ДомойУкраинаКиев"Мертва" іпотека і економічний абсурд: коли в Україні подешевшають кредити на житло

«Мертва» іпотека і економічний абсурд: коли в Україні подешевшають кредити на житло

За допомогою іпотечних кредитів тільки 3% покупців стають власниками нового житла в Києві і області. Такі дані надали в Українському клубі нерухомості. Частка така низька через дорожнечу позики, пояснили «Сьогодні» фахівці.

«Найдешевша пропозиція за ставкою з іпотеку, яке я зустрічав, – 19%. Це архідорого! – обурюється Віктор Несін, президент Союзу фахівців з нерухомості. – Якщо мінімальний внесок 20-30% і якщо все інше я за графіком виплачуватиму під 19%, моя квартира подорожчає практично втричі».

Тому, зазвичай, таким кредитом користуються, якщо накопиченої суми не вистачає на покупку житла.

«Сьогодні у нас як такої іпотеки немає, – каже Несін. – За моїми спостереженнями, якщо весь обсяг взяти за 100%, то це – 5%. Як правило, у нас люди зазвичай через іпотечний кредит добирають суму, якої їм не вистачає [на придбання житла]. Наприклад, умовно кажучи, квартира коштує 2 млн грн, вони десь 300 тис. грн добирають».

Водночас ставка за іпотекою в Європі в середньому дорівнює від 2% до 5%. І ставки щодо неї повинні бути нижче порівняно з іншими кредитами, зазначають фінансисти.

«В Україні іпотека понад 20% – це економічний абсурд, – дивується фінансовий аналітик Олексій Кущ. – Рівень відсоткових ставок стримується ризиками в економіці. Банки за допомогою відсоткових ставок компенсують ризики неповернення <...> Крім того, в Україні відсутні «довгі» гроші».

Джерелом «довгих» грошей, пояснює Кущ, в західних країнах є недержавні пенсійні фонди, страхові компанії (з працюючим лайфовим страхуванням), інвестиційні фонди. У нас же небанківський фінансовий сектор не працює належним чином, говорить експерт.

І за кілька років ситуацію з іпотечним кредитуванням не змінити, констатує Кущ.

«По-перше, повинна змінитися політика Нацбанку… Повинна бути політика довгострокового курсового коридору – щоб були курсові орієнтири і горизонт планування збільшився з 6 місяців до п'яти років», – вважає Кущ.

Також, продовжує експерт, повинна бути помірна інфляція протягом тривалого часу – не вище 7-8%. За тим – необхідно проводити системні реформи, здатні запустити повноцінний небанківський фінансовий ринок.

Нагадаємо, раніше журналісти розбиралися, скільки років потрібно українцям, щоб купити житло,

Також ми повідомляли, що в Україні зросла кількість зданих в експлуатацію квартир, але ціна на житло на первинному ринку стабільна  і наразі не знижуватиметься.

Читайте найважливіші та найцікавіші новини у нашому Telegram

Рекомендуемые статьи