Домой Украина Експерти пояснили, як узаконити будинок в Україні

Експерти пояснили, як узаконити будинок в Україні

Українці вважаються власниками будинку лише якщо дані про це містить Реєстр прав на нерухоме майно. Але реєстрація права власності на новий об’єкт нерухомості – останній етап процедури оформлення. Йому передують кілька дозвільних процедур, що дозволяють зводити будинок: отримання дозволу на старт робіт, реєстрація декларації на будівництво, введення в експлуатацію.

«Проходження кожної з цих процедур пов’язано з отриманням різних погоджень, дозволів. Так, наприклад, якщо відсутній документ-підтвердження ваших прав на земельну ділянку, де ви хочете зводити будинок, легальний початок будівництва виключено. Для забудовника першим повинен стати документ на землю (договір оренди, договір суперфіцію, договір купівлі-продажу земельної ділянки)», – пояснив керуючий партнер МЮК KODEX Євген Ковтуненко.

Він зазначив, що одна з найпоширеніших проблем, з якою стикаються при оформленні нового будинку – накладка кордонів: коли кордони двох земельних ділянок з різними кадастровими номерами збігаються частково або повністю.

«Витоки проблеми – технічного характеру: в різні періоди діяли дещо відмінні процедури виготовлення землевпорядної документації. Будь-яка ділянка землі теоретично може стати метою претензій кількох осіб. Вирішувати спір буде суд», – попередив Ковтуненко.

Отже, ви маєте намір будувати житловий будинок та супутні споруди від альтанки до гаража, а з землею у вас ніяких проблем. Як пояснили експерти Державної архітектурно-будівельної інспекції (ДАБІ), такі об’єкти відносяться до першої-другої категорії складності. Щоб легально їх будувати, необхідно подати органу державного архітектурно-будівельного контролю декларацію про початок виконання будівельних робіт.

Там зобов’язані зареєструвати цю декларацію за п’ять робочих днів (послуга безкоштовна). Коли будинок добудований, власник подає, а ДАБІ реєструє за десять робочих днів, декларацію, яка підтверджує можливість експлуатувати житло.

Штрафи за «самовільне будівництво»

У 2015 році діяла так звана будівельна амністія: можна було без сплати штрафів узаконити «самобуди». Зараз така можливість відсутня. Тому якщо людина побудувала будинок, але порахувала непотрібним офіційно вводити його в експлуатацію, то згідно зі ст. 96 Адміністративного кодексу йому загрожують штрафи: до 600 неоподатковуваних податком мінімумів (10,2 тис. грн).

Якщо ж мова йде про фізособу-підприємця або юридичну особу, застосовується штраф від 18 до 900 мінімальних зарплат (ст. 2 Закону України «Про відповідальність за порушення у сфері містобудівної діяльності»).

«Приклад: новий будинок побудований за договором спільної діяльності кількома юридичними особами, відноситься до II категорії складності. Штраф за його використання без введення в експлуатацію складе 45 мінімальних заробітних плат (65 250 грн)», – уточнив Ковтуненко.

Якузаконитинерухомість,оформившивжепобудований будинок

Порядоквведеннявексплуатаціюсамовільнопобудованихіндивідуальнихжитлових,садових,дачнихбудинків,господарськихбудівель,общестеннихбудівель,спорудсільськогосподарськогопризначенняIіIIкатегорійскладностіврегульованонаказомМінрегіонбуду№79від 24 квітня2015р

Обов’язковоюумовоюприйманняєпроведеннятехнічногообстеження,нагадавпартнерЮФ«Антика«ОлександрБуртовий.

2 етапитехнічногообстеження:

  1. Попереднє(візуальне)обстеження:огляд,фотографуванняоб’єктазйогоконструктивнимиелементами,виконанняобмірів,визначеннякатегоріїскладності,аналізпроектної/іншої технічноїдокументації(принаявності).
  2. Детальний(інструментальне)обстеження:визначенняпараметрів/характеристикматеріалів,виробів,конструкційіз залученнямфахівціввідповідноїспеціалізації,атестованихлабораторій(принеобхідності).

Техінспекторскладається звіт,наноситьсявідповіднавідміткавтехпаспорті.Далі,щобузаконитибудинок,требаподатиорганамДАБКзаявупро прийняттябудови(термінрозглядудесятьднів).

В тренді

Українцям дозволять вибирати банк для отримання зарплати

Такождозаявипро прийняття об’єктанадається:

  • заповненадеклараціяпро готовністьдоексплуатації(2примірники);
  • звітпро проведеннятехнічногообстеженняоб’єкта,який свідчитьпро можливістьйогобезпечноїексплуатації;
  • завіренанотаріусомкопіядокумента,що посвідчуєправовласності/користуванняцільовоюземельноюділянкою;
  • дляіндивідуальних(садибних)житлових,садових,дачнихбудинківзагальною площеюдо300кв.м.включно,господарських(присадибних)будівель,споруд(до100метрівквадратнихвключно)нотаріальнозавіренакопіятехпаспортазданимипро проведенийтехогляд;
  • документи,якіідентифікуютьвласників(а)будинку.

Заяваподаєтьсячерезцентрнаданняадміністративнихпослуг,що обслуговуєвідповіднутериторію.

«Слід зазначити, що для приймання індивідуальних (садибних) житлових будинків, садових, дачних будинків (загальна площа понад 300 кв. м), потрібно додатково вирішити питання сплати коштів пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту», – підкреслив Буртовий. Розмір пайового внеску визначається договором, укладеним з органом місцевого самоврядування. Для житлових будинків він становить до 4% кошторисної вартості будівництва.

Крім того, ділянці, де розташований об’єкт, повинен бути присвоєний кадастровий номер. Це один з обов’язкових реквізитів декларації про готовність об’єкта.

Експерт радить, якщо в правовстановлюючих документах відсутня кадастровий номер (наприклад, у вас держакт старого зразка), необхідно звернутися до землевпорядної організації для виконання робіт по відновленню меж земельної ділянки в натурі. Тоді земельній ділянці присвоюється кадастровий номер, видається витяг зі Державного земельного кадастру.

Не пізніше семи календарних днів з моменту прийняття об’єкта потрібно подати копію декларації місцевому органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування (де розташований будинок), який надає інформацію про прийнятий об’єкт державному органу статистики.

Також, щоб узаконити будинок, для присвоєння поштової адреси необхідно звернутися до місцевої ради за місцезнаходженням будівлі. «Детальна процедура, яка регламентує порядок такого звернення, сьогодні відсутня – перелік необхідних документів потрібно уточнювати за місцем. Як правило, подається заява з копією декларації про прийняття об’єкта (розглядається місяць)», – зауважив Буртовий.

Читайте найважливіші та найцікавіші новини у нашому Telegram

Рекомендуемые статьи

Где играть в покер в Украине

С недавних пор покер стал легальной игрой в Украине, после чего обещает стать еще более популярным. Сегодня поговорим о том, где можно сыграть в...

Грамотный СЕО-аудит сайта: почему стоит постоянно заниматься развитием портала

Сочетание SEO-факторов влияет на позицию отдельно взятого сайта в результатах выдачи поисковых систем. Чем она выше, тем больше потенциальных клиентов получает владелец. К сожалению,...

Аланья: лучшее место для покупки недвижимости в Турции

Квартира в прибрежной зоне – это желание многих людей. Но почему-то большинству граждан СНГ такое желание кажется несбыточной мечтой. На самом деле стать собственником...

Можно ли приобрести прописку в Киеве?

Житель Киева без киевской прописки Киев - город с наибольшим количеством населения в Украине. Но, далеко не каждый проживающий в столице имеет в ней собственное...

Ринок нерухомості в умовах карантину: новобудови

Як карантин вплинув на продаж нерухомості у Львові? В березні та квітні статистика купівлі житла в новобудовах була не радісною. Економічна ситуація стала нестабільною...

Как купить квартиру своей мечты и не ошибиться

Выход рынка недвижимости в онлайн-пространство сделал покупку квартиры задачей менее энергозатратной и более эффективной. Сейчас на выбор жилья нет необходимости тратить огромное количество времени...

На запорізькому курорті сталася серія квартирних афер

У курортному місті Бердянськ, Запорізької області, чоловік став жертвою шахрайства при покупці квартири, а копи підозрюють, що сталася ціла серія подібних злочинів. За повідомленням прес-служби...

Кабмин подготовил новые строительные нормы

Кабинет министров водит новые строительные нормы. Каждой девятиэтажке полагается свой двор или парк втрое больше от занятой ею площади. Если в доме 4-5 этажей...