ДомойУкраинаДнепрВін проводить на роботу сніданком, купить продукти і оплатить рахунки: наскільки надійний...

Він проводить на роботу сніданком, купить продукти і оплатить рахунки: наскільки надійний «розумний будинок»

Він проводить вас на роботу смачним сніданком, помиє посуд, почистить килими і купить продукти на тиждень. Одночасно – заплатить за рахунками, щоправда, всі витрати спише з вашої ж банківської картки. Зате, ввечері – на вас чекатиме вечеря і оптимальна температура в кімнатах. Ось такий він ідеальний, цей розумний будинок. Але що буде, якщо відключать електрику? Хто прийде на допомогу?

З часів, коли людина вигнала з печери ведмедя і розпалила посеред кам’яної нори багаття, інфраструктура весь час розширювалася і змінювалася. І сьогодні, в століття комп’ютерних технологій, ми виходимо на принципово новий рівень.

Щоб зрозуміти, яким може бути наше завтра, вирушаємо до країни, що очолила рейтинг країн, які служать інтересам свого народу. Країну, яка серйозно випередила нас у розвитку. Це Швеція.

З точки зору шведів, майбутнє – це не дрони з лазерними гарматами. Майбутнє – це жити в гармонії з природою. Це ліс, це каміння у моху, це грибні галявини під вікнами міської квартири.

Втім, для сучасних нащадків вікінгів – це ніяке не майбутнє, а цілком собі сьогодення. Просто чудова повсякденність. Але є і у них один райончик, який вони вважають прикладом для наслідування.

Хамамрбю Шестад – прекрасний район Стокгольма. Вважається передовим районом в світі в містобудуванні загалом і в житловому будівництві зокрема.

Навіть зовні це містечко вражає різноманітністю і зручністю конструкцій різнокольорових будинків. Екологічна політика району диктує шведам ходити дерев’яними тротуарами, будувати ось такі водоспади – це, до речі, поріг для риби, що йде на нерест, а чаплям сидіти на доках.

Наповнення будинків – особлива історія. Шведи дуже скромні люди і не зважилися запросити журналістів зазирнути всередину своїх розумних квартир. Тому ми розповімо про зміст сучасних осель шведів на прикладі будинку Леоніда Ніколаєва – жителя Києва, який використовує ті ж технології, що і мешканці Хамамбрю Шестад.

Розумний будинок зустрічає комфортним світлом, комфортною температурою, може ввімкнути улюблену музику, приготувати чашечку улюбленого ароматного кавового напою.

Система «розумний будинок» – це дивовижне гармонійне поєднання всіх наявних в будинку інженерних систем і об’єктів в єдиний злагоджений механізм. Пральна машина, газова колонка, тепла підлога, телевізор, ванна, жалюзі – все буде підпорядковане програмі, яка позбавить вас від необхідності постійно щось налаштовувати і регулювати, дасть можливість економити на електроенергії і інших ресурсах. Крім того, ви можете своїм будинком управляти дистанційно.

Особлива увага в розумному будинку приділяється безпеці. Ми повинні бути інформовані про те, що відбувається під час нашої відсутності. Ми повинні бути інформовані про якісь позаштатні ситуації. Отримати повідомлення про те, що стався витік води, спрацювала позаштатно якась із систем – пожежа, задимлення, витік газу – і так далі.

Управляти розумним будинком можна за допомогою кнопок, пультів, всіляких мобільних гаджетів. Але нині модно розмовляти зі своїми хоромами.

Ось такими розумними системами наповнені деякі київські будинки і дуже багато будинків в Стокгольмі. І це для них – вже вчорашній день. А ми маємо можливість заглянути в завтрашній.

Це суперрозумний будинок.

Це Йонес – директор спеціального будинку-лабораторії, королівського технологічного інституту. Завдання Йонеса постачати новими технологіями будівельників ось таких затишних розумних будинків. Для цього хлопцям дозволили навіть проводити експерименти над людьми.

«Тут відбуваються дослідження в режимі реального часу про те, як впливають енергії, які нас оточують, на поліпшення життєдіяльності людини«, – розповідає Йонес Ануд Фогель, директор лабораторії королівського технологічного інституту.

На вигляд це звичайний гуртожиток. Архітектор з гордістю розповідає про високі екологічні стандарти споруди.

«Ми виходимо з того, що житло має бути близьким нашій людській природі. І не забуваємо, що використання дерева – це важлива складова. Підлога, двері, вікна – це дерево«, – говорить Лінда Тейлі, архітектор будинку-лабораторії.

Звичайні стіни, дерев’яні підлоги, білі стелі. Нічого дивного. Але насправді, кожна дія, кожне слово, кожна зміна температури і навіть настрій тих, хто живе тут, буде зафіксовано численними датчиками і відправлено в обробку. Виключно заради науки і світлого майбутнього.

«Природно, порушується питання приватності. Тобто, забезпечення інформаційної безпеки жителів. У таких будинках люди дуже залежні від технічної складової та безпеки інформації, яка зчитується зі всіх приладів«, – говорить Марко Молінарі, фахівець з енергоефективності Королівського технологічного інституту.

В тренді

В Україні хочуть ввести нову групу ФОП: законопроект вже в Раді

Інформаційна безпека – мабуть, чи не єдина загроза, яку таїть експеримент. У планах є, наприклад, «жива» будівля, яка може змінювати форму залежно від бажань людини. Або від програми, яка стане управляти таким будинком.

Але головне, чого хочуть домогтися шведські вчені в житловому будівництві – це не розумні штуковини, а екологічність та енергоефективність. Тут все просто – будинок повинен мати досить теплі стіни: жодних щілин. Матеріали виключно натуральні. Жодних печей з дровами і вугіллям, жодних газових горілок. Всі опалювальні системи побудовані за принципом теплообміну. Теплові насоси, що забирають енергію з надр Землі і віддають будинку. Для такої системи обігріву потрібен лише підвал.

Тут студенти можуть не тільки дивитися за датчиками, але ще і проводити тут час, як нам означили. Тобто, вони можуть тут зустрічатися, спілкуватися. Прекрасне місце – підвал. За допомогою таких насосів обігріти 100 метрів приміщення найлютішої зими коштуватиме в Україні максимум 1500 гривень на місяць. Це якщо насос працюватиме на повну потужність. До речі, в багатьох районах Швеції не треба піклуватися про оплату – розумний будинок сам все підрахує, зніме з вашого рахунку і повідомить вас есемесками.

Але давайте залишимо просунуту столицю Швеції і вирушимо на далеку околицю.

Мальме – перше в світі місто, жителі якого вирішили стати повністю незалежними. Відрізати себе від зовнішніх, екологічно брудних джерел живлення і перейти на енергію сонця, вітру, води і сміття.

Почнемо з того, що сміття тут продають. За пакет пластикових пляшок і пивних банок можна виручити до 20 крон – це 70 гривень.

Тепер про те, як влаштована система збору сміття. Тут давно люди навчилися його сортувати. У старих районах – це звичайні сміттєві баки.

Сміття під замком. Ще б пак – воно же грошей коштує. У нових районах – щось, на наш погляд, фантастичне.

Це сміттєприймальники. Ними сміття надходить до підземних сортувальних станцій. Там воно розподіляється. Частина сміття відправляється на спалювання, а частина – до переробки. Трубами сміття під землею рухається зі швидкістю 70 кілометрів на годину. Тут дуже важливо, щоб відходи ретельно сортувалися. І це повинні робити самі мешканці. Якщо переплутати труби – не буде виконано корисну дію. Адже сміття має друге життя.

Відходи збираються і надходять на фабрику біогазу в Мальме.

На цьому самому біогазі їздять абсолютно всі автобуси міста. А їх тут дуже багато і ходять регулярно та часто. Тобто шведи переміщаються в транспорті на власних недоїдках.

Білий дим з білої труби – це горить сміття, яке не піддається вторинній переробці. Зате ним опалюють частина міста. Звісно, не сміттям єдиним.

Перед містом в морі вишикувалася шеренга вітряних електрогенераторів. Вони як казкові персонажі постачають мальмеччан своєю доброю енергією. Їм допомагає сонце. Багато дахів обладнані сонячними панелями.

«Влітку більше сонячної енергії, вітряної менше. Вона продукується цілий рік. А коли виробляємо занадто багато енергії, її вистачає для решти міста«, – розповідає Лотта Ханссон, координатор зі зв’язків з громадськістю мерії міста Мальме.

При тому, що місто споживає колосальну кількість екологічно чистої енергії, не особливо помітно, щоб хоч у чомусь економили. На повну котушку працює залізниця, порт, кілька підприємств важкої промисловості, б’ють фонтани. Увечері Мальме спалахує мільйонами вогнів, підсвічені всі історичні об’єкти. І все це без участі вугілля, нафти і природного газу.

І вже зовсім про майбутнє, яке на наших очах перетворюється на сьогодення. Розумні будинки не просто все роблять самі і звітують перед господарями. Вони ще й спілкуються між собою. За допомогою 3джі-технологій в загальній мережі міської комунікації будинок пана Ларсена, у якого вийшов з ладу генератор, може попросити хатинку пана Йоріксона підкинути енергії. І сусід прийде на виручку. Так вони обмінюються теплом – взимку, холодом – влітку і залежно від потреб розподіляють між собою електроенергію.

Коли все навколо з мізками, – і будинки, і електростанції, і інше комунальне середовище, всі потроху починає нагадувати небувалу цивілізацію будинків, які з любов’ю доглядають за домашніми улюбленцями – людьми.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ

  • Які можливості дає власнику «розумний будинок»: від імітації присутності господарів будинку до управління сигналізацією

Читайте найважливіші та найцікавіші новини у нашому Telegram

Рекомендуемые статьи