З 1 липня для українців, які володіють великими квартирами і будинками, починається відлік часу для сплати податку на нерухомість. Цього року їм доведеться сплатити більше, ніж минулого, оскільки розмір податку залежить від мінзарплати, а вона збільшилася на 523 грн. Юристи кажуть, що податок варто сплатити, навіть якщо не було надіслано повідомлення з Держфіскальної служби (ДФС), щоб не оштрафували.
Скільки платити
Як роз'яснила ДФС, порівняно з минулим роком не змінилися ні ставки податку, ні розміри неоподатковуваної площі. Зросла тільки мінзарплата, у відсотках від якої стягується податок, тому очікується, що за рахунок цього до скарбниці надійде більше грошей.
Нагадаємо: податок на нерухомість сплачується за попередній рік, тобто 2019 року треба розрахуватися за придбання 2018-го. Максимальна ставка за 1 кв. м дорівнює 1,5% від мінзарплати (МЗП)) на 1 січня року (2018-го це 3723 грн), за який сплачується податок. Пільгова площа (загальна, а не житлова), за яку платити не треба, дорівнює 60 кв. м для квартири, 120 кв. м для приватного будинку, 180 кв. м для квартири + будинок. Якщо метраж більше, то оподатковуються тільки «зайві» метри. Наприклад, для квартири площею 65 кв. м вважається податок лише з п'яти «квадратів». Коли власників нерухомості більше одного і частка кожного виділена в натурі, то кожен розплачується з державою окремо, це дозволяє або не платити зовсім, або істотно заощадити. Розрахуватися треба до 1 вересня, інакше ДФС нарахує штраф – 10% суми податку при простроченні до місяця і 20% при простроченні понад місяць плюс пеня в розмірі 0,04% від суми боргу за кожен день прострочення.
В базі не всі
В ГФС напомнили, что так как налог поступает в , У ДФС нагадали, що оскільки податок надходить до місцевих бюджетів, то і його розмір визначають місцеві органи влади, тому відсоток може бути менше, ніж максимальні 1,5% МЗП. Зазвичай, такий відсоток платить бізнес, а з фізосіб беруть менше. Так, в Києві ставка податку дорівнює 0,75%, в Харкові і Одесі – 1%, у Львові 0,5% для власників квартир і 1% для власників приватних будинків. Тому податок на квартиру загальною площею 90 кв. м в столиці становитиме 838 грн: (90 – 60) х 3723 х 0,75% = 838, у Львові вдвічі менше – 419 грн, а в Харкові та Одесі на чверть більше – 1117 грн. Цікаво, що багато об'єднаних територіальних громад в селах встановлюють для фізосіб ставку 0%, або в 50-100 разів менше максимальної. 2018 року до скарбниці надійшло близько 1 млрд грн податку, його внесли 1 млн власників житла. Тобто платять близько 5% родин. За даними ДФС, на 2019 р. підготовлено вже 1,2 млн повідомлень. За словами юриста Володимира Столітнього, збільшення кількості платників пов'язано з наповненням електронної бази оподаткування.
«База ведеться з 2014 року, тому багатьох власників житла в ній наразі немає, вони не отримують повідомлень і не платять податки, – роз'яснив нам Столітній. – Але база постійно поповнюється: за рахунок купівлі житла, прийняття спадщини нових власників і моніторингу ДФС реєстрів нерухомості. Тому варто почати платити добровільно, інакше, якщо вас виявлять податківці, доведеться внести податок за останні три роки плюс 20% штрафу. А ось тих, хто «здався» сам, зазвичай, не штрафують».
Для нашого прикладу санкції за три роки становитимуть для Києва близько 2000 грн..
Нюанси для пільговиків
Відповідно до Податкового кодексу, від сплати податку на нерухомість звільняються: учасники бойових дій; родини, що мають п'ять і більше дітей; діти-сироти та діти з обмеженими можливостями, що виховуються тільки одним з батьків; дитбудинки сімейного типу, релігійні організації, дитсадки, школи. Місцеві громади можуть вводити свої пільги, найчастіше від податі звільняють пенсіонерів та інвалідів. А ось для власників великої нерухомості кодекс вимагає додаткову оплату: за квартиру загальною площею понад 300 кв. м і за будинок понад 500 кв. м щорічно стягується додатково 25 тис. грн незалежно від числа власників.
Нагадаємо, раніше новини «Сьогодні» писали про те, що українці облаштовують величезні прибудови і розбиралися, чи законно це. Також експерт розповів, що потрібно для легалізації такої архітектурної форми.
Читайте найважливіші та найцікавіші новини у нашому Telegram