільки в сейсмонебезпечних зонах. Це основна технологія малоповерхового будівництва в ряді європейських країн і США, а в Канаді такі будинки настільки поширені, що у нас їх часто так і називають – «канадський будинок».

ПЛЮСИ. Одна з основних переваг таких будівель – вони теплі, тому витрати на опалення житла в кілька разів нижчі порівняно з цегляними і бетонними аналогами.

Порівняно зі звичайною цегляною кладкою, каркасна технологія має низку переваг. По-перше, як і дерев’яні будинки, каркасні набагато легше цегельних, з тими ж вигодами у вигляді економії на фундаменті (часто взагалі обходяться дешевими палями) і транспортних витратах. Крім того, підготовлений комплект каркасного будинку збирається на місці буквально за два-три тижні. Всього ж з урахуванням часу на виготовлення комплекту і підготовку фундаменту, а також обробку і розведення інженерних мереж, будівництво може зайняти близько 3 місяців.

Ще один плюс – оскільки при зведенні стін не використовуються «мокрі» роботи (де потрібна вода), будуватися можна незалежно від сезону – хоч в зимові морози. Лише б встигли вчасно підготувати фундамент.

Знову-таки складання готового будинку не вимагає навичок, сумірних з майстерністю муляра. А рівні внутрішні і зовнішні поверхні спрощують і здешевлюють обробку: на них йде менше матеріалів.

Все разом це призводить до того, що каркасні будинки сьогодні – одні з найдешевших у будівництві: квадратний метр такого будинку «під ключ» при мінімальній комплектації обходиться в суму від 4500 грн, а найбільш «скромний» будиночок в 100 кв. м – в 450 000 грн.

Ще одна перевага каркасного будинку – він легко переносить багаторазові «заморозку» і «розморожування», що робить його безцінним в якості зрідка відвідуваного взимку заміського будиночка.

Порівняно з будинком з натурального дерева, каркасний має ті переваги, що не дає усадки.

МІНУСИ. Серед явних недоліків каркасних будинків – вони взагалі не «дихають». З цим у них навіть гірше, ніж у цегляних: паропроникність стін настільки мала, що вологість в таких приміщеннях завжди підвищена. Тому необхідно подбати про додаткову вентиляцію або відразу передбачити використання паропроникних матеріалів у плитах, що для нашої практики нетипово і може зробити будівництво дорожчим.

В тренді

Валютні гойдалки: чому в Україні лихоманить курс долара

Крім того, фахівці підкреслюють, що каркасний будинок не повною мірою буде «вашою фортецею». При наявності часу і відповідного інструменту, наприклад, бензопили, зловмисник в буквальному сенсі може пройти крізь стіни, не розмінюючись на виламування дверей або віконних рам.

ПОРИСТІ БЕТОНИ: легко різати і швидко зводити

У нашій будівельній практиці використовується два види пористого бетону: піно- і газобетон. Пінобетон виробляється з цементу і піску з додаванням спінюючих речовин (піноутворювача) і використовується у вигляді готового піноблоку – великого «цегли», що містить безліч маленьких пір всередині. Пори в піні полегшують матеріал, дозволяють йому дихати і забезпечують шумоізоляцію. Тому, з одного боку, він досить міцний для того, щоб з нього зводити стіни, а з іншого – відносно легкий для своїх розмірів.

ПЛЮСИ. Пориста структура піноблоків перешкоджає втраті тепла. Тому їх використовують не тільки для зведення стін, але і як допоміжний тепло- і звукоізоляційний матеріал, у поєднанні, наприклад, із цеглиною. Найчастіше внутрішні перегородки в цегляних будинках роблять саме з піноблоків.

Крім того, здатність стіни з пористого бетону дихати допомагає підтримувати в приміщенні здоровий мікроклімат при відносно невеликих витратах на опалення або кондиціонування. Пінобетон вважається екологічно чистим матеріалом, який не виділяє шкідливих речовин. До того ж він абсолютно пожежобезпечний.

Стіна з пінобетону приблизно в півтора рази легше аналогічної з цегли, що дозволяє економити на фундаменті. Фундамент, як правило, використовують більш економічний, стрічковий (по периметру стін), хоча багато чого залежить від стану грунтів. Великі розміри піноблоку при цілком «підйомній» вазі спрощують і здешевлюють кладку. Крім того, пінобетон легко ріжеться звичайною пилкою і сверлится, в нього просто вбити цвях і з точки зору зручності механічної обробки він не поступається дереву.

Все це робить будівництво з пінобетонних блоків за вартістю порівнянним з зведенням зрубу. У середньому 1 кв. м. стіни обійдеться в 5500 грн (на невеликий 100-метровий будиночок піде 550 000 грн).

Що стосується швидкості споруди, то, наприклад, будиночок площею близько 130 кв. м може бути зведений всього за два з половиною місяці – починаючи від знесення стояла на його місці старої хатки до заселення мешканців.

ГАЗОБЕТОН. Це схожий за властивостями матеріал, тільки пори в ньому утворюються бульбашками водню, а в складі можуть бути гіпс або вапно. Він міцніше пінобетону (завдяки технології виробництва) і стійкіше до зовнішніх впливів, тому саме його рекомендують застосовувати для кладки зовнішніх стін. Газобетон володіє і кращими теплоізоляційними властивостями, а з часом стає твердіше. Правда, він і на 10-15% дорожче пінобетону.

МІНУСИ. До недоліків пористих матеріалів можна віднести більшу, ніж у цегли або звичайного бетону, ламкість. При помилках у проектуванні, укладанні стін або не найкращому якості фундаменту шанс дати тріщину у пінобетону вище. Такі блоки легше розколоти – навіть випадково. І хоча цвях у них вбивається легше, ніж у бетон або цеглу, але і тримається він там гірше. Тому для надійного кріплення краще використовувати спеціальні анкери.

Ще один із недоліків пінобетону (і меншою мірою газобетону) – гігроскопічність (можуть вбирати вологу). Тому надовго залишати такі стіни без зовнішньої обробки не рекомендується: накопичена в порах пінобетону волога при перших морозах замерзне і, перетворившись на лід, може зруйнувати стіни.

ТЕРМОДІМ: будівельний конструктор

Стіни термодому викладаються з легких пінополістирольних блоків, званих термоблоками. Такий блок складається з тонкої зовнішньої і внутрішньої стінок товщиною по 50 мм (для них використовується спеціальний будівельний пінополістирол, щільність якого приблизно в два рази вище, ніж у його побратимів – утеплювальних матеріалів), з’єднаних перемичками. А всередині – порожній простір шириною 150 мм, тому блок виходить легкий, невеликий (1000х250х250 мм), і переносити їх можна дюжинами за раз. Термоблоки мають так звані стикувальні замки, за допомогою яких надійно кріпляться один до одного. Для кутів існують спеціальні «кутові» блоки. Завдяки всьому цьому швидко зібрати стіну з таких елементів може навіть дитина, немов створюючи щось з конструктора.

Але далі починаються цілком доросла робота – заливка бетону.

Стіна з термоблоків потрібна не сама по собі, а в якості незнімної опалубки для бетону. Але, незважаючи на те що сама стінка зводиться швидко, та й на заливку бетону багато часу не треба, за технологією на кожен поверх потрібно відводити тиждень – дати бетону досить затвердіти, щоб на стіну можна було оперти той же бетонне перекриття. Власне, якщо у вас будинок в два поверхи, то для зведення самих стін знадобиться близько двох тижнів. Всього ж в Україні за цією технологією дозволено будувати будинки до п’яти поверхів заввишки (стіни в більш високому будинку можуть не витримати навантаження).

ПЛЮСИ. У результаті зведення стін виходить майже монолітна бетонна конструкція, що забезпечує високу міцність всієї будови. При цьому бетон з двох сторін утеплений шаром пінопласту. У результаті за своїми теплоізоляційними властивостями стіна термодома еквівалентна майже двометрової кладці із звичайної цеглини.

Для виготовлення термоблоків використовується пінополістирол, здатний «дихати» (що допомагає підтримувати нормальну вологість у приміщенні ), зі спеціальними «протипожежними» добавками. Таке будівництво доступно навіть дилетантам – термодім цілком можна спорудити і своїми силами. Найскладніше – підготувати і залити бетон, а цю операцію неважко осилити будь-якому здоровому чоловікові.

Завдяки легкості укладального матеріалу і простоті роботи з ним, трудомісткість зведення стін, в порівнянні з аналогічним цегельним будинком, може бути знижена в кілька разів (деякі фахівці стверджують, що до 10). Разів у 5 або більше скорочуються і терміни будівництва коробки. В цілому зведення стін може обійтися майже в два рази дешевше, ніж для цегляного будинку. Враховуючи те, що вартість стіни складає близько 20-30 % від загальної вартості будівництва, економія виходить відчутна. З іншого боку, не потрібно ніякого дополнітельнгого утеплення. В цілому, квадратний метр термодому обійдеться в 5500-6000 тис. грн, а 100-метровий будиночок – в 600 000 грн.

МІНУСИ. Хоча вся стіна міцна, пінополістирольні шари недостатньо вандалостійкі – аж до того, що допитливий і наполегливий дитина може доковирятися до бетону навіть за допомогою звичайного олівця, не кажучи вже про цвях. Та й випадково пошкодити такий шар цілком можливо.

Не рекомендується і надовго залишати термодім без зовнішньої обробки – пінопласт, навіть дуже щільний, не дуже добре переносить дощі і морози.

Читайте найважливіші та найцікавіші новини у нашому Telegram

Рекомендуемые статьи