ДомойУкраинаБудинки в законі: українцям дозволили оформити будинки і дачі, побудовані без дозволу

Будинки в законі: українцям дозволили оформити будинки і дачі, побудовані без дозволу

Будинки і дачі, сараї і гаражі – все, що набудували за неповні чверть століття хазяйнуваті українці без дозволу на те держави, відтепер можна узаконити. На цьому тижні набрав чинності так званий закон про амністію самобудів.

Йдеться про споруди до трьохсот квадратів. Вигоди для власників очевидні. Самовільно зведений будинок або дачу можна продати, передати у спадок, провести там газ або воду. А ось якщо узаконив – всі дороги відкриті. Але, виявляється, це вигідно не тільки власникам.

Самобуд. За незаконне будівництво будівель в Україні покладаються не дуже великі штрафи. Від 4250 гривень за ось такий гараж або це миле будівництво і трохи більше півтора мільйона за ось такий будинок.

Сьогодні штрафують не дуже активно.

Можливо, їх було б менше, але до нещодавнього часу процедура законного будівництва була вкрай складною, довгою і заплутаною.

З’явилося безліч схем легалізації – через суди і через підкуп чиновників. З ніг на голову: спершу будуємо – потім оформляємо дозвіл на будівництво. Зараз ця схема тимчасово узаконена Верховною Радою. Об’єкти, побудовані без дозволів, хочуть зареєструвати і не дати в майбутньому процвітати будівельній анархії. Не зносити ж їх, врешті решт. Там же люди.

«Будівельна амністія» поширюється не на всі будівлі, а тільки на житлові будинки, садові та дачні будиночки, господарські будівлі та споруди загальною площею до 300 кв. метрів, а також сельгоспбудівлі. І, на думку юристів, ця щедрість держави – дуже прагматична.

Оплачувати податок доведеться відповідно квадратурі, а це значить – попереду ревізія площ всіх без винятку споруд і прибудов. І якщо у вас більше 120 квадратних метрів – вітаємо: ви платник податку на нерухомість. Можна, звичайно, не поспішати з легалізацією – але рано чи пізно і податок заплатиш, і штраф.

Але чи будь-яку споруду можна узаконити? Наприклад, що робити з будівлями, які нахабно стоять на проїзді?

Ось на мапі садового товариства є проїзд. Це дорога. Це повинен бути пожежний проїзд. Ось він на карті є, а в реалі – ось як це виглядає. Проїзду немає. Тут закрита територія, і там далі бачимо якусь будівлю. Очевидно, що пожежна машина тут не проїде.

Така споруда, якщо у господаря немає великих корупційних зв’язків, приречена. У будь-якої будівлі повинно бути так зване обґрунтування земельної ділянки. Немає його – власника оштрафують, а будівлю знесуть – за його ж рахунок.

Бульдозер – це кращий засіб впливу. Впливати бульдозером можна не на всі незаконно побудовані об’єкти.

А тепер розглянемо конкретний життєвий приклад про те, як спершу побудувати, а потім узаконити ось такий будинок.

Це Тамара. Тамара все своє життя прожила в знімних квартирах, мріючи про свою власну. До 2014 року вона нарешті зібрала потрібну суму і придбала квартиру в споруджуваному будинку.

З тих пір Тома живе на валізах, в очікуванні ключів від квартири. Ось тільки будинок був побудований незаконно. Як і безліч будинків скандально відомого забудовника Анатолія Войцеховського. Будівництво зупинилося в той момент, коли можна було легко переконати покупця, що залишилося зовсім трохи.

Люди чекали. Багато оплатили сто відсотків. А хепі-енду все не було.

В тренді

Українцям дозволять вибирати банк для отримання зарплати

Конфлікти навколо будинку почалися ще на етапі риття котловану. Місцеві жителі протестували: їхні будинки почали тріщати по швах через активне будівництво. Інші хотіли залишити в цьому місці зелену зону для відпочинку, як власне і позначено в генеральному плані Києва.

Але солов’їні гаї замість будинку – це лірика. Будинок зводили з боями, відбиваючись від любителів природи, зберігачів вигляду міста і охоронців генерального архітектурного плану Києва.

Споруджувався будинок без погоджень з водоканалом і пожежними.

Пожежних розрахунків в місті, здатних працювати на висоті 32-поверхового будинку, лише два, і обидва дуже далеко від об’єкта. Крім того, в будівництві використані вже заборонені пожежонебезпечні матеріали.

«Пан Войцеховський порушив всі норми. За дозволом будинок повинен бути або 9 або 16 поверхів, але, як ви бачите, 32 поверхи. Тому потрібно отримувати документи наново і робити це правильно в нормах закону», – розповідає постраждала від будівельної афери, член правління обслуговуючого кооперативу «Сирецький Гай» Олена Ошека.

Анатолія Войцеховського заарештували, а потім відпустили. А добудовувати будинок нікому – потрібні ще десятки мільйонів гривень на підведення води, підключення до каналізації, розведення електрики, будівельні роботи.

Гроші віддані всі. Доплати майже нереальні.

Правда, забудовник не встиг продати кілька квартир – вони можуть піти на погашення частини необхідної суми, але основну частину грошей планують витребувати у міської влади, які допустили цю аферу. Але найголовніше, як би це не було смішно, – треба отримати дозвіл на будівництво. І ось тут постає найголовніше питання. А чи буде такий дозвіл? Місце, на якому будували – небезпечне.

«У нас є виписка з містобудівного кадастру – ця територія повністю перебуває в зміщенні -небезпечній ділянці. Плюс тут є підвищений ступінь ґрунтових вод», – розповідає місцевий житель, юрист Тетяна Чернишенко.

Місцевий житель вказує на цю небезпечну загрозу. «Тут же навколо плавуни. Плюс вібрація від залізниці йде колосальна», – говорить Юрій Полторацький.

Цей схил під 32-х поверховим будинком в період активного підземного водоходу, розмивається і відбувається зсув ґрунту. У цей момент будинок може просто обвалитися.

За об’єктами, які зводяться на київських схилах, стежить особливий орган – спеціальне управління протизсувних підземних робіт. Сюди забудовник не звертався.

У департаменті містобудування та архітектури йдуть назустріч постраждалим в афері. Вже отримані деякі документи на будинок, зокрема, містобудівні умови. Вони хоч і суперечать генеральному плану міста, але все ж дають надію Тамарі і її товаришам по нещастю на світле майбутнє в нових квартирах. Але хто відповість, якщо будинок завалиться?

Нагадаємо, в КМДА розробили дорожню карту для введення в експлуатацію недобудованих будинків.

Раніше в Гепрокуратурі заявили, що Войцеховський в співучасті з іншими особами в 2004-2013 роках придбав частки в статутних капіталах ряду підприємств і з їх допомогою самовільно захопив земельні ділянки під будівництво 40 об’єктів.

Читайте найважливіші та найцікавіші новини у нашому Telegram

Рекомендуемые статьи