Часи, коли всі квартири в Києві коштували захмарних грошей, пішли в історію. Зараз у столиці знайдеться нерухомість на будь-який бюджет: від дорогих апартаментів у найвищих будинках до крихітних квартир, які коштують дешевше елітного коньяку.
Загалом, мінімальна вартість житла в столиці незмінна більше двох років. Приміщення без ремонту на околиці можна знайти за 20 тисяч доларів США, і навіть дешевше. Бюджетне житло зустрічається і «біля цивілізації». Наприклад, в районі Караваєвих дач пропонують придбати квартиру-студію в 17,8 квадратних метрів за ціною близько 420 тисяч гривень ($ 17 000). Правда, на ділі «квартира» виявилася приватизованою кімнатою в гуртожитку, з туалетом на поверсі і душем у підвалі.
Тим часом, знайти дешеве житло з власним санвузлом та, можливо, навіть окремою кухнею, все ж реально. Команда «Сьогодні» розібралася, де шукати недорогі квартири і на що варто звернути увагу, щоб за маленьку ціну вам не дісталися великі незручності.
Квартира дешевше 25 тисяч доларів: на що потрібно звертати увагу
За даними аналітиків OLX Нерухомість, середня вартість однокімнатної квартири в 35 «квадратів» у Києві – близько $ 35 000. «Метраж, площа кухні і поверх – одні з найбільш важливих критеріїв при виборі квартири. Однак варто поступитися хоча б в одній характеристиці, як ціна помітно змінюється в приємну сторону», – розповіли в компанії.
При цьому, вартість «малометражок», в яких після покупки доведеться ще зробити ремонт, в майже готових будинках на первинному ринку і в старому фонді «вторинки» відрізняються незначно, ціна залежить не тільки від ремонту, але і від віку будинку, близькості до транспорту , району і метражу.
Так, вартість маленьких квартир в нових будинках, здача яких планується протягом року, згідно з оголошеннями про продаж, становить 17-25 тисяч доларів. За малосімейки без сучасного ремонту, в середньому, просять стільки ж. Так, 24-метрову квартиру в будинку 1963 року проспекті Вернадського пропонують придбати за 18,3 тисяч доларів (близько 455 тис. грн). За даними продавця, апартаменти – в житловому стані, поряд з будинком – парк і басейн, до двох станцій метро – «Житомирської» і «Академмістечка», – можна дістатися на маршрутці.
Загалом, пропозиції нижче 20 тисяч доларів (близько 500 тисяч гривень) на столичному ринку нерухомості знайти нескладно. Наприклад, за 18,5 тисяч «зелених» (майже 460 тис. грн) продається «однушка» на 25 «квадратів» на вулиці Олени Теліги. Кухня в малосімейці поєднана з коридором, балкона немає, але до метро можна дійти пішки за 15 хвилин.
Схожі пропозиції в малосімейних будинках можна знайти на Борщагівці, Мінському масиві і Нивках. Низька ціна в смарт-квартирах старого житлофонду може пояснюватися як відсутністю ремонту в самій квартирі, так і проблемами з трубопроводами в будинку, проблемним під'їздом і складними сусідами, кажуть ріелтори. Все це можна з'ясувати під час перегляду пропонованих для покупки квартир. Не зайвим буде поговорити з мешканцями під'їзду, в якому продаються квартири, особливо – з всезнаючим бабусями, що засідають на лавочках у дворі.
Так виглядають кухні в малосімейних квартирах
Якщо ж ви зустрінете недороге житло в новобудові – варто перевірити, чи не є будинок проблемною забудовою. Наприклад, в одному з ЖК недалеко від метро «Бориспільська» продається однокімнатна квартира в 22 квадратних метри за 17 тисяч доларів (422,4 тис. грн). За даними продавця, в апартаментах є всі лічильники і житло готове до ремонту, з вікон – вид на ліс, а територія комплексу – закрита і під охороною, також є підземний паркінг. Однак, в оголошенні не зазначено, що будівництво цього ЖК супроводжувалося скандалами і судовими позовами, і будинок, незважаючи на те, що був зведений кілька років тому, до цих пір не введений в експлуатацію і не підключений до міських комунікацій. Більш того – по суті є самобудом і, за рішенням суду, підлягає знесенню.
В тренді
Як упадуть ставки за іпотекою: експерти поправили прогноз Гончарука
Новобудова за 17 тисяч
Схожу пропозицію – в ЖК на Жулянах. Однокімнатну квартиру в 26 «квадратів» з готовими документами в стані «після будівельників» пропонують купити за 18 тисяч доларів США (трохи більше 447 тис. грн). Продавець уточнює, що будинок частково заселений, однак замовчує, що будівля, за даними КМДА, побудована з порушеннями документації, а щодо земельних ділянок, на яких вона зведена, йдуть судові розгляди.
Перевірити новобуд нескладно: документи на землю і будівлю можна пошукати на спеціалізованих форумах. Також інформацію про нові ЖК можна знайти на «ЛУН Новобудови», а проблемні будівлі з великою ймовірністю знайдуться в базі на сайті Асоціації допомоги постраждалим інвесторам.
Тим часом, якщо ви готові чекати – можна знайти квартиру в будинку на околиці, який знаходиться в процесі будівництва і буде зданий в 2020-2021 рр. Наприклад, в одному з ЖК на Бориспільській квартиру на 22 «квадрати» пропонують за 17 тисяч доларів (422,4 тис. грн). Смарт-квартиру з видом на ліс віддають з переуступки за рахунок продавця. Перевірка показала: у будинку з документами – все в порядку. Але до «цивілізації», де розташовані найближчі магазини і метро, доведеться добиратися пішки через лісовий масив по стежках без освітлення. Так що селитися тут краще тим, у кого вже є автомобіль.
Як заощадити на квадратних метрах: поверх і кухня мають значення
Коли наявність хорошого ремонту та близькість до цивілізації є обов'язковою вимогою при виборі житла, за однокімнатну квартиру в Києві доведеться заплатити більше $ 30 000. За даними аналітиків OLX Нерухомість, на квартирах середньої цінової категорії можна заощадити за рахунок загального метражу, розміру кухні і поверху.
«Вибравши житло трохи менше, можна зберегти $ 2000: за квартиру площею 35 кв.м. просять в середньому $ 35 000, а 34 кв.м. – вже $ 33 000. При цьому друге майже в 1,5 рази більше, відповідно і шанси заощадити теж вище», – повідомляють аналітики.
Ще одна характеристика, пожертвувати якою навіть легше, ніж площею всієї квартири, – розмір кухні. Однушка з кухнею 6 кв.м. буде коштувати в середньому $ 30 000. Ті ж квартири з кухнями 7 кв.м. обійдуться дорожче: $ 32 000. Але зволікати не варто, адже квартир з кухнями площею 6 кв.м. в 1,5 рази менше, ніж 7 кв.м, відзначають експерти.
Також можна заощадити, купивши квартиру на першому поверсі – цей параметр часто лякає потенційних покупців.
«Але, якщо ви мрієте не витрачати час на ліфти і сходи, покупка житла на самому нижньому поверсі заощадить вам не одну тисячу доларів. Так, середня ціна за однушку на першому поверсі – $ 33 000, в той час як за квартиру вище просять $ 41 400. При цьому серед усіх квартир, всього 7% розташовані на 1 поверсі», – відзначають аналітики.
Нагадаємо, останнім часом курс гривні до долара зміцнився, а в Україні продовжився бум житлового будівництва. Новини «Сьогодні» вирішили дізнатися, як ситуація відбилася на цінах нерухомості. Так, у 2018 році на вторинному ринку нерухомості найдешевші 20-метрові квартири на околицях спальних районів Києва коштували 20 тис. доларів. Однак якщо тоді це в гривнях було 560 тис., то при нинішньому курсі – вже 500 тис.
Також ми писали про те, що в Україні все ще намагаються вирішити проблему з хрущовками, адже половина житлового фонду країни потребує реконструкції. Найближчим часом влада Києва має намір провести інвентаризацію хрущовок. Є і «перша ластівка» – будинок, який став першою реконструйованою хрущовкою в столиці. Глянувши на нього, відразу і не здогадаєшся, що йому майже 70 років.
Читайте найважливіші та найцікавіші новини у нашому Telegram