На ринку нерухомості України після затяжної кризи, як відзначають експерти, спостерігається незначний ріст. У минулому році в доларовому еквіваленті ціни на «вторинці» впали на 20%, в цьому році ситуація змінилася. Так, в столиці за півроку однокімнатні квартири подорожчали на 6%, в Одесі – на 4%, а у Львові – на 2%. Про те, скільки коштує нерухомість в Україні і як зміняться ціни найближчим часом, з’ясовував сайт «Сегодня.ua».
Де купити дешеву квартиру в Україні
Переважна більшість угод українці роблять в сегменті дешевого житла, розповідає голова комітету статистики і аналітики Асоціації фахівців з нерухомості Едуард Бразас. Так, в Києві найбільшим попитом користуються однокімнатні квартири вартістю 25-35 тисяч доларів. «Це може бути гостинка, невелика квартира, або тільки що отримане від будівельників житло», – розповідає київський рієлтор Максим Бабуряк.
Як підрахували аналітики OLX, середня вартість квартири в Україні (в розрахунок бралися тільки великі міста) – 27 тисяч доларів (трохи більше 670 тисяч гривень). Першість у списку міст з найдорожчими квартирами традиційно займає столиця. Тут середній цінник на однокімнатну квартиру досяг 43 тисяч доларів. Слідом за Києвом – Одеса та Львів.
Детальніше ознайомитися з тим, за скільки українці продають квартири, можна на інфографіку:
За півроку «однокімнатні» квартири на вторинному ринку в Києві подорожчали в гривневому еквіваленті на 5,99%, в Одесі – на 3,81%, у Львові – на 2,01%, а в Харкові – на 1,53%. «Тут потрібно розуміти, що долар на початку року коштував 24,5 гривні, а зараз – 24,8. Наприклад, є квартира, яку продають за 100 тисяч доларів, раніше її можна було купити за 2 450 000 гривень, а тепер – за 2 480 000. тобто вона на 30 тисяч гривень подорожчала через девальвацію», – пояснює ріелтор.
Як каже Максим Буряк, попит на великі квартири падає – занадто дорого обходиться їх обслуговування. За даними OLX, двокімнатні квартири у Львові подешевшали на 7%, в Харкові – на 1%, а в Дніпрі – на 3%. У той же час середня вартість «троячки» в Києві з початку року зросла на 5,54% – від $76 904 в січні до $80 324 в червні.
За даними одного з великих агентств нерухомості, серед обласних центрів (не враховуючи окуповані території) найдешевші квартири в Запоріжжі (всього 393 долара за квадратний метр). Щодо дороге житло у великих курортних містах (Одеса, Львів). Тут квадратний метр обійдеться в понад тисячу доларів за квадратний метр.
Як розповідає Едуард Бразас, ціни на квартири в минулому році щомісячно знижувалися на 1-2%. У цьому році зростання сповільнилося. Так, щомісяця квартири дешевшають приблизно на 0,5-1%. Про зростання ринку нерухомості, вважає експерт, говорити зарано.
Найдешевше житло в столиці, яке вдалося знайти на сайті оголошень – коштує всього близько $16 тис. «Продається будинок-гостинка, цегла, висота стель 2,5 метра. На підлозі старий паркет, частково. Квартира вільна, терміновий продаж. Зручна транспортна розв’язка, до метро Академмістечко 7 хвилин їзди», – йдеться в оголошенні.
Найдешевша квартира в Києві. Фото: OLX
Правда, квартира продається без газової плити, з розбитою сантехнікою. Житло, в яке можна вселитися відразу після покупки, кажуть ріелтори, не може коштувати менше 22 тисяч доларів.
Одна з найдорожчих однокімнатних квартир в самому центрі Києва (біля Золотих воріт) обійдеться новим власникам в 185 тисяч доларів.
«Простора квартира-студія по вул. Прорізна, 12. Площа 57 кв. м. Інтер’єр класичний, авторський ремонт. На підлозі ламінат. Індивідуальний клімат контроль, кабельне ТБ, Wi-Fi, плазма, сейф, камін, відеодомофон, сигналізація», – йдеться в оголошенні.
Найдорожча квартира в Києві. Фото: OLX
Що буде з цінами
Максим Бабуряк впевнений, якщо економіка продовжить зростати, а курс долара не зміниться – квартири будуть дорожчати. Вже зараз в деяких регіонах нерухомість дорожчає, проте масової цю ситуацію назвати не можна. «Влітку ринок дуже млявий, можна також очікувати стабілізацію за рахунок того, що пропозицій мало, немає об’єктів на ринку», – пояснює Едуард Бразас.
«Влітку ринок дуже млявий, можна також очікувати стабілізацію за рахунок того, що пропозицій мало, немає об’єктів на ринку», – пояснює Едуард Бразас.
Ціни на «вторинці» прив’язані до долара. Кабінет міністрів у своєму прогнозі на 2017 рік заклав курс на рівні 27,2 гривні за долар. Так, якщо зараз середня вартість однокімнатної квартири в Україні не зміниться, то вже в наступному році українцям за «однушку» доведеться заплатити 734 тисяч гривень (зараз – 670 тисяч).
«Ціни залежать не тільки від курсу долара, але і від ситуації в країні. Ринок нерухомості – лакмусовий папір всієї економіки. Люди бояться інвестувати свої заощадження в житло, коли в країні нестабільна ситуація. У нас в минулому році після кожного великого обстрілу на Сході рухнув ринок – люди скасовували угоди. Якщо в Києві ця ситуація не така явна, то, наприклад, в Дніпропетровську, Харкові люди боятися витрачати заощадження. Думаю, в цьому році для ринку нерухомості ще не найкращі часи», – говорить Максим Бабуряк.
Читайте найважливіші та найцікавіші новини у нашому Telegram