Поки смарт-квартири в цілому по Україні втрачають популярність, столичний ринок нерухомості остаточно вийшов з зимового сезону. Аналітики M2Bomber розповіли «Сегодня», як змінювалися ціни на житло в Києві та що чекає ринок житла в найближчі місяці.
Розцінки на метри в київських новобудовах помітно виросли у грудні – в порівнянні з листопадом, квадратний метр подорожчав в середньому на тисячу гривень (до 25 000 грн за кв. м). Однак, вже у січні ціна просіла до 22 950 кв. м, і приблизно на такому рівні тримається і зараз.
«На перший погляд здається, що скачки цін як зазвичай пов'язані коливаннями курсу [гривні]. Але ймовірно, це все-таки не так. Для порівняння: у листопаді долар коштував 28,22 грн, а новобудови продавалися за 845 за кв. м. У грудні ж курс впав до 27,69 грн. А ціна нових будинків, навпаки, зросла – до 903 за кв. м «, – відзначають фахівці.
У зв'язку з цим фахівці радять покупцям критично ставитись до передноворічних акцій, які з року в рік проводять забудовники. Судячи з графіків, ці знижки можуть діяти тільки на папері.
Фахівці відзначають, що січень – як правило, «найдешевший» місяць на ринку новобудов, а вже з лютого цінники зазвичай починають рости. Це триває до середини весни, потім вартість нових будинків знижується знову. Якщо ж аналізувати річну статистику, то можна сказати, що ціни на новобудови протягом 2018 го майже не змінилися. У гривнях квадратний подорожчав десь на 4%, в доларах же ціна виросла менше, ніж на відсоток.
«Щодо новобудов, ймовірно, варто очікувати подорожчання. Згідно з даними Держстату, у січні ціни на будівельно-монтажні роботи виросли на 21% (в порівнянні з січнем попереднього року). До сих пір забудовники лише частково компенсували цю різницю шляхом подорожчання квадратного метра. Але якщо ціни на матеріали і роботи будуть підвищуватися і далі (а скоріше за все, так і буде) – цінники на новобудови теж підростуть», – прогнозують аналітики.
Втім, забудовники опинилися «між двох вогнів»: з одного боку – є необхідність підняти ціни, з іншого – попит залишається низьким. Тому, на думку експертів, будкомпанії будуть використовувати програми лояльності.
«Однією з основних стане розстрочка. І якщо сьогодні найбільш поширений варіант – це розстрочка до кінця будівництва (один-три роки), і лише деякі ЖК пропонують «розтягнути» цей період на п'ять-сім років – то в майбутньому таких пропозицій може стати значно більше. Інша ймовірна перспектива – «формальне» зростання цін в офіційних прайсах забудовників, потім – розпродажі та знижки, які фактично зводять подорожчання нанівець», – відзначають фахівці.
Що стосується вторинної нерухомості, то її ціна навпаки, підскочила у січні. Так, в середині грудня «вторинка» продавалася приблизно за 26 700 грн за кв. м – а у січні продавці вже просили 27 300 грн за кв. м. У лютому ціна дещо знизилася, а до весни піднялася знову – і сьогодні метр квадратний вторинного житла коштує близько 27 000 грн. У доларах же вартість «вторинки» плавно підвищувалася протягом сезону. Ціни стартували з 950 дол. за кв. м на початку зими – і доросли до 1000 дол. кв. м зараз.
Річна статистика така: у 2018 році вторинна нерухомість подорожчала більше, ніж новобудови – приблизно на 9,5% (в гривнях). Зростання ціни в доларах, як завжди, менш істотне – трохи більше 6%.
Нагадаємо, раніше «Сегодня» з'ясовували, чому в Україні стали будувати менше квартир і чи дійсно вони дорожчають.
Читайте найважливіші та найцікавіші новини у нашому Telegram