Домой Украина Вторинне житло дешевшає: експерти розповіли, що буде взимку

Вторинне житло дешевшає: експерти розповіли, що буде взимку

Ринок вторинного житла сьогодні можна назвати жвавим. Причина – поступове зниження цін, завдяки чому багато хто дочекався прийнятної для себе пропозиції. Фахівці з продажу нерухомості, аналізуючи поведінку купівельного попиту і настрою, кажуть, що українці сьогодні не бояться, що раптом станеться обвал цін і вони помиляться з покупкою. Ті, хто купує квартиру для проживання, заспокоюють себе тим, що будуть жити на власних метрах. А ті, хто купує житло для бізнесу, вважають, що компенсувати можливі збитки допоможе швидка здача житла в оренду, бо багато квартир продаються в стані «заходь і живи» або вимагають мінімального вкладення сил і грошей.

Угод стало вдвічі більше 

Середня вартість «вторинки» знижується по всій території України майже рівномірно, з більш глибоким просіданням в невеликих містах. Не встояла і столиця: відповідно до щомісячного звіту інформаційно-аналітичного порталу «Столична нерухомість», в серпні 2017 р. середня ціна кв.м в Києві зменшилася на 1,5% порівняно з липнем і склала 32,128 тис. грн/кв.м. А з серпня 2016 р. квартири на вторинному ринку в Києві подешевшали в середньому вже на 7,9%.

ЛОВЦІ УДАЧІ. У міру зниження ціни відмічають і зростаючий попит, якого не було в минулому.

«Якщо в січні 2016 року в Києві було 194 угоди купівлі-продажу, а в серпні 2016 року – 488, то вже в січні, який зазвичай «мертвий», – 236 угод, а в серпні 2017-го – 703. Купувати стали активніше: на ринку нерухомості зберігається відкладений попит ще з часів кризи. Тепер же українці можуть зловити варіант по кишені», – пояснює головний аналітик консалтингової компанії SV Development Сергій Костецький.

При такому розкладі стала зменшуватися кількість представлених до продажу квартир (в серпні 2017 року, порівняно з липнем, на 2%, до 19 629 об’єктів). Пояснення просте: деякі господарі зняли з продажу свої «маєтки», вирішивши почекати більш вдалого для продажу часу.

«Мейкап» товару і страх перед платіжками

Зараз житла на продаж намагаються надати товарний вигляд: «квартири під ремонт» продаються дуже погано або зовсім дешево.

«Практично в кожному об’єкті, який я показував, зроблений свіжий ремонт. Самі господарі розповідали, що легше зробити нову підлогу, поклеїти шпалери і залишити меблі, ніж втратити покупця. Він піде до тих, у кого квартира за таку ж ціну, але не така «убита» і «нафарширована». Правда, ремонт цей зазвичай для відводу очей, і незабаром новий господар зрозуміє, що потрібно все капітально переробляти», – розповідає ріелтор столичного агентства нерухомості Микола Богданов.

СТРУКТУРА. В АН зазначають, що в структурі пропозиції «вторинки» переважають трикімнатні квартири. Цей факт підтверджують і аналітики: вони порахували, що на ринку «однушки» займають 28%, «двушки» – 32%, «троячки» – 33%, а чотирикімнатні квартири – всього 7%. «Якраз на трикімнатні квартири зараз найнижчі ціни і найбільш млявий попит. Господарі йдуть на багато: торгуються до останнього, готові продати частину квартири і навіть розстрочити платіж, прийнявши розписку від покупця. Причина такої гнучкості – небагаті покупці і дорожнеча в обслуговуванні таких «хором».

«В опалювальний сезон мені доводиться платити за опалення більше 3 тис. грн, а пенсії немає і 2 тис. Живу з сином, який працює на проектах, і його дохід не можна вважати постійним. Така велика квартира нам не потрібна, і я згодна розглянути всі умови: і викуп однієї кімнати, і розстрочений платіж», – розповідає пенсіонерка Інна Григорчук, яка продає свою квартиру на Оболоні (Київ).

Ремонт. Старі квартири намагаються «підмарафетити». Фото: А. Яремчук

Центр і преміум-сегмент залишилися без покупця

Брокери і консалтери стверджують, що покупці, як і раніше, уважні до розташування квартири, але частіше готові розглянути варіант не зовсім до смаку і початкового запиту, але дешевше.

«В обласних центрах, за великим рахунком, грань між центром і спальним районом стирається: транспорт ходить допізна, супермаркети працюють довше. Тому покупці готові розглянути пропозицію подалі від центру, навіть якщо спочатку розраховували саме на нього. У невеликих містах навіть маленька різниця у вартості впливає на вибір: щоб ситуація в глибинці змінилася, повинен пройти не один десяток років», – повідомляють члени Асоціації фахівців з нерухомості (ріелторів) України.

Якщо житло в спальному районі, але набагато дешевше, – треба брати

ПРАВО КЕРМА. Столичні брокери зазначають, що правий берег за пропозиціями житла багатший (виняток становить центр), ніж лівий. По районах розклад такий: в Дарницькому частка від усіх пропозицій становить 16%, Голосіївському – 14%, Печерському – 13%, Шевченківському – 11%, Дніпровському і Солом’янському – по 10%, а в Святошинському – 8%. Найменша частка представлених до продажу квартир – в Оболонському районі – 7%, Деснянському – 6% і Подільському – 5%.

Також треба сказати, що преміум-сегмент дешевшає активніше, ніж інші: через зниження купівельного попиту залучити покупця можна тільки привабливою ціною.

Через падіння попиту на цей сегмент нерухомості пропозицій продажу стає дедалі менше (наприклад, в Подільському районі порівняно з липнем кількість пропозицій зменшилася на 15%). Збільшення пропозиції спостерігалося тільки в Печерському районі (на 0,5%), де йде активна забудова.

«Деякі господарі житла, особливо з хорошим розташуванням, вирішили почекати і не продавати свої метри за безцінь. Багато з них висловили сумнів, що не зможуть за виручені гроші купити собі те, що задумали. Виняток – «строковики»: вони побоюються, що їх нерухомість впаде у вартості ще більше, і згодні на торг в розумних межах», – розповідають в агентствах нерухомості.

Іпотека: ставки стануть доступними не скоро

Кредитне житло українцям, як і раніше, практично недоступне. Теоретично, мати «свій кут» хочуть багато, а ось потягнути кредити можуть одиниці – навіть незважаючи на те, що ставки почали знижуватися.

«З початку року ставки по іпотечних кредитах знижувалися через відносну стабілізацію економічної ситуації, а також досить прогнозовану ситуацію на валютному ринку. Ці фактори дозволили знизити ставки по залученню депозитів населення, що позитивно позначилося і на ставках по іпотеці. Нині можна отримати кредит на придбання житла від 18,99% до 20 років», – говорить директор департаменту роздрібного бізнесу АТ «Ощадбанк» Валерія Малахова.

Втім, навіть ставку в 18% більшість українців потягнути не в змозі. Тому, навіть якщо іпотека стане ще трохи доступніше, попит на неї буде обмежений низькою платоспроможністю населення.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ

  • Криза на ринку новобудов: бум переуступок і падіння ціни «квадратів»

Прогнози економістів також досить песимістичні: активно житло в іпотеку почнуть купувати тільки за умови зростання економіки і реальних доходів населення.

«З початку цього року придбали своє перше житло або поліпшили свої житлові умови за допомогою іпотечних програм близько 700 сімей, що більш ніж в 2,5 разу перевищує рівень минулого року. Але такі обсяги видач нових іпотек вважаються незначними», – говорить Валерія Малахова.

В інших банках, в яких іпотечні програми ще не заробили, визнаються: розмови про відновлення житлового кредитування ходять. Багато фінустанов ведуть переговори із забудовниками і опрацьовують спільні програми – це необхідно, щоб добудувати об’єкти, частково профінансовані інвесторами, а не заморозити.

Не потягнути. Кредитне житло українцям майже недоступне. Фото: А. Бойко

Нове житло наздоганяє

Експерти прогнозують, що до кінця року ціни продовжать знижуватися (незважаючи на те, що «дном» багато хто називав вартість ще два роки тому), і втратять не менше 5-10%. З «вторинки» вже конкурує «первинка»: на її боці – кількість і якість за адекватними цінами, а також виграшне становище практично за всіма параметрами. І, якщо раніше вторинний ринок нерухомості коштував практично на чверть дорожче первинного, то зараз різниця мінімальна.

«Найактивніше продовжать дешевшати гостинки, хрущовки і житло з великим метражем. Найменше подешевшають, а в окремих районах і взагалі не зрушить ціна, на повноцінні 1-2-кімнатні квартири з хорошим плануванням: на них сьогодні користуються найбільшим попитом і їх куплять і за такі ціни, за якими вони виставлені на продаж зараз», – прогнозує директор Інституту розвитку нерухомості Олександр Рубанов.

У Національній раді «Ріелторської палати України» додають: в регіонах країни ринок житла теж характеризується зниженням вартості «квадратів», але якщо в містах-мільйонниках кількість угод зростає, то в невеликих містах, швидше за все, воно буде знижуватися через менш забезпечене населення.

Читайте найважливіші та найцікавіші новини у нашому Telegram

Рекомендуемые статьи

Как правильно выбрать бетонную смесь?

Приобретая бетонную смесь, каждый клиент желает получить товар высокого качества, так как от него зависит результат стройки. Чаще всего, продукцию поставляют сразу со склада...

Днепровский район в Киеве: преимущества жизни

Решились на покупку квартиры в Киеве и выбираете район? Мы докажем Вам, что жизнь в Днепровском районе - одно удовольствие! 1.Удобная инфраструктура Хочешь жить в лучших...

Особенности прямых шлифмашин Бош

Вам нужно провести финишную шлифовку и зачистку изделий, обработать срезы, отполировать поверхность, ободрать старую краску, а также выполнить порядок других работ? В таких случаях...

Выбор идеальной квартиры у моря

Кто не мечтает иметь собственную жилплощадь рядом с морем для постоянного или периодического проживания на время отдыха? Многие покупают недвижимость недалеко от общественных пляжей,...

С рук в руки — недвижимость от застройщика в Турции

Турция является привлекательной для инвестиций страной, где не перестает развиваться рынок недвижимости. Россия находится в тройке самых инвестируемых в турецкую недвижимость стран. Недвижимость от...

Стильные готовые кухни в Киеве

Приобретение кухонных гарнитуров - очень важная и ответственная задача. Оформляя зону кухни, так хочется достичь гармонии и уюта, так как каждая хозяйка знает, что...

Стильные люстры в интерьере

В интерьере каждой комнаты люстра играет далеко не последнюю роль. Подобия современных люстр появились между IV и V веком нашей эры в Древнем Китае....

Охранная сигнализация и ее особенности

Современное охранное оборудование – что это? Как показывает практика, в данном оборудовании нуждается все больше и больше людей, с целью защитить свое имущество от...

Особенности устройства цементно-песчаной стяжки

Такая стяжка незаменима при многих видах строительства и является надежным и долговечным основанием для финишного покрытия пола. Использование стяжки без защиты верхнего слоя даже...

Окна, двери, потолки – рациональный подход к ремонту

Ремонт длится вечно и превращается в стиль жизни. Это утверждение уже давно устарело. Оно стало неактуальным с появлением современных технологий и новых расходных материалов....