ДомойАгентства недвижимостиКоммерческая недвижимостьАфери з орендою: шахраї використовують витончені схеми обману

Афери з орендою: шахраї використовують витончені схеми обману

Липень – розпал сезону літньої оренди. Відпускники шукають житло в курортних зонах, а майбутні студенти – у великих містах за місцем навчання. І хоча про афери «чорних ріелторів» говорилося не раз, на їх схеми досі трапляються обивателі.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ

  • Оренда житла: як зняти квартиру і не потрапити на шахраїв

Хитрі схеми

Ірина Столярова, яка вступає в цьому році в один з вузів Києва, розповідає: з аферистами зіткнулася на етапі пошуку квартири.

«Батьки боялися, що за день подати документи ми не встигнемо, і вирішили зняти житло відразу на кілька діб. Сильно здивувалися, коли натрапили на дуже низьку ціну практично в центрі міста, – розповідає вона. – Після спілкування з «працівником агентства» стало зрозуміло, що це шахрай – він спочатку плутався з адресою, а потім не зміг пояснити, як туди дістатися. Батьки вирішили його «потролити» – призначати огляд житла на певний день з різних номерів, а за годину до зустрічі її переносити. Так тривало кілька днів, поки він не перестав брати слухавку».

Експерти кажуть, що занижена ціна – вірна ознака шахрайства. Найбільше ж поширеною схемою, за словами експерта в сфері нерухомості Сергія Костецького, залишається «переаренда», коли шахрай знімає квартиру у господаря на кілька днів, а потім здає її іншій людині, наприклад на місяць.

«Ще одна популярна схема, коли господар працює в парі з ріелтором. Вони здають квартиру на рік, клієнт оплачує перший, останній місяці і комісійні. Через пару днів приїжджає господар, каже, що до нього екстрено приїхали родичі, потрібно припинити співпрацю і повертає гроші. Але комісійні залишаються у ріелтора, який вже загубився! Потім цю суму вони ділять з господарем», – пояснює ріелтор Роман Вараніца.

Також, за його словами, бувають випадки, коли людина виходить на підставне агентство і там йому пропонують купити якусь базу контактів тих, хто здає квартири.

«Людина приїжджає на вказану адресу в офіс, купує базу і вдома починає шукати собі житло. Але виявляється, що всі адреси старі, з агентством зв’язатися вже неможливо, і найчастіше в офісі вже нікого немає», – підсумував ріелтор.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ

  • Експерт розповів, коли найкраще шукати знімне житло

Нарешті, аферою з найбільшою прибутком, за словами експертів, залишається продаж орендованої квартири.

«З такою історією зіткнулася моя знайома – вона здавала квартиру через агентство подобово. У якийсь момент її на тиждень зняли представники однієї з церков, заявили, що їм за віросповіданням не можна, щоб там були камери. Камери відключили, а через тиждень ці люди квартиру продали – підробили документи, провели покази і через нотаріуса в іншій області оформили угоду», – поділився Вараніца.

Заходи безпеки

Костецький зазначає, в групі ризику афер з орендою житла знаходяться люди, які несерйозно ставляться до документів, і приїжджі люди, які поспішають з вибором.

«У першу чергу необхідно подивитися оригінали. Непогано буде, якщо угода проходить в присутності юриста або людини, який вариться в цьому середовищі. Але насправді в цих документах нічого складного немає. Тим більше, що зараз є реєстр нерухомості, де за 20 грн можна отримати практично будь-яку виписку, де будуть вказані паспортні дані людини, кому належить квартира і так далі. Тобто якщо задурити на 10 хвилин з інтернетом, то проблем вдасться уникнути. Ще одна порада – більш ретельно перевіряти господарів, які вирішили самі здавати квартиру, а не через агентство. Аргумент простий: комісію агентству в будь-якому випадку платить орендар, а рішення орендодавця зайнятися цим самому викликає підозру», – резюмує експерт.

У поліції розповіли, що зі скаргами на нечесних ріелторів до них звертаються досить часто, однак назвати конкретну цифру правоохоронці не змогли.

«Ми не ведемо окремої статистики по квартирних аферистах, всі такі випадки підпадають під статтю «шахрайство», – говорять в поліції.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ

  • Оренда житла в Києві: який район вибрати

Тисячі гривень за липовий санаторій

Ріелтори кажуть, що великими містами аферисти не обмежуються і з приходом літа шахраї «йдуть» на курортні зони. Тут найпопулярніша схема – запросити аванс, який нерідко доходить до декількох тисяч гривень, за житло на неіснуючій базі відпочинку. При цьому, як розповіла нам співробітник сектора інформполітики Кирилівської селищної ради Євгенвя Мініна, в цьому році через наплив таких аферистів місцевим чиновникам довелося навіть запустити спеціальний сервіс, де збиратимуть випадки шахрайства і скарги обдурених. І будь-який українець зможе з ними ознайомитися.

«Такі схеми стосуються не тільки якихось окремих баз відпочинку. Почастішали випадки, коли люди звуть відпочиваючих бронювати будинку в приватному секторі, а потім виявляється, що справжні господарі не тільки не отримали грошей, але навіть і не думали ніколи здавати в оренду свою власність. Зазначу, що в минулому році такі випадки були поодинокі, а масштабним це явище стало в останні кілька місяців. Я пов’язую це з тим, що українці стали більше цікавитися внутрішнім туризмом», – зазначає Мініна.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ

  • Дачний сезон: де і за скільки орендувати будиночок

Читайте найважливіші та найцікавіші новини у нашому Telegram

Рекомендуемые статьи