ДомойУкраинаКиевЯк з дачі зробити будинок: хитрощі перетворення нерухомості

Як з дачі зробити будинок: хитрощі перетворення нерухомості

Як відомо, трава у сусіда завжди зеленіша і добре там, де нас немає. Тому сільські жителі завжди тягнулися в міста, а частина змучених асфальтом городян переселялася в передмістя. Купити заміський будинок сьогодні не кожному по кишені. Зате у дуже багатьох сімей ще з кращих часів збереглися дачні ділянки з вартими на них будиночками. Питання тільки в тому, як літню дачу перетворити на будинок для постійного проживання. Про це нам розповіли архітектор фірми «Галпроект» Валерій Матвієнко та керівник компанії «Тек лад» Денис Кавун.

МАСШТАБ ПРОБЛЕМИ

Під одним і тим же ім’ям «дача» можуть ховатися різні за своєю величиною, складності та якості об’єкти. Особливо цікаві будиночки старої, ще радянської побудови – багато в чому їх різноманітність визначалося можливостями тих, хто їх будував: не тільки в плані наявності грошей, але також доступу до будматеріалів, якими в країні переможного соціалізму володіли далеко не всі громадяни. Товари не стільки купували, скільки діставали або «виписували». Тому і зводили будиночки не з того, з чого випливало б, а з того, що змогли дістати.

ЗАБОРОНИ. Найважливіший же фактор, впливав на параметри дачних будиночків різних поколінь, – офіційні обмеження, що діяли в різний час. Так чи інакше, регламентування площ, заборона зводити другі поверхи і споруджувати повноцінні підвали – все це стали скасовувати вже в другій половині 1980-х. І тоді стали з’являтися ще більш дивні конструкції – у міру зняття обмежень умільці щосили намагалися переробляти на ходу споруджувані споруди, зводячи поверхи і поглиблюючи підвали.

Знести або відбудувати. Для багатьох будиночків, особливо які пам’ятали ще Брежнєва, оптимальним рішенням буде, як каже Валерій Матвієнко, знести старий і побудувати новий. Просто тому, що ні з тими площами, ні з тими стінами, ні з фактично відсутнім фундаментом нічого вже зробити не вийде. Але значна частина старих будинків цілком здатна пережити реконструкцію, яка, як правило, має на увазі ряд основних змін. «У більшості своїй дачі будувалися для літнього проживання, – говорить Денис Кавун. – Ні опалення, водопроводу і каналізації. Все це потрібно зробити. Плюс повністю робиться силова проводка для електроприладів. І обов’язково доведеться утеплювати будинок, адже його стіни не були розраховані на зимові морози». Швидше за все, також доведеться збільшувати площу будинку, проводити його перепланування. І тут потрібно оцінити «масштаб катастрофи». Адже, повна реконструкція будинку до 100 кв. м площею (з посиленням фундаменту, добудовою другого поверху, зведенням прибудов і т. д.), за словами Дениса Кавуна, може зайняти 3-3,5 місяці і обійтися приблизно в стільки ж, у скільки і будівництво нового. Так, побудувати будинок з нуля коштує від 4,2 тис. грн за кв. м, а повністю реконструювати – від 4 тис. грн.

ГРІЮТЬ ДРОВА І СОНЦЕ

Раніше цивілізоване опалення заміського будинку асоціювалося виключно з природним газом. Тепер часи змінилися: поруч з газовим (або замість нього) ставлять твердопаливний котел. «Люди часто відмовляються від газу, – говорить Валерій Матвієнко. – Підключення дороге, та й сам газ недешевий, і далі буде рости в ціні «. Ну а в негазифікованих дачних селищах можна обмежитися і звичайною дерев’яною піччю. За словами Дениса Кавуна, для будинку площею в 100 кв. м вся система опалення з матеріалами і хорошим твердопаливним котлом вітчизняного виробництва обійдеться порядку 80 тис. грн.

Втім, не котлом єдиним. «Я прихильник якихось альтернативних джерел енергії в будинку», – говорить Валерій Матвієнко. Так, перспективне використання сонячних колекторів: наприклад, колектор вартістю трохи більше 13 тис. Грн. може забезпечувати (залежно від погоди) до 50% потреби в гарячій воді і до третини в опаленні.

ЗРУЧНОСТІ В БУДИНКУ

Радянський стандарт літнього відпочинку на дачі увазі вуличний умивальник і збиту з дощок будку у куті ділянки для відправлення природних потреб. Технічно просунута публіка споруджувала на ділянці літній душ. Але з тих пір уявлення про комфорт сильно змінилися.

ENTER. Зазвичай на ділянці вже є свердловина або колодязь з водою, яку потрібно тільки завести в будинок. «Глибина промерзання грунту у нас приблизно 70-75 см, – говорить Денис Кавун. – Тому для надійності труба прокладається на глибині 1-1,2 м. Ставиться автоматика, обладнується котельне приміщення, з якого буде забезпечуватися подача води по будинку. Все це може обійтися приблизно в 12-15 тис. грн».

ВИСНОВОК. Оскільки в селищах централізованої каналізації зазвичай немає, доведеться обладнати індивідуальний септик. Для цього робиться вигрібна яма глибиною на 3-4 кільця, насипається щебнева подушка, щоб вода йшла, і все це підключається до будинку. Як говорить Денис Кавун, процес займе 4 дні, а обійдеться приблизно в 4 тис. грн за матеріали і ще 2 тис. грн за роботу. Недолік системи – забруднені води йдуть у грунт. Хоча є і готові «фабричні» герметичні септики (від 9 тис. грн) або навіть станції очистки стічних вод (від 40 тис. грн).

Але досвід показує, що зручніше обладнати дві системи стоку. Перша – простіше, призначена для вод з ванної, від пральної машини і т. д. Для нього в народі обходяться навіть «колодязем» зі старих автопокришок з невеликою щебеневої подушкою. А ось для того, що йде з туалету, потрібно встановлювати герметичний септик.

САНВУЗОЛ. І останній штрих – обладнання санвузла в будинку. Технічна розводка холодної та гарячої води, каналізації, підключення сантехприборів, укладання плитки може обійтися в 10-15 тис. грн, плюс вартість самої сантехніки (ванни, умивальників і унітазів).

УТЕПЛЮЄМО ЩІЛЬНО

В тренді

Валютні гойдалки: чому в Україні лихоманить курс долара

Типова дача у своєму шляху до статусу всесезонного будинку не обійдеться і без зовнішнього утеплення стін. Причому якщо звичайні будинки досить «одягнути» в шар пінопласту завтовшки в 50 мм, оскільки вони і так споруджувалися досить теплими, то «літні» стіни дачного будиночка часто вимагають не менше 100 мм. Утеплення зовнішньої стіни пінопластом товщиною 50 мм обійдеться від 280 грн за кв. м, а 100 мм – від 315 грн за кв. м. При цьому бажано проконтролювати, щоб в гонитві за дешевизною ваш будинок не обклеїли невідповідним матеріалом. Так, за нормами його щільність повинна становити 17-25 кг на куб. м матеріалу. Якщо вона менше норми, він буде недостатньо міцний і швидко почне руйнуватися. Якщо ж більше – гірше пропускає пар, а значить, стіна під ним буде мокнути.

НАГОРІ. А ось утеплюючи простір під покрівлею, можна брати «одяг» і меншої щільності: плюс там менше навантаження, ніж на зовнішньому утепленні стін. Зате товщина його повинна бути побільше, оскільки будь-який покрівельний матеріал за своїми теплоізоляційними властивостями значно поступається навіть тонкої цегляній стіні. Тому шар утеплювача беріть товщиною 150-200 мм. Для покрівлі часто зручніше використовувати не плити пінопласту, а мінвату в рулонах. Досить якісний матеріал товщиною 150 мм можна придбати за 125 грн за кв. м. Плюс 20-50 грн за кв. м піде за роботи по монтажу.

РОСТЕМО ВГОРУ І ВШИР, АБО ЯК ДОДАТИ КОРИСНОЇ ПЛОЩІ

Безліч старих дач мають площу близько 40-50 кв. м. Бувають випадки, коли цього достатньо. Наприклад, якщо в будинку збирається жити не більше однієї-двох осіб. «Зараз люди почали економити, і великі площі, як раніше, вже не потрібні», – говорить Валерій Матвієнко.

Проте в більшості випадків господарі таких будиночків приймають рішення про збільшення корисної площі. Це може бути досягнуто кількома способами:

— Прибудовою приміщень до будинку;

— Надбудовою додаткового поверху;

— Перетворенням безлюдного горища в житлову мансарду.

ПРИБУДОВА. За словами Валерія Матвієнко, як правило, прибудови потрібно робити у всіх дачних будиночках. Винятки досить рідкісні. Хоча б тому, що людям зручніше експлуатувати приміщення на першому поверсі, саме там і прагнуть розширювати площі. Прибудова може знадобитися для розміщення додаткової житлової кімнати, передпокою, комфортною кухні, санвузла або всього разом.

Крім того, поширеним приводом для зведення прибудови служить необхідність зробити нормальну драбину між поверхами. «Частенько в таких дачах зверху одна кімнатка, куди ведуть круті «сходи», – говорить Валерій Матвієнко. – Кожен день підніматися-спускатися хіба що дітям цікаво, а людям у віці це взагалі не підходить. В результаті верхня кімната практично не використовується». Якщо ж намагатися організувати повноцінні сходи всередині приміщень, це займе дуже багато дорогоцінної площі. Часто розумніше прилаштувати спорудження зі сходами зовні.

Якщо не вдаватися в деталі, спорудження прибудови – це те ж будівництво будинку (від фундаменту до даху), тільки для менших площ. Тому й витрати на появу кожного додаткового «квадрата» будуть сумірні з собівартістю площі в новому будинку.

НАДБУДОВА. Щоб надбудова другого поверху була можлива, як мінімум потрібно, щоб її могли витримати стіни першого. На щастя, більшість дач, складених з цегли, мають достатній запас міцності. А ось без чого, швидше за все, не обійтися – це без посилення фундаменту. Він був розрахований на один поверх, а тепер навантаження на нього повинна збільшитися вдвічі. Для чого розкопується старий фундамент, подливается бетоном, посилюється арматурою. Все це вкупі з підняттям стін і переробкою даху може вилитися у вже згадані 4 тис. грн за 1 кв. м.

МАНСАРДА. Перетворенням горища на мансарду можна корисну площу одноповерхового будиночка збільшити до 70%. Багато що залежить від початкової конфігурації цього приміщення і форми покрівлі. Іноді можна обійтися «малою кров’ю» – зведенням внутрішніх мансардних стін і стелі, утепленням їх і організацією зручною сходів. Буває так, що потрібно підняти покрівлю, трохи доростити зовнішні стіни і, не виключено, зміцнити фундамент. Таке перетворення горища в мансарду може будувати близько 2 тис. за 1 кв. м, але в кожному випадку все розраховується індивідуально.

Всі подробиці в спецтемі Тема тижня: Антикриза. Правила виживання для українців

Читайте найважливіші та найцікавіші новини у нашому Telegram

Рекомендуемые статьи