На перший погляд – нічого підозрілого: затишна квартира, сертифікований ріелтор, договір оренди. Ви платите завдаток і … нічого не отримуєте. Адже оголошення – фальшиве, нерухомості такої немає. Як і ріелтора. У Києві та Рівному десятки наймачів зіткнулися з шахраями, які згадали стару аферу. Аферисти створюють у соціальних мережах фейковий акаунти справжніх ріелторів. Розміщують фото сертифікатів і документів на квартиру, беруть завдаток і зникають. І як з цим боротися? У Фонді Держмайна хочуть для початку ріелторів замінити. На брокерів та агентів.
Вони допомагають власникам житла знайти орендарів, і досі їхня діяльність поза законом.
Як безпечно здати і зняти житло, хто мусить платити за пошкоджене майно і чому ріелтори в Україні скоро можуть зникнути? В інтернеті – купа оголошень з пропозиціями оренди. Якщо ви зателефонуєте за вказаними номерами, найімовірніше, зможете знайти посередників. Втім, можливо, за півтора року після вступу в силу нового закону – телефоном до ріелторів звертатися не будуть.
«Ми виписали у законі, що просто так зателефонувати і надавати послугу більше неможливо. Клієнт, звертаючись за послугою, має прийти до офісу фізичної особи-підприємця або юридичної особи, яка надає такі послуги, він мусить укласти договір, домовитися про умови співпраці і тільки після цього це замовлення буде виконуватися», – говорить Лариса Ставинога, перший віце-президент Союзу фахівців з нерухомого майна України.
Сама назва «ріелтор» не використовуватиметься, бо вона запатентована у США. В Україні будуть працювати агенти з нерухомості і кваліфікованіші фахівці – брокери.
Щоб стати брокером, потрібно буде три роки попрацювати агентом з нерухомості, пройти навчання, скласти іспит та отримати в Фонді держмайна свідоцтво. Нові правила мусять очистити ринок від сумнівних працівників.
«Не може бабуся сьогодні просто так продавати насіння, а післязавтра стояти з табличкою і щось комусь здавати. А потім у неї або вкрали майно, або бабуся зі своєю подружкою домовилася, поселила туди людей, а подружка потім їх виселила, і це називається шахрайські дії», – пояснює експерт.
Щоправда, новий закон «вокзальних» агентів з нерухомості – не торкнеться. Вони й надалі будуть пропонувати подобову оренду – без жодної відповідальності. Тоді як брокери, в разі скарг, можуть втратити свідоцтво. Якщо між власниками і орендарями будуть виникати конфлікти, брокери виступатимуть арбітрами. Зараз ріелтори, у більшості своїй, не втручаються у спірні ситуації. Сторони мусять діяти на підставі договорів.
Але навіть з договором орендована квартира може виявитися «котом у мішку». Орендар муситиме за власний рахунок ремонтувати не тільки сантехніку, але й наприклад, боротися з цвіллю.
Віктор знімає трикімнатну квартиру у спальному районі Києва. Вона без ремонту, тому ціна нижча за ринкову: 6000 гривень. Стільки ж коштували і послуги ріелтора. 12000 – за перший та останній місяці проживання – Віктор відразу сплатив власниці квартири. Але і це не все.
«Коли укладали договір, господиня сказала: «Я візьму дві тисячі вперед. Якісь будуть поломки, я просто ці дві тисячі заберу», – ділиться чоловік.
Непередбачені витрати виникли минулої осені. У всіх кімнатах і у ванній з'явилася цвіль. Господиня робити ремонт відмовилася і грошей з утриманої суми не запропонувала.
Віктор вирішив, що боротися з цвіллю за власний рахунок дешевше, ніж знімати інше житло. Сам робить і дрібний ремонт.
Експерт з нерухомості в цьому питанні – на стороні орендодавців.
«Ламається кран – ну, це ви мусите ремонтувати. Орендодавець не має відношення до цього крану. Він вам передав, ви мусите користуватися дбайливо. Якщо перегоріла лампочка – ну, ви її міняєте», – говорить Лариса Ставинога, перший віце-президент Союзу фахівців з нерухомого майна України.
На батьківщині Кодексу ріелторської етики – житло знімають інакше. Власкор телеканалу «Україна» Юрій Гула живе у передмісті Вашингтона.
«В Америці можна знайти будинок і прямо на рецепції поцікавитися умовами оренди і вам без проблем влаштують екскурсію будинком. Житло винаймається мінімум на рік, і орендар мусить підтвердити платоспроможність – розрахуватися відразу за 2 місяці. Найчастіше квартиру здають без меблів і техніки. Весь дрібний ремонт бере на себе орендодавець. Наприклад, якщо зламався кран або елементарно перегоріла лампочка – вам без проблем її замінять», – розповідає він.
Правила безпечної оренди:
- Перевірити сантехніку та електроприлади
- Скласти акт передачі-прийому майна
- Оформити страховку для дорогих речей
- Співпраця з перевіреними фахівцями
Знімаючи житло в Україні, ретельно перевірте справність сантехніки та електроприладів. Бажано скласти акт передачі-приймання майна. Власникам цінних речей варто подбати про страховку. Вибирайте агентства з незіпсованою репутацією.
В Україні тільки намагаються створити цивілізаційні умови для даного бізнесу. Тим, хто зараз працює ріелтором, радять вже зараз піти на курси в професійні об'єднання. Бо без сертифікатів про навчання – свідоцтва на заняття брокерської діяльністю не отримати. А клієнти чекають не стільки зміни назви фахівців з нерухомості, скільки якісніших послуг.
Нагадаємо, раніше повідомлялося, що в Україні виводять оренду житла з тіні. Як заявив віце-прем'єр-міністр – міністр регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства Геннадій Зубко, зараз триває розробка законопроекту про інститут орендного житла. Ще у серпні 2018 року в Мінрегіоні повідомляли, що законопроект про оренду житла розробляється давно, але існуючий варіант «не охоплює всіх проблем, які хвилюють людей і на вирішення яких має бути спрямований новий документ».
Детальніше читайте у статті «Сбогодні»: «Прибуткові» будинки по-новому: хто зможе зняти квартиру в орендному будинку і якими будуть ціни.
Читайте найважливіші та найцікавіші новини у нашому Telegram