ДомойУкраинаОдессаНа українців чекає різке подорожчання квартир: коли і чому злетять ціни на...

На українців чекає різке подорожчання квартир: коли і чому злетять ціни на оренду і як шукати житло

В кінці серпня-початку вересня у всіх великих містах традиційно зростає попит на оренду житла. Студенти і сезонні робітники шукають собі житло, створюючи ажіотаж на ринку. В результаті в сегменті бюджетного житла ціни злітають за кілька тижнів на 10-30%. Квартира, яка зараз здається за 5000 гривень, вже через кілька тижнів може коштувати 5500, а то і 6000 гривень, розповідає столичний ріелтор Максим Бабуряк. Сайт «Сегодня» з’ясував, як і чому змінюються ціни і на що потрібно звернути увагу, вибираючи собі житло.

Чому і як ростуть ціни

Ціни на оренду квартир прив’язані до економіки, пояснює Максим Бабуряк, через подорожчання комуналки і невисокі зарплати різко піднімати ціни орендодавці не можуть. «Коли у нас, наприклад, касир отримує вісім тисяч гривень, якщо поставити цінник на найдешевшу квартиру у вісім тисяч, то шукати квартиранта в таке житло доведеться довго», – пояснює Максим Бабуряк.

До слова, за минулий рік ціни на оренду квартир в столиці зросли приблизно на 20%. «Якщо брати 2016 рік, відбулося зростання приблизно на 20%. Але точної статистики немає. Це не фондовий ринок, не всі вносять дані до реєстрів. Потрібно розуміти, що на ринок впливає багато факторів. Припустимо, активнішою стала економіка. Вже буде зовсім інший попит, або навпаки», – розповідає представник Асоціації ріелторів України Артур Пилипчук.

Як прогнозує Максим Бабуряк, в кінці серпня можливе зростання ще на 20-30%. При чому, після того, як попит спаде, ціни вже не знизяться.

«Ось зараз квартира здається, наприклад, за 5000 гривень. Це, швидше за все, буде бюджетний варіант з не дуже свіжим ремонтом і далеко від центру. Таку квартиру можуть дивитися кілька тижнів, поки знайдеться орендар. У кінці серпня, якщо цю ж квартиру здаватимуть вже за 6000 гривень, її заберуть за день-два», – розповідає ріелтор.

«Ось зараз квартира здається, наприклад, за 5000 гривень. Це, швидше за все, буде бюджетний варіант з не дуже свіжим ремонтом і далеко від центру. Таку квартиру можуть дивитися кілька тижнів, поки знайдеться орендар. У кінці серпня, якщо цю ж квартиру здаватимуть вже за 6000 гривень, її заберуть за день-два», – розповідає ріелтор.

У той же час експерт в сфері нерухомості Едуард Бразас прогнозує, що в кінці серпня ціни можуть вирости на 10%. «До вересня ціни можуть вирости на 10%, я не думаю, що це буде істотно. І так зараз дорожчає комуналка, і орендодавці перекладають ці платежі на орендарів. Якщо людина не зовсім професіонал і виставила якийсь зовсім фантастичний «список бажань», здати таку квартиру буде складно. Якщо квартира пару місяців простояла, навіть для самого жадібного орендодавця це сигнал, що потрібно знижувати ціну», – розповідає Едуард Бразас.

Фото: архів

Ціни на нерухомість залежать від двох факторів – попиту і пропозиції. Пропозиція останнім часом на ринку стабільно. Багато киян, у яких залишалася порожня квартира, здали її ще після першої воли подорожчання комуналки. Кількість вільних квартир збільшується на початку літа, коли частина студентів звільняє орендоване житло. Як кажуть ріелтори, найкращий час для оренди нерухомості – «тихий сезон» (з червня по середину серпня). Якщо ж знімати квартиру пізніше, можна потрапити на сезонне подорожчання.

У Києві вартість однокімнатної квартири в бюджетному сегменті коливається від 5000 до 7000 гривень. Вимоги до таких квартир невисокі. Мінімальний набір побутової техніки та меблів – холодильник, пральна машина, ліжко, стіл, стільці, шафа. Якщо квартира здається, наприклад, без пральної машини, це дає можливість квартирантам «збити» ціну.

Як зняти дешевше

Левову частину оголошень, розміщених на спеціалізованих сайтах, залишають посередники. Їхні послуги обійдуться в 50% від вартості першого місяця оренди. Якщо знімати квартиру відразу у власника, можна заощадити. «Звичайно, якщо знайти відразу власника і з ним укласти договір, комісію ріелтору платити не потрібно. Але в такій ситуації потрібно самостійно уважно вивчити документи на право власності на квартиру. Обов’язково потрібно подивитися, в квартирі один власник, або кілька», – розповідає Максим Бабуряк.

«Звичайно, якщо знайти відразу власника і з ним укласти договір, комісію ріелтору платити не потрібно. Але в такій ситуації потрібно самостійно уважно вивчити документи на право власності на квартиру. Обов’язково потрібно подивитися, в квартирі один власник, або кілька», – розповідає Максим Бабуряк.

До слова, на сайтах оголошень можна знайти квартири, які здають вже з оформленою субсидією. За комуналку доведеться платити менше, але, як відзначають експерти, така знижка – порушення закону. Оформити субсидію можна тільки на ту квартиру, в якій проживаєш. Якщо ж в органах соцзахисту дізнаються про те, що знижка надавалася нелегально, за новими правилами всю суму використаної субсидії доведеться повернути в бюджет.

Ще один варіант «дешевого» житла – орендувати квартиру без ремонту і вечорами клеїти шпалери. Так, киянин пропонує оселитися в його порожній квартирі (без ремонту, сантехніки, проводки), платити тисячу гривень щомісяця і паралельно робити ремонт. При цьому власник квартири попереджає, на кожен квадратний метр доведеться витратити мінімум 1500 гривень.

Фото: архів

Як раніше писав сайт «Сегодня», в Україні спостерігається «бум» афер з орендою квартир. Шахраї обіцяють за невелику суму гарантовано знайти квартиру, пропонують підписати договір про надання інформаційних послуг і оплатити його заздалегідь. Після цього скидають кілька номерів потенційних орендарів, але відповідний варіант знімного житла так і не знаходять. Голова національної ради Ріелторської палати України Віктор Несін попереджає – покарати злочинців складно.

Послуги ріелторів, зазначає Едуард Бразас, необхідно оплачувати тільки після підписання договору про оренду квартири.

Читайте найважливіші та найцікавіші новини у нашому Telegram

Рекомендуемые статьи