Українських брокерів хочуть змусити працювати за правилами. Спеціально для цього в Фонді держмайна розробили законопроект про брокерську діяльність. «Сьогодні» проаналізували документ і з'ясували, що про нього думають самі ріелтори.
Правила для брокерів
За словами голови Фонду держмайна Віталія Трубарова, в Україні брокерська діяльність не регулюється законом:
«Це призвело до появи на ринку сірих ріелторів, діяльність яких не завжди якісна і може бути шахрайською».
Вирішити проблему покликаний новий проект, за яким, щоб стати брокером, потрібно пропрацювати мінімум три роки на ринку нерухомості. Також у людини не повинно бути непогашеної судимості за злочини проти власності. Нарешті, потрібно отримати свідоцтво, яке дозволить працювати на ринку нерухомості. За сам документ доведеться заплатити мінімум 170 грн, але перед цим доведеться пройти профпідготовку в навчальному центрі. Їх створенням займуться в Фонді. Отримати свідоцтво можна тільки після кваліфікаційного іспиту, який необхідно проходити раз на три роки. Форма і зміст випробування наразі не затверджені, але вже відомо – в разі провалу його можна перездати мінімум через місяць. Після всієї процедури відомості про брокера внесуть до спеціального реєстру. Там вкажуть його паспортні дані, контактну інформацію, номер і дату видачі свідоцтва, а також назву навчального центру, де він проходив підготовку.
Але дозвіл на роботу можуть і відібрати. Наприклад, якщо людину визнали недієздатною або вона провела операцію без контракту.
Сумніви експертів
Брокер Наталія Капцова сумнівається в успішності такого підходу:
«У нас в країні – понад 100 тисяч ріелторів. Уявляєте, які ресурси потрібно, щоб їх всіх зібрати і протестувати? Якщо говорити про навчальні центри, то я б насамперед навчала, а потім і перевіряла на іспитах навички продажу та реклами. Адже це ключове в нашій роботі. Але з урахуванням нинішньої політичної ситуації я сумніваюся, що проект стане законом».
Ріелтор Віктор Несін, який брав участь у створенні проекту, пояснив нам, чому нові правила потрібні:
«Звісно, агентствам нерухомості зручніше самим вирішувати питання своєї роботи. Але ж є ріелтори, які не перебувають в агентствах, тому повинні бути загальні правила гри для всіх. Плюс сьогодні у брокерів немає жодних прав. А після ухвалення закону у нас офіційно з'явиться професія брокера, чого зараз немає. Крім того, у брокерів з'явиться доступ до державних реєстрів, тому що зараз це питання багато хто змушений вирішувати через своїх друзів нотаріусів».
Нагадаємо, раніше новини «Сьогодні» розбиралися, чи законно те, що українці облаштовують величезні прибудови. Експерт розповів, що потрібно для легалізації такої архітектурної форми.
Читайте найважливіші та найцікавіші новини у нашому Telegram