Домой Украина Криза на ринку новобудов: падає ціна "квадратів" і кількість угод

Криза на ринку новобудов: падає ціна «квадратів» і кількість угод

Ринок первинної нерухомості сьогодні в підвішеному стані: з одного боку – людей, які потребують житла, як і раніше багато, так само як і тих, хто вважає вкладення грошей в нерухомість хорошою інвестицією. З іншого – вони бояться витрачати накопичене, тому що через постійне зниження цін на житлові метри високий ризик опинитися біля розбитого корита: все більше будівництв в країні заморожують, а передбачити це заздалегідь практично нереально.

«Сегодня» з’ясувала, як йдуть справи з новобудовами і чого очікувати інвесторам до кінця року. За прогнозами експертів, забудовники будуть активніше шукати банки-партнери, які зможуть кредитувати інвесторів і добудовувати чужі недобудови. А ось цінами пророкують подальше повільне «танення».

На ринку спостерігають бум переуступок

У серпні та вересні, за даними аналітиків ринку нерухомості, продовжився курс на зниження ціни квадратного метра в новобудовах. Це призвело до того, що так-сяк, але кількість угод росло, причому з великим темпом, ніж в цей же період в минулому році. «У липні 2016 року було продано 403 квартири, а в серпні – 364. У липні ж 2017 року зафіксовано 613 проданих квартир в новобудовах, а в серпні – 634 угоди. Так що в цьому році, у міру зменшення ціни квадратного метра, кількість угод росло з кожним місяцем «, – наводить приклад статистики аналітик SV Development Сергій Степенко. І він, і його колеги вважають, що навряд чи до кінця року виникне ситуація, яка зіб’є

фактичний купівельний попит.

НАЙАКТИВНІШЕ ДЕШЕВШАЮТЬ РОЗКІШНІ. Консалтери відзначають: за попитом все ковдру перетягнув на себе економсегмент. За різними даними, його частка в продажах – 69-79% в середньорічному розрізі. Решта поділяють між собою бізнес-, еліт і делюкс-, з перевагою першого сегмента. При цьому найактивніше дешевшали трьох-, чотирикімнатні квартири і більше. «На них попит найнижчий, навіть незважаючи на падіння цін. В обслуговуванні це житло влетить в таку копієчку, що великі сім’ї воліють тулитися в двушках – в надії, що колись ситуація зміниться. Відповідно до цієї ж філософії, знову в моді просто невеликі однушки замість смарт-квартир», – розповідає брокер в сфері продажів первинки Данило Макаренков.

Переуступка намагається конкурувати із звичайним продажем

ПЕРЕУСТУПКА. Ще одна цікава тенденція на ринку первинного житла – зростання пропозицій про переуступку (по суті, так називається продаж квартири в недобудованому будинку). За підрахунками ріелторів, таких пропозицій стало більше приблизно на третину.

«Ті, хто купив житло на етапі котловану з метою заробітку, зараз намагаються «перевести в готівку», щоб виручити більше грошей – вони нервують, що ціна метра тане. Звичайно, серед них є і ті, хто купував для себе, але плани на майбутнє помінялися , а це найбільш реальний спосіб повернути гроші з невеликим прибутком, – пояснює ріелтор Дмитро Берестовий. – Зустрічалися мені недавно навіть оголошення про переуступку в проблемних будинках, де нібито намітилися зрушення в добудові / підведенні комунікацій».

Розстрочку дають, а іпотеку – бояться

Розстрочка від забудовника – паличка-виручалочка для багатьох покупців. Її на різних умовах надають багато девелоперів. Повністю безпроцентну, правда, готові дати лічені оператори ринку, причому в процесі уточнень нерідко спливає необхідність якихось додаткових витрат, які все одно виливаються в ціну вище початкової. Причому вартість метрів при розстрочці не фіксується, так що готова квартира може коштувати і дорожче. Терміни виплати теж невеликі: дають розстрочку тільки до моменту здачі будинку.

«Якщо до кризи були забудовники, які погоджувалися на розстрочку, нехай вже і під певну ставку, і вели тривалі відносини з інвестором, то зараз таких знайти важко. Їм невигідно після здачі будинку і переходу на новий об’єкт будівництва збирати по крупинці борги, що не несуть прибуток», – пояснює Сергій Степенко.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ

  • Українцям запропонують житло в оренду з правом викупу

Ще один варіант покупки житла – іпотека. Але з нею все ще гірше: банки не поспішають позичати українцям великі суми. Та й українці на «драконівських» умовах банків (ставки в районі 30% річних) брати її особливо не поспішають.

«Є ймовірність отримати позику у тих, хто довів платоспроможність, і позичає у банку малу частину від вартості обраного житла», – пояснюють в банках.

На питання про відновлення житлового кредитування розводять руками: «Як свідчить міжнародна практика, іпотека та автокредитування пожвавлюються, коли процентні ставки досягають 6-8%. Але в Україні ставки завжди були вище, і сплеск кредитування можливий, коли вони опустяться хоча б до 10% . Якщо в 2017 році інфляція, як і очікується, складе 6%, а в 2019-м – 5%, то пропозиція таких продуктів з’явиться вже в кінці наступного року. Ми вже повернули автокредитування, хоч поки і не масштабно. Думаю, іпотечне кредитування в продуктовій лінійці у нас з’явиться ся в наступному році», – говорить голова правління АТ «ОТП Банк» Тамаш Хак-Ковач.

Продаж. В розстрочку не рідкість, але переплата все ж буде. Фото: А. Бойко

Доводити до розуму чужі недобудови не хочуть

За даними Держстату, зараз в Україні налічується понад 16 тисяч об’єктів незавершеного будівництва. З них близько 11 тисяч – житлові будинки. Тільки по Києву числиться близько 700 недобудов. Постраждали сотні тисяч інвесторів, адже інші забудовники реанімують не більше десятка чужих «заморозок», а судові позови проти недобросовісних компаній, як показує практика, можуть тривати роками. У Конфедерації будівельників України підкреслюють: знайти бажаючих взяти на себе об’єкт складно, так як процедура забюрократизована, трудо- і времяемкая. Але такі є: наприклад, корпорація «Укрбуд» вже завершила будівництво кількох недобудов за 5 років і займається ще двома об’єктами, кинутими іншими забудовниками, причому один з них стояв недобудованим більше 15 років! До добудові останнього об’єкта поки що не приступали – йде оформлення необхідної дозвільної документації.

Добудовувати чужі об’єкти – процес тривалий і досить недешевий

«Про конкретні технічні подробиці можна буде говорити після отримання всіх дозволів та затвердження плану добудови. Але вже зрозуміло, що деякі конструкції доведеться замінити, так як вони зношені і не відповідають сучасним тенденціям будівництва», – пояснює прес-секретар «Укрбуд» Гліб Шемовнев.

У компанії називають і ще одну проблему при завершенні недобудов – забезпечення інтересів клієнтів, які вклалися в житло при попередньому забудовника. Часто, якщо початковий план будівництва змінюється, людей доводиться індивідуально переконувати дати дозвіл на зміну планування або метражу. Часто просто розшукати всіх інвесторів і підтвердити їх майнові права.

Але з останнім добудовується об’єктом випадок по-своєму унікальний: з 136 квартир вже повністю викуплена 121, постраждалі інвестори об’єднані в закрите акціонерне товариство, а вся інформація про них зібрана у «наглядає» за недостроем арбітражним керуючим. Доплатити доведеться тільки тим, у кого за оновленим проектом збільшиться метраж.

Прогноз: затишшя без обвалу цін

В агентствах нерухомості говорять, що поки від остаточного ступору ринок «рятують» кілька факторів. Це «успокоившаяся» деальвація (хоч і на тлі падіння купівельної спроможності), а також націленість деяких українців купити свої метри, звідки їх вже ніхто не вижене, замість орендованих. Така ж ситуація, при нинішньому розкладі, збережеться і до кінця року.

«На ринку зберігається відкладений попит. Люди, яким, наприклад, трохи не вистачає грошей, а з іпотекою / розстрочкою вони зв’язуватися не хочуть, вважають за краще докопіть потрібну суму. А інші очікують просідання ціни, щоб купити більше метрів, чим можуть зараз, – розповів директор столичного агентства нерухомості Валерій Ломоносов. – Тому купувати будуть ті, хто вважатиме, що чекати далі нікуди».

ДОРОГО УТРИМУВАТИ. Не грає на користь ринку і те, що, з одного боку, собівартість будівництва тільки дорожчає, а з іншого – що утримувати житло деяким власникам стає все важче через злетіла «комуналки». Підвищення мінзарплати ж, за словами експертів, «з’їлося» податками (на нерухомість, на розкіш) і подорожчанням життя в цілому.

«Підвищувати ціни забудовники не можуть: купівельна спроможність погіршилася. Але і виправити ситуацію вони не в силах, так як знижувати вартість квадратного метра вже нікуди, – пояснює аналітик SV Development Сергій Степенко. – Багато хто продає метри за собівартістю, але будинки здаються порожніми на 50 -60%. Тому, за моїми прогнозами, обвалу не буде, а така млява ситуація, як зараз, збережеться і до кінця року, якщо ніяких політичних/економічних форс-мажорів не станеться. Можливо, прикрасять статистику продажів святкові акції, а й це не факт».

Терміни: зірвані у всіх

За даними ІАП «Столична нерухомість», в серпні 68 операторів ринку нерухомості пропонували до продажу квартири в 180 об’єктах будівництва Києва. До цього числа увійшли як решта непроданими метри в житлових комплексах, введених в експлуатацію, так і житло в будинках, будівництво яких триває. Всього за рік на ринку з’явилися 7 нових «гравців» (в серпні 2016 р пропонував квартири 61 оператор) та 32 об’єкти будівництва (а серпні 2016-го в аналітиці вказувалося 148 об’єктів будівництва). В основному це житло економсегмент (32%) і класу «комфорт» (30%).

Найактивніше забудовуються Голосіївський район столиці (18% всього столичного житла), Солом’янський і Дарницький райони (по 14%), Шевченківський та Печерський (13% і 12% відповідно). Менше житла зводиться в Дніпровському районі (8% новобудов), Святошинському (7%), Подільському (6%), Оболонському (5%) і Деснянському (3%).

До кінця вересня, за інформацією експертів ринку, старт продажів очікується ще мінімум в п’яти комплексах, а ще близько десяти продажів «з котлованів» варто очікувати до кінця року. При цьому до кінця року здадуться в експлуатацію лише лічені ЖК: в основному всі забудовники вже затримали рядків здачі.

Будують. На околицях і в передмісті з гарною інфраструктурою. Фото: А. Яремчук

Читайте найважливіші та найцікавіші новини у нашому Telegram

Рекомендуемые статьи

Выбор идеальной квартиры у моря

Кто не мечтает иметь собственную жилплощадь рядом с морем для постоянного или периодического проживания на время отдыха? Многие покупают недвижимость недалеко от общественных пляжей,...

С рук в руки — недвижимость от застройщика в Турции

Турция является привлекательной для инвестиций страной, где не перестает развиваться рынок недвижимости. Россия находится в тройке самых инвестируемых в турецкую недвижимость стран. Недвижимость от...

Стильные готовые кухни в Киеве

Приобретение кухонных гарнитуров - очень важная и ответственная задача. Оформляя зону кухни, так хочется достичь гармонии и уюта, так как каждая хозяйка знает, что...

Стильные люстры в интерьере

В интерьере каждой комнаты люстра играет далеко не последнюю роль. Подобия современных люстр появились между IV и V веком нашей эры в Древнем Китае....

Охранная сигнализация и ее особенности

Современное охранное оборудование – что это? Как показывает практика, в данном оборудовании нуждается все больше и больше людей, с целью защитить свое имущество от...

Особенности устройства цементно-песчаной стяжки

Такая стяжка незаменима при многих видах строительства и является надежным и долговечным основанием для финишного покрытия пола. Использование стяжки без защиты верхнего слоя даже...

Окна, двери, потолки – рациональный подход к ремонту

Ремонт длится вечно и превращается в стиль жизни. Это утверждение уже давно устарело. Оно стало неактуальным с появлением современных технологий и новых расходных материалов....

Какие смесители для душа лучше покупать: анализ продукции интернет магазина «КТУ»

Подбирать смесители для душа иногда оказывается сложнее, чем для кухни, умывальника или ванной, ведь приходится принимать во внимание конструктивные особенности и функционал кабинки. Значительно...

Где играть в покер в Украине

С недавних пор покер стал легальной игрой в Украине, после чего обещает стать еще более популярным. Сегодня поговорим о том, где можно сыграть в...

Грамотный СЕО-аудит сайта: почему стоит постоянно заниматься развитием портала

Сочетание SEO-факторов влияет на позицию отдельно взятого сайта в результатах выдачи поисковых систем. Чем она выше, тем больше потенциальных клиентов получает владелец. К сожалению,...