Домой Украина Вторинне житло дешевшає: експерти розповіли, що буде взимку

Вторинне житло дешевшає: експерти розповіли, що буде взимку

Ринок вторинного житла сьогодні можна назвати жвавим. Причина – поступове зниження цін, завдяки чому багато хто дочекався прийнятної для себе пропозиції. Фахівці з продажу нерухомості, аналізуючи поведінку купівельного попиту і настрою, кажуть, що українці сьогодні не бояться, що раптом станеться обвал цін і вони помиляться з покупкою. Ті, хто купує квартиру для проживання, заспокоюють себе тим, що будуть жити на власних метрах. А ті, хто купує житло для бізнесу, вважають, що компенсувати можливі збитки допоможе швидка здача житла в оренду, бо багато квартир продаються в стані «заходь і живи» або вимагають мінімального вкладення сил і грошей.

Угод стало вдвічі більше 

Середня вартість «вторинки» знижується по всій території України майже рівномірно, з більш глибоким просіданням в невеликих містах. Не встояла і столиця: відповідно до щомісячного звіту інформаційно-аналітичного порталу «Столична нерухомість», в серпні 2017 р. середня ціна кв.м в Києві зменшилася на 1,5% порівняно з липнем і склала 32,128 тис. грн/кв.м. А з серпня 2016 р. квартири на вторинному ринку в Києві подешевшали в середньому вже на 7,9%.

ЛОВЦІ УДАЧІ. У міру зниження ціни відмічають і зростаючий попит, якого не було в минулому.

«Якщо в січні 2016 року в Києві було 194 угоди купівлі-продажу, а в серпні 2016 року – 488, то вже в січні, який зазвичай «мертвий», – 236 угод, а в серпні 2017-го – 703. Купувати стали активніше: на ринку нерухомості зберігається відкладений попит ще з часів кризи. Тепер же українці можуть зловити варіант по кишені», – пояснює головний аналітик консалтингової компанії SV Development Сергій Костецький.

При такому розкладі стала зменшуватися кількість представлених до продажу квартир (в серпні 2017 року, порівняно з липнем, на 2%, до 19 629 об’єктів). Пояснення просте: деякі господарі зняли з продажу свої «маєтки», вирішивши почекати більш вдалого для продажу часу.

«Мейкап» товару і страх перед платіжками

Зараз житла на продаж намагаються надати товарний вигляд: «квартири під ремонт» продаються дуже погано або зовсім дешево.

«Практично в кожному об’єкті, який я показував, зроблений свіжий ремонт. Самі господарі розповідали, що легше зробити нову підлогу, поклеїти шпалери і залишити меблі, ніж втратити покупця. Він піде до тих, у кого квартира за таку ж ціну, але не така «убита» і «нафарширована». Правда, ремонт цей зазвичай для відводу очей, і незабаром новий господар зрозуміє, що потрібно все капітально переробляти», – розповідає ріелтор столичного агентства нерухомості Микола Богданов.

СТРУКТУРА. В АН зазначають, що в структурі пропозиції «вторинки» переважають трикімнатні квартири. Цей факт підтверджують і аналітики: вони порахували, що на ринку «однушки» займають 28%, «двушки» – 32%, «троячки» – 33%, а чотирикімнатні квартири – всього 7%. «Якраз на трикімнатні квартири зараз найнижчі ціни і найбільш млявий попит. Господарі йдуть на багато: торгуються до останнього, готові продати частину квартири і навіть розстрочити платіж, прийнявши розписку від покупця. Причина такої гнучкості – небагаті покупці і дорожнеча в обслуговуванні таких «хором».

«В опалювальний сезон мені доводиться платити за опалення більше 3 тис. грн, а пенсії немає і 2 тис. Живу з сином, який працює на проектах, і його дохід не можна вважати постійним. Така велика квартира нам не потрібна, і я згодна розглянути всі умови: і викуп однієї кімнати, і розстрочений платіж», – розповідає пенсіонерка Інна Григорчук, яка продає свою квартиру на Оболоні (Київ).

Ремонт. Старі квартири намагаються «підмарафетити». Фото: А. Яремчук

Центр і преміум-сегмент залишилися без покупця

Брокери і консалтери стверджують, що покупці, як і раніше, уважні до розташування квартири, але частіше готові розглянути варіант не зовсім до смаку і початкового запиту, але дешевше.

«В обласних центрах, за великим рахунком, грань між центром і спальним районом стирається: транспорт ходить допізна, супермаркети працюють довше. Тому покупці готові розглянути пропозицію подалі від центру, навіть якщо спочатку розраховували саме на нього. У невеликих містах навіть маленька різниця у вартості впливає на вибір: щоб ситуація в глибинці змінилася, повинен пройти не один десяток років», – повідомляють члени Асоціації фахівців з нерухомості (ріелторів) України.

Якщо житло в спальному районі, але набагато дешевше, – треба брати

ПРАВО КЕРМА. Столичні брокери зазначають, що правий берег за пропозиціями житла багатший (виняток становить центр), ніж лівий. По районах розклад такий: в Дарницькому частка від усіх пропозицій становить 16%, Голосіївському – 14%, Печерському – 13%, Шевченківському – 11%, Дніпровському і Солом’янському – по 10%, а в Святошинському – 8%. Найменша частка представлених до продажу квартир – в Оболонському районі – 7%, Деснянському – 6% і Подільському – 5%.

Також треба сказати, що преміум-сегмент дешевшає активніше, ніж інші: через зниження купівельного попиту залучити покупця можна тільки привабливою ціною.

Через падіння попиту на цей сегмент нерухомості пропозицій продажу стає дедалі менше (наприклад, в Подільському районі порівняно з липнем кількість пропозицій зменшилася на 15%). Збільшення пропозиції спостерігалося тільки в Печерському районі (на 0,5%), де йде активна забудова.

«Деякі господарі житла, особливо з хорошим розташуванням, вирішили почекати і не продавати свої метри за безцінь. Багато з них висловили сумнів, що не зможуть за виручені гроші купити собі те, що задумали. Виняток – «строковики»: вони побоюються, що їх нерухомість впаде у вартості ще більше, і згодні на торг в розумних межах», – розповідають в агентствах нерухомості.

Іпотека: ставки стануть доступними не скоро

Кредитне житло українцям, як і раніше, практично недоступне. Теоретично, мати «свій кут» хочуть багато, а ось потягнути кредити можуть одиниці – навіть незважаючи на те, що ставки почали знижуватися.

«З початку року ставки по іпотечних кредитах знижувалися через відносну стабілізацію економічної ситуації, а також досить прогнозовану ситуацію на валютному ринку. Ці фактори дозволили знизити ставки по залученню депозитів населення, що позитивно позначилося і на ставках по іпотеці. Нині можна отримати кредит на придбання житла від 18,99% до 20 років», – говорить директор департаменту роздрібного бізнесу АТ «Ощадбанк» Валерія Малахова.

Втім, навіть ставку в 18% більшість українців потягнути не в змозі. Тому, навіть якщо іпотека стане ще трохи доступніше, попит на неї буде обмежений низькою платоспроможністю населення.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ

  • Криза на ринку новобудов: бум переуступок і падіння ціни «квадратів»

Прогнози економістів також досить песимістичні: активно житло в іпотеку почнуть купувати тільки за умови зростання економіки і реальних доходів населення.

«З початку цього року придбали своє перше житло або поліпшили свої житлові умови за допомогою іпотечних програм близько 700 сімей, що більш ніж в 2,5 разу перевищує рівень минулого року. Але такі обсяги видач нових іпотек вважаються незначними», – говорить Валерія Малахова.

В інших банках, в яких іпотечні програми ще не заробили, визнаються: розмови про відновлення житлового кредитування ходять. Багато фінустанов ведуть переговори із забудовниками і опрацьовують спільні програми – це необхідно, щоб добудувати об’єкти, частково профінансовані інвесторами, а не заморозити.

Не потягнути. Кредитне житло українцям майже недоступне. Фото: А. Бойко

Нове житло наздоганяє

Експерти прогнозують, що до кінця року ціни продовжать знижуватися (незважаючи на те, що «дном» багато хто називав вартість ще два роки тому), і втратять не менше 5-10%. З «вторинки» вже конкурує «первинка»: на її боці – кількість і якість за адекватними цінами, а також виграшне становище практично за всіма параметрами. І, якщо раніше вторинний ринок нерухомості коштував практично на чверть дорожче первинного, то зараз різниця мінімальна.

«Найактивніше продовжать дешевшати гостинки, хрущовки і житло з великим метражем. Найменше подешевшають, а в окремих районах і взагалі не зрушить ціна, на повноцінні 1-2-кімнатні квартири з хорошим плануванням: на них сьогодні користуються найбільшим попитом і їх куплять і за такі ціни, за якими вони виставлені на продаж зараз», – прогнозує директор Інституту розвитку нерухомості Олександр Рубанов.

У Національній раді «Ріелторської палати України» додають: в регіонах країни ринок житла теж характеризується зниженням вартості «квадратів», але якщо в містах-мільйонниках кількість угод зростає, то в невеликих містах, швидше за все, воно буде знижуватися через менш забезпечене населення.

Читайте найважливіші та найцікавіші новини у нашому Telegram

Рекомендуемые статьи

Выбор идеальной квартиры у моря

Кто не мечтает иметь собственную жилплощадь рядом с морем для постоянного или периодического проживания на время отдыха? Многие покупают недвижимость недалеко от общественных пляжей,...

С рук в руки — недвижимость от застройщика в Турции

Турция является привлекательной для инвестиций страной, где не перестает развиваться рынок недвижимости. Россия находится в тройке самых инвестируемых в турецкую недвижимость стран. Недвижимость от...

Стильные готовые кухни в Киеве

Приобретение кухонных гарнитуров - очень важная и ответственная задача. Оформляя зону кухни, так хочется достичь гармонии и уюта, так как каждая хозяйка знает, что...

Стильные люстры в интерьере

В интерьере каждой комнаты люстра играет далеко не последнюю роль. Подобия современных люстр появились между IV и V веком нашей эры в Древнем Китае....

Охранная сигнализация и ее особенности

Современное охранное оборудование – что это? Как показывает практика, в данном оборудовании нуждается все больше и больше людей, с целью защитить свое имущество от...

Особенности устройства цементно-песчаной стяжки

Такая стяжка незаменима при многих видах строительства и является надежным и долговечным основанием для финишного покрытия пола. Использование стяжки без защиты верхнего слоя даже...

Окна, двери, потолки – рациональный подход к ремонту

Ремонт длится вечно и превращается в стиль жизни. Это утверждение уже давно устарело. Оно стало неактуальным с появлением современных технологий и новых расходных материалов....

Какие смесители для душа лучше покупать: анализ продукции интернет магазина «КТУ»

Подбирать смесители для душа иногда оказывается сложнее, чем для кухни, умывальника или ванной, ведь приходится принимать во внимание конструктивные особенности и функционал кабинки. Значительно...

Где играть в покер в Украине

С недавних пор покер стал легальной игрой в Украине, после чего обещает стать еще более популярным. Сегодня поговорим о том, где можно сыграть в...

Грамотный СЕО-аудит сайта: почему стоит постоянно заниматься развитием портала

Сочетание SEO-факторов влияет на позицию отдельно взятого сайта в результатах выдачи поисковых систем. Чем она выше, тем больше потенциальных клиентов получает владелец. К сожалению,...