ДомойУкраинаДнепрНерухомість-2019: низький попит на житло і нові правила будівництва

Нерухомість-2019: низький попит на житло і нові правила будівництва

У 2019 не тільки український ринок нерухомості не стояв на місці, а й вітчизняне законодавство змінилося в цій сфері. В експлуатацію вводили дедалі більше житла, але попит на нього все ще залишається низьким. Проте тепер на законодавчому рівні затвердили нові будівельні норми і прописали в них чимало нововведень. Сайт «Сьогодні» розбирається, що змінилося у сфері нерухомості 2019 року.

Темпи будівництва житла зростають, а попит на житло зменшується

На жаль, ще немає офіційних статистичних даних за весь 2019 рік, проте вже відомо, що в січні-вересні 2019 року обсяги нового житла, яке ввели в експлуатацію зросли на 48% порівняно з відповідним періодом минулого року і склали 7,7 млн квадратних метрів. Нагадаємо, що 2018 року цей показник був на рівні 5,2 млн квадратних метрів.

Причому, 2019 року в експлуатацію ввели 2,94 млн кв. м в сільській місцевості і 4,79 кв. м в міській місцевості. Найбільший приріст показників спостерігається в Чернівецькій області – з 24 тис. кв. м у минулому році до 356 тис. кв. м у поточному. Також активне зростання забудови спостерігається в Миколаївській, Тернопільській, Кіровогорадской та Івано-Франківській областях.

Зараз попит на житло зменшився. Активність на ринку нерухомості в першому кварталі цього року істотно впала. Експерти називають різні причини: на первинний ринок вплинуло падіння курсу долара, а на вторинне житло – президентські вибори в Україні.

Незначне зростання цін поточного року на житло було, але, переважно в містах-мільйонниках. Там ціни зростали десь на 0,1-0,5% на місяць. Експерти очікують, що незабаром може статися активізація ринку, Проте поки що про різкі і суттєві коливання цін говорити не випадає.

Передмістя столиці стає дедалі популярнішим

Якщо говорити про столицю, то однією з тенденцій цього року стало те, що попит на нерухомість в передмісті Києва значно зріс, і це спровокувало зростання цін.

За даними інформаційно-аналітичного порталу про новобудови 3м2, з травня 2018 року по травень 2019 року вартість квартир в ЖК, розташованих на відстані до п'яти кілометрів від столиці, зросла на 1000 грн на кв. метр, або на 7,69%. У населених пунктах, які розташовані на відстані від 5 до 10 км ціни на квартири зросли на 800 грн або на 6,6%, а в ЖК, розташованих на відстані від 10 до 20 км в рік ціна за квадратний метр зросла на 1700 грн або на 15,04%. Таким чином, середня вартість житла в передмісті столиці всього за рік зросла більш, ніж на 1000 грн (на 8,2%) і зараз становить 13 200 за квадратний метр.

Загалом за останні роки попит на приміську первинну нерухомість зростає на 5-7% на рік. До речі, 90% всього попиту припадає на квартири вартістю до 35 тис. доларів. Щодо розміру квартир, то тут людей найчастіше цікавлять однокімнатні та двокімнатні.

Будівельна амністія

У лютому 2019 року Мінрегіон спростив і прискорив процедуру «Будівельної амністії», яка передбачає узаконення житла, яке українці будували без дозвільних паперів. Завдяки тому, що процедуру зробили більш зручною і простою, документи для легалізації самобудів можна було подати онлайн.

Під амністію потрапляють такі категорії об'єктів:

  • садибні житлові будинки, садові, дачні споруди, гаражі, різні господарські будівлі загальною площею не більше 300 квадратних метрів, які були зведені з 5 серпня 1992 року по 9 квітня 2015 року.
  • споруди сільськогосподарського призначення, побудовані до 12 березня 2011 року.

А от не потрапляють під дію амністії багатоповерхівки, квартири і самовільно збудовані гаражі на прибудинкових територіях багатоповерхових будинків.

В тренді

В Україні хочуть ввести нову групу ФОП: законопроект вже в Раді

Українці могли зібрати всі необхідні документи і звернутися з ними до Центру з надання адміністративних послуг. Вартість такої послуги не була занадто високою. Так, основні кошти потрібно віддати за проведення технічної інвентаризації, яку здійснюють приватні структури. Виготовлення техпаспорта для приватних будинків площею до 100 квадратних метрів становить близько 1000 грн, а ось для будівель понад таку площу зростає і ціна – до 2000-3000 грн, залежно від швидкості виконання.

Нові будівельні норми

Ще 2018 року в Мінрегіоні серйозно взялися за розробку нових державних будівельних норм.Туди внесли чимало змін, які стосувалися і проєктування громадських закладів, і щільності забудови, і будівництва житлових будинків, і навіть устаткування парковок. Одним з головних нововведень стали нові вимоги до доступності будівель, які набирають чинності у квітні 2019 року. Ці норми покликані полегшити пересування для всіх людей з інвалідністю та маломобільних груп.

Наприклад, щодо метро, то, згідно з новими нормами, підлога на платформі і в вестибюлях станцій обов'язково має бути неслизькою; на станціях і в прилеглих підземних переходах на шляху руху пасажирів мають обладнати системи навігації, ширина дверей на вході/виході зі станції має бути не менше 0,9 м; на нових станціях будуть тільки вантажопасажирські ліфти, а ось на реконструйованих і старих станціях буде дозволено дублювати сходи спеціальними підйомниками.

З 1 вересня 2019 року під час будівництва станцій метро обов'язково мусять проєктувати туалети для пасажирів, які будуть перебувати на вході/виході зі станції. Ці санвузли мають бути обов'язково доступними для всіх груп населення, включно з людьми з інвалідністю.

Норма облаштування доступних санвузлів стосується й інших великих громадських об'єктів, а саме аеропортів, вокзалів, стадіонів, торгово-розважальних центрів. Відзначається, що універсальні кабіни санвузлів мають бути обладнані необхідною сантехнікою і поручнями, а також мати ширину не менше 1,65 метрів і глибину не менше 1,8 метрів.

Обов'язковою стало створення безбар'єрного простору в кафе, ресторанах, магазинах, супермаркетах, кінотеатрах і т.д. Це означає, що обов'язково потрібно облаштовувати посадочні місця для людей з інвалідністю в кафе, а також забезпечувати всі заклади пандусами та ліфтами. Доступними для людей з інвалідністю мають стати й кінотеатри, театри, філармонії, опери та інші концертні установи.

Нещодавно, а саме з 1 грудня, набули чинності нові ДБН, які стосуються житлових будинків. У них йдеться про проєктування кухонь, ліфтів і т.ін. Ці норми поширюються на нове будівництво, реконструкцію, капітальний ремонт та технічне переозброєння житлових будинків висотою до 73,5 м включно.

Нові ДБН дозволяють проєктувати кухні-ніші в квартирах, підвищують вимоги до енергоефективності житла, його інклюзивності та доступності, регламентують обов'язкове проєктування ліфтів в чотириповерхових будинках і вище, прибирають застарілу норму проєктування радіоточки в кожній квартирі, дозволяють вбудовувати громадські заклади на будь-яких поверхах (а не тільки перших) і містять багато інших змін.

Нагадаємо, раніше новини «Сьогодні» розповідали про те, що народні депутати в Раді проголосували за усунення з ринку нерухомості посередників. Подробиці – в сюжеті.

Читайте найважливіші та найцікавіші новини у нашому Telegram

Рекомендуемые статьи