У Києві, як і в усіх обласних центрах, різко зріс попит на оренду квартир. Як пояснюють ріелтори, студенти та робітники створили ажіотаж на ринку нерухомості: зараз охочих зняти квартиру на 50% більше, ніж було ще місяць тому. Разом з цим зростають і ціни: в середньому в столиці житло за кілька тижнів подорожчало на 10-15% і, швидше за все, вартість квартир цього року вже не повернеться на колишній рівень. Сайт «Сегодня.ua» з’ясував, чому оренда квартир подорожчала і скільки за орендоване житло доведеться платити восени.
Квартири йдуть як гарячі пиріжки
Якщо ще на початку літа квартира могла «простоювати» в очікуванні мешканців цілий тиждень, зараз практично на будь-які апартаменти знаходяться свої квартиранти, розповідає київський ріелтор Максим Бабуряк. «Ось вранці розмістив оголошення – квартира за 6 тисяч, однокімнатна, з косметичним ремонтом – вже 17 раз дзвонили, на завтра черга на перегляд розписана», – розповідає експерт в сфері нерухомості.
«Ось вранці розмістив оголошення – квартира за 6 тисяч, однокімнатна, з косметичним ремонтом – вже 17 раз дзвонили, на завтра черга на перегляд розписана», – розповідає ріелтор.
Пік на ринку нерухомості починається в середині серпня і триває цілий місяць, пояснює керівник київського відділення Асоціації фахівців нерухомості Артур Пилипчук. У цей час житло активно шукають студенти і робітники. Влітку на ринку спостерігалося «затишшя» – українці в сезон відпусток переїжджають неохоче. Зараз же попит на квартири, за словами експерта, збільшився приблизно на 50%.
Зростання попиту підштовхнуло власників житла переглянути вартість оренди. У середньому ціни зросли на 10-15%. Навіть після того, як попит знизиться (у другій половині вересня), ціни на ринку нерухомості не переглядатимуть.
«Вартість змінюється кожного року по-різному. Був рік, коли через масове переселення з Сходу ціни збільшилися значно. Зараз ціни виросли на 10-15%, але не більше. Це стосується тільки житла економ і бізнес-класів. На преміум сегмент це ніяк не вплинуло», – розповідає Артур Пилипчук.
«Зараз ціни виросли на 10-15%, але не більше. Це стосується тільки житла економ і бізнес-класів. На преміум сегмент це ніяк не вплинуло», – розповідає Артур Пилипчук.
Квартирантів цієї осені чекає ще один неприємний «сюрприз» – за «комуналку» доведеться віддавати приблизно 50% від вартості оренди. Наприклад, якщо оренда невеликої однокімнатної квартири (30 квадратних метрів) за 15 хвилин їзди від метро може коштувати 4 тисячі гривень, за «комуналку» в такій квартирі (якщо споживати все енергоресурси відповідно до нормативу Кабміну) доведеться заплатити 1881,3 гривні. І це без урахування тарифів на вивезення сміття і утримання будинку. «Комуналка» в «трійці» обійдеться в 3200,1 гривні (минулого року – 1621,5 гривні). Як кажуть ріелтори, в сегменті дешевого житла (до 7 тисяч гривень) комунальні послуги оплачують самі квартиранти.
Квартира за 4 тисячі гривень. Фото: OLX
На вартість оренди також може вплинути і курс гривні. Насаперед через девальвацію національної валюти дорожчають дорогі квартири (найчастіше ціни на таке житло зафіксовані в доларах), проте з часом це впливає і на вартість оренди бюджетних квартир.
Генеральний директор одного з великих київських агентств нерухомості Галина Мельникова впевнена, найближчим часом ціни на оренду нерухомості кардинально не зміняться. «На ринку оренди столиці сформувалися толерантні відносини орендодавців і орендаторів. Тому навіть при зміні курсу валют, орендодавець не поспішає відразу піднімати ціну. Можливо, якщо курс долара досягне 40 гривень, то вартість оренди обговорюватиметься, сторони шукатимуть компроміс. В цілому, в найближчій перспективі навряд чи відбудеться істотна зміна вартості оренди», – говорить Галина Мельникова.
Житла вистачить на всіх
«Зараз абсолютно не складно знайти житло. Пропозицій достатньо. У Києві багато квартир здається в оренду, а попит влітку знизився. Крім того, з огляду на кризу, багато родин, які мали дві квартири, з’їжджаються в одну, а другу здають в оренду», – розповідає Артур Пилипчук.
«У Києві багато квартир здається в оренду, а попит влітку знизився. Крім того, з огляду на кризу, багато родин, які мали дві квартири, з’їжджаються до однієї, а другу здають в оренду», – розповідає Артур Пилипчук.
Ріелтор Максим Бабуряк уточнює: якщо влітку можна було вибрати собі житло з декількох варіантів, зараз часу для того, щоб перебирати варіанти, немає.
«Зараз люди дзвонять і просять хоч якийсь варіант. Найчастіше другий перегляд квартири влаштовувати не доводиться. Першого дня, як показуємо квартиру, вже хтось займає житло. Тобто якщо ви подивилися один варіант, а потім інший і тепер думаєте , яке житло вибрати, поки ви думаєте, і перший і другий варіанти вже можуть зайняти», – розповідає київський ріелтор.
Варто врахувати, що квартирантам доведеться заплатити відразу за два місяці проживання. Крім того, свої «комісійні» попросить і брокер. Ріелтор Юрій Стажнюк переконаний, більше 80% оголошень про оренду квартир розміщують посередники – зняти квартиру безпосередньо у власника складно.
Квартира за 4,5 тисячі гривень. Фото: OLX
«Ми просимо 50% від вартості першого місяця оренди + власники просять 200% (за перший і останній місяць). Виходить, що суму, за якою пропонують житло, потрібно помножити на 2.5», – розповідає Максим Бабуряк.
При цьому експерти радять квартирантам уважно поставитися до пошуку: останнім часом почастішали випадки шахрайства.
Поради експертів, як не потрапити на гачок шахраїв:
— Не платити ріелтору до моменту укладення договору оренди. Брокер повинен перевірити документи, що підтверджують право власності на квартиру і скласти договір оренди.
— Перевіряти документи на право власності. Власник квартири повинен показати документи, що підтверджують право власності на житло та свій паспорт. Крім того, як радить експерт, в документах на право власності необхідно перевірити, хто ще є власником житла.
— Обов’язково укласти договір оренди. У договорі, як пояснює Юрій Стажнюк, мають бути вказані правильні паспортні дані власника квартири, адреса самої квартири і дані квартиранта.
— Шукати перевіреного ріелтора. Брокери, розповідає Максим Бабуряк, які дорожать своїм ім’ям і найчастіше працюють з певною базою клієнтів.
Читайте найважливіші та найцікавіші новини у нашому Telegram