ДомойУкраинаУкраїнцям вигідніше купувати землю під забудову, ніж готові будинки

Українцям вигідніше купувати землю під забудову, ніж готові будинки

Якщо ви збираєтеся звести собі заміський будиночок і ще не обзавелися ділянкою, на якій він стоятиме, то треба виправляти цю хибу. Інакше так можна і весь будівельний сезон проспати! І навіть якщо ви не поспішайте з початком будівництва, зараз, за твердженнями експертів, непоганий час для придбання землі. Тому ми вирішили придивитися до ринку земельних ділянок Київської області. А заодно і глянути, що зараз відбувається на ринку заміських будинків, адже вони дуже тісно пов’язані.

Розібратися у всьому нам допомагали президент асоціації «Земельний союз України» Андрій Кошиль, директор консалтингової компанії «РіалЕкспо» Віктор Коваленко та директор ріелторської компанії «Золоті ворота» Олексій Холмецкий.

ВСЕ СТОЇТЬ: ділянок багато, але вони нікому не потрібні

Так вже влаштований ринок земельних ділянок (та й заміських будинків теж): він в кризу входить швидше, ніж той же ринок міського житла. А виходить набагато повільніше: перш ніж земля знову хоч трохи почне користуватися пристойним попитом, в місті квартири вже будуть розбирати, як гарячі пиріжки. Нічого дивного: не надто багате населення в першу чергу думає про покупку квартири, і тільки потім – про такі «надмірності», як заміська нерухомість.

БЕЗ ПОПИТУ. Ще роки два тому Андрій Кошиль ситуацію на ринку характеризував так: «Покупців дуже мало, продавців дуже багато. Угоди поодинокі – вони відбуваються тоді, коли щасливий продавець знаходить хоч якогось покупця». Навіть у ті відносно благополучні часи на ринку не було кредитних коштів, і під заставу землі позику отримати було практично неможливо. А без іпотеки грошам взятися нізвідки – особливо за відсутності середнього класу. Сьогодні ж навіть те мізерне кредитування, яке колись отримував ринок, працює проти продавців землі. «Деякі банки, які кредитували під заставу земельних ділянок, опинилися в ситуації, коли позичальники не в змозі виплачувати за кредитами, – говорить Андрій Кошиль. – На ринку з’явилася ще й заставна земля». «По землі немає такого попиту, який дозволив би ринку рухатися. Ділянок море, вони нікому не потрібні. Зараз є будинки, які продаються нижче собівартості. Який сенс купувати ділянку і будуватися?» – додає Олексій Холмецький.

Спеціаліст про ціни оголошень: «Хто в ліс, хто по дрова»

НЕ ПОЇХАЛИ. Здавалося, кілька років тому позначилася тенденція, коли жителі столиці проявляли бажання купити заміський будинок замість міської квартири. Гальмувалося все через нерозвиненість інфраструктури поза містом. Плюс транспортні проблеми – далеко не скрізь присутнє дійсно зручне сполучення зі столицею. Поки бензин на заправках був відносно недорогим, багато заміських жителів добиралися на роботу в Київ на своїх авто. Зараз же це для багатьох виглядає вже небаченою розкішшю.

ЧАС ПОКУПОК для активних і підприємливих людей

Якщо людина вперше починає переглядати оголошення про продаж землі, то досить швидко прийде до висновку, що явно чогось не розуміє. Чому дві, здавалося б, однакових ділянки, розташованих поруч, коштують настільки по-різному? Ситуацію з цінами Олексій Холмецький характеризує як «абсолютну дезорієнтацію продавців в ринковому просторі». Втім, все може пояснюватися просто. Уявіть, що ми з вами сусіди з абсолютно однаковими ділянками. І обидва хочемо їх продати. Я виставляю свою так, що у мене в рекламі висить докризова доларова ціна, тому що терміново позбавлятися від неї мені не потрібно. А ось вам продати ділянку треба терміново, і тому доводиться пропонувати її за тією ціною, яка викличе інтерес у покупця.

Те, що ускладнює життя продавцям, надає додаткові можливості набувачам. «Зараз дуже хороша можливість знайти ділянку на вигідних умовах, – говорить Андрій Кошиль. – З’являється навіть таке немислиме раніше поняття, як «скільки дасте».

«Днями ми оформляли документацію для ділянки в 6 соток в 20 км від Києва, – розповідає Андрій Кошиль. – В забудованому місці з хорошою інфраструктурою, озером, під’їздами. На ділянці є будинок на 72 кв. м. І цей об’єкт продавали за 10 тис. доларів». І дійсно, будинок за ціною в 138 доларів за квадрат – придбання вигідне.

БЕЗКОШТОВНО. За словами Андрія Кошиля, розташовуючи сумою навіть в 10 тис. грн, активна заповзятлива людина вже може розраховувати на придбання якогось об’єкта соток так на п’ять, наприклад, в садовому кооперативі в 50-70 км від Києва. «Для багатьох власників земельних ділянок їх собівартість у свій час була близькою до нуля. А зараз вони потребують грошей і хочуть хоч якось монетизувати свою землю». Звідки бралася безкоштовна земля? Згадаймо, що Конституція і Земельний кодекс гарантують нам право на безкоштовні ділянки землі. Правда, реалізувати його без доброзичливої допомоги місцевій владі досить важко, тому, наприклад, у Києві свої законні 10 соток на споруду будиночка отримали тільки деякі обрані. А ось поза столицею цей процес йшов досить широко. І хоча він частенько здорожує завдяки природним корупційним процесам, для одержувачів ця земля все одно залишалася дуже дешевою.

Є і ще одна категорія власників безкоштовної землі – широкий прошарок чиновників, які колись цієї самою землею і розпоряджалися.

БАРТЕР. «Основна тенденція в тому, що продаються ділянки, абсолютна ціна яких невисока, – говорить Андрій Кошиль. – Якщо взяти весь об’єкт, то він коштує 5, максимум 10 тисяч доларів. Якщо ціна за сотку невисока, а об’єкт великий із загальною вартістю, припустимо, 50 тис. доларів, його продати майже неможливо». Тому деякі власники змушені йти на різні схеми – наприклад, беруть участь землею в проектах будівництва таунхаусів, а будівельники розплачуються квадратними метрами. До речі, сьогодні, зазначає Віктор Коваленко, нові котеджні містечка не з’являються: «Будуються міні-містечка на 4-6-8 будинків за сучасними дешевими технологіями, щоб виходило дешевше 400 доларів за кв. метр».

Читайте найважливіші та найцікавіші новини у нашому Telegram

Рекомендуемые статьи