З початку року оренда житла в Києві, містах-мільйонниках і туристичних центрах подорожчала на 5-10%. Причина – зростання цін на комунальні послуги та здешевлення національної валюти. Традиційно найбільшим попитом користуються однокімнатні та двокімнатні квартири економ-класу. До кінця року орендні ставки рости не будуть, впевнені експерти. Пропозиція на ринку як і раніше перевищує попит, а доходи українців продовжують падати. Про це пише «Апостроф».
Київ і міста-мільйонники
З початку 2015 ціни на оренду житла в столиці зросли в середньому на 1000 грн, зазначає аналітик консалтингової компанії SV Development Сергій Костецький. За його словами, перше підвищення було викликано падінням курсу гривні навесні. Другий раз орендні ставки підвищилися з вересня через подорожчання житлово-комунальних послуг. На сьогоднішній день саме затребуване житло в столиці – однокімнатні та двокімнатні квартири за 3,5 – 5 тис. грн на місяць. Орендарі найчастіше воліють Позняки, Осокорки і Троєщину. За даними Костецького, у вересні власники столичного житла виставили в оренду 33 тис. Квартир, але при цьому реальних угод здійснилося не більше тисячі.
Доходи українців не ростуть, тому багато наймачі будуть змушені шукати більш бюджетні варіанти або виїжджати з Києва, якщо ставки піднімуться.
Торік ринок оренди підігріли переселенці з Криму і східних областей. Пік переїздів припав на вересень-жовтень 2014 року, але зараз ситуація стабілізувалася.
Оренда квартир у Харкові та Дніпропетровську подорожчала на 5-10% з початку року, насамперед, за рахунок зростання комунальних тарифів. «Комунальні платежі, як і раніше, оплачує власник житла, але він збільшує орендну плату пропорційно зростанню тарифів», – пояснив директор агентства нерухомості «Проконсул» Олексій Попов.
Наприклад, у Дніпропетровську близько 70% наймачів крім орендної плати оплачують комунальні послуги. «До подорожчання платили за лічильниками тільки за воду і електрику, а опалення оплачував власник житла», – зазначила начальник відділу оренди дніпропетровського агентства нерухомості «Проспект» Олеся Чебакова.
Традиційно самі затребувані квартири – однокімнатні та двокімнатні економ-класу. У Харкові та Дніпропетровську таке житло можна зняти за 2,5 тис. – 3,5 тис. грн на місяць. Особливістю Дніпропетровська є те, що оренда житла в новобудовах істотно дорожче, ніж у старому житловому фонді, стверджує Олеся Чебакова. Так, двокімнатна квартира площею в 70-80 кв. м в новому будинку Нагорного району обійдеться від 10 тис. грн за місяць – залежно від якості ремонту та наявності побутової техніки. На вторинному ринку житло з такою ж площею можна орендувати за 5-8 тис. На місяць.
Туристичні центри
З початку року ціни на оренду житла у Львові змінилися незначно. Традиційний вересневе зростання ставок на 5-10% експерти пов’язують з початком нового семестру в вузах. «У Львові вчаться 150 тис. Студентів, тому в кінці серпня – початку вересня був очікуваний сплеск попиту, який привів до подорожчання оренди», – розповідає директор ріелторського бюро «Варіант» Андрій Борисов. Оскільки більшість вузів знаходиться в центрі міста, користуються попитом квартири у Галицькому, Франківському та Личаківському районах. Зняти однокімнатну квартиру в них обійдеться в 3-4,5 тис. грн на місяць. У спальних районах можна знайти житло за 2-2,5 тис. грн. Більшість будинків у Львові, особливо в центрі і новобудовах, – на індивідуальному опаленні. Тому зростання комунальних тарифів істотно не позначився на оренді.
Що стосується добової оренди, то однокімнатна квартира обійдеться туристу в 300-600 грн за добу. Житло в центрі міста з п’ятниці по понеділок потрібно бронювати за місяць-півтора.
В Одесі пік зростання цін на оренду зазвичай припадає на літні місяці. При цьому туристичний сезон 2015 був особливо успішним. Якщо у квітні квартиру можна було орендувати за 2-3 тис. Грн, то в липні-серпні ставки виросли в два рази. Зниження потоку туристів у вересні позначилося на цінах оренди. За словами Андрія Кривицького, рієлтору агентства з нерухомості «Атланта», сьогодні пропозиція однокімнатної квартири можна знайти за 2,5-3 тис. грн, двокімнатної – від 5 тис. грн. Комунальні тарифи, як правило, оплачує наймач. Найзатребуваніші райони Одеси – Приморське і Черемушки. Оренда квартир в новобудовах з хорошим плануванням користується попитом незалежно від локації. Традиційно, ціни на оренду житла в Одесі не змінюються до весни – початку туристичного сезону.
В цілому, по всій Україні ціни на оренду житла не зміняться до кінця року. «Вже сьогодні пропозиція істотно перевищує попит», – зазначив Сергій Костецький.
Економічних обгрунтувань зростання цін на оренду житла немає, вважає і голова комітету статистики і аналітики Асоціації експертів нерухомості України Едуард Бразас. На його думку, оренда житла може подорожчати у разі різкого зростання економіки, чого очікувати не доводиться. Не сприяють активності ринку і знижуються доходи українців, а також істотне перевищення пропозиції оренди житла над попитом.
Читайте найважливіші та найцікавіші новини у нашому Telegram