Домой Зарубежная недвижимость В Україні рекордно "просів" ринок житла: скільки тепер коштують квартири

В Україні рекордно «просів» ринок житла: скільки тепер коштують квартири

Для мільйонів українців ринок нерухомості – не абстракція. Багато хто з нас мріє про поліпшення житлових умов, а для цього потрібно мати можливість купити квартиру за ціною, що влаштовує (а часто перед цим – ще й вигідно продати ту, що вже є). А у когось є житло на продаж, але гордість не дозволяє взяти ту низьку ціну, яку зараз пропонують. Ми звернулися до фахівців, щоб дізнатися, якими успіхами порадував нас ринок житла в минулому році, що відбувається на ньому зараз і до чого варто готуватися в найближчому майбутньому.

НОВОБУДОВИ ВИЖИВАЮТЬ

Минулий рік має свої приводи для «гордості» – як-не, він став рекордним. «Якщо коротко, то 2015 рік був найгіршим за всю історію незалежності України за поведінкою ринку і кількістю угод, – говорить аналітик департаменту маркетингу компанії SV Development Сергій Костецький. – Це стосується і первинки, і вторинки, і оренди».

Президент Асоціації фахівців з нерухомості (ріелторів) України Сергій Злидень в оцінках більш обережний: «2015 – найнижчий впродовж останніх 5-6 років за кількістю транзакцій». Якщо, наприклад, у грудні 2013 року було продано 1222 квартири в новобудовах, а 2014-го – 422, то минулого місяця – 295. А взагалі за весь рік кількість угод на місяць не піднялася навіть до 400.

РИЗИКИ. Цікаво, як з часом змінювалися пріоритети покупців. «З 2009 року кількість угод на вторинному ринку була більша, ніж на ринку новобудов, – розповідає Сергій Костецький. – Потім, в 2011-2012 роках, первинка вирвалася вперед. А в 2015 році знову з’явилася тенденція до переваги вторинного ринку».

На думку Костецького, однією з причин втрати довіри до первинки стали «піраміди»: «Це коли забудовники починають об’єкти, а залучені під їх будівництво гроші перекидають на ті будівництва, які знаходяться на більш пізніх стадіях, – говорить Сергій Костецький. – Якщо трапиться якийсь катаклізм – в чому я, втім, сумніваюся, – то велика кількість об’єктів буде заморожена». Це і турбує людей.

Вносить свою лепту і те, що через подорожчання матеріалів та робочої сили різко зросла собівартість будівництва. А підвищити ціни на житло не вдається – тоді різко падають продажі (особливо це стосується передмістя). Відповідно, рентабельність бізнесу багатьох компаній знизилася до небезпечного для цього ринку рівня в 10-15%: будь-який значний рух цін на матеріали – і вони – «в мінусі». Чому у декого із забудовників може з’являтися спокуса просто збанкрутувати.

ЦІНИ. Як зазначено в аналітичному звіті ІАП «Столична нерухомість», у грудні середня вартість представлених до продажу квартир на первинному ринку житлової нерухомості Києва становила 22 692 грн/кв. м, щодо січня 2015 середня ціна збільшилася на 31,3%. Але якщо дивитися в доларовому еквіваленті, відбулося навіть деяке зниження цін.

ВТОРИЧКА: ПЛАВНО ВНИЗ

Вторинний ринок торік намагався заманити покупців все більш привабливими умовами – правда, без особливого успіху. «У доларовому еквіваленті відбулося зниження цін, по Києву в середньому – приблизно на 20% за рік», – говорить Сергій Злидень. Наприклад, за даними ІАП «Столична нерухомість», за рік (щодо січня 2015) середня ціна в гривні виросла на 25,7%, а в доларах знизилася на 15,5%.

ПЛАВНІСТЬ. «Ціни опускалися, але плавно, – говорить директор ріелторської компанії «Золоті ворота» Олексій Холмецький. – Так як людей з грошима (потенційних покупців) на ринку досить багато, але часто вони не готові прийняти остаточне рішення і чекають ще більшого зниження ціни». Загальне відчуття економічних складнощів в країні, а також публікації в ЗМІ переконують публіку не поспішати з покупками – подумайте, а раптом завтра стане ще дешевше? З іншого боку – цей натовп покупців, що таїться в засідці,  забирав квартири, ціни на які опускалися нижче загальноринкових, миттєво.

В тренді

Гривня зростає: Нацбанк опустив курс долара

І продавці бачили, що, скинувши $ 2 тис., вони вже отримували багато дзвінків і перегляди. А відповідно – і реальну надію продати. Так навіщо ж відразу спускати на 5 тис.? З іншого боку, покупці, побачивши, що квартири, що коштували $ 45 тис., пропонуються тепер за $ 43 тис., починають сподіватися, що скоро їх можна буде взяти і по $ 40 тис. Так, до обопільного задоволення, і тривав цей процес – з мінімально можливою для такого великого міста, як Київ, кількістю реально зроблених угод.

«Ринок торік цікавий тим, що в основному тримався на якихось термінових продажах – люди поспішають виїхати кудись, потрібні гроші, і вони готові знижувати вартість», – розповідає Сергій Костецький.

ОПТИМІЗМ. Як вказують багато фахівців, таке солодка життя для покупців може протривати недовго. Якщо в політиці не відбудеться нічого непередбаченого і не буде якихось неадекватних дій влади, то вже до кінця весни – початку літа можна очікувати зростання економіки. «А ринок нерухомості першим реагує і на спад економіки, і на її зростання», – говорить Олексій Холмецький. Так що, можливо, на покупку за нинішніми мінімальними цінами залишилося всього кілька місяців.

ОРЕНДА: ВСЕ СТАБІЛЬНО

У нинішній ситуації саме оренда – остання відрада для змученої душі ріелтора. На тлі ринку продажів, що заснув оренда подає ознаки життя – нехай і не такого активного, як в минулі роки. «Ринок живий, працює стабільно, – говорить Олексій Холмецкий. – Непогано він підживлюється приїжджими зі Сходу: там ситуація залишається дуже сумною, і люди продовжують перебиратися до нас».

Ще одне джерело життя – міграції всередині Києва. «Стала більш помітна тенденція, коли люди переїжджають в менш престижні райони, в квартири поменше і так далі. Люди шукають житло подешевше, і це допомагає ринку зберігати активність».

ДИНАМІКА. «У 2015 році оренда абсолютно на всі квартири в гривні подорожчала на 15-20% – у зв’язку із зростанням «комуналки», стрибками курсу долара і т. д., – говорить Сергій Костецький. – Але навіть це не перекриває ні інфляцію, ні зростання курсу долара». Пояснення такої щедрості просте: «На відміну від продавців квартир, ті, хто здає, не перебувають в ілюзіях з приводу ціни. Якщо ця квартира коштує 4 тис., вони ставлять реальну ціну і здають. Інакше вони просто будуть втрачати гроші», – говорить Олексій Холмецкий.

На його думку, далі ціни будуть рости приблизно в темпі інфляції (якщо вірити прогнозам, в 2016-му вона буде нижчою, ніж у минулому році). «Вартість буде приблизно така ж, – вважає Сергій Костецький. – Ніхто не буде зменшувати орендну плату. А якщо її збільшити хоча б на 20%, то різко зменшиться число угод. Я думаю, що до 10% (при стабільній ситуації) зростання може бути, але не більше того».

Квартири. Господарі не поспішають підвищувати ціни – не буде клієнтів.

Читайте найважливіші та найцікавіші новини у нашому Telegram

Рекомендуемые статьи

Косметологические кушетки по оптимальным ценам

Если Вы желаете купить качественные косметологические кушетки, необходимо очень серьезно отнестись к этому выбору. Современный выбор спецоборудования для салона просто поражает своим разнообразием. Прежде...

Вибираємо блокнот для маркування

Брендований блокнот - це не тільки щоденник, де можна залишати нотатки, але і прекрасний маркетинговий інструмент, оскільки він допомагає просуванню фірми на ринку. Нанесення корпоративного...

Для чего нужен фоам ролл

Фоам роллер − это ролик для массажа цилиндрической формы, который атлеты применяются для восстановления после занятий и расслабления мышц. Изделие стимулирует кровообращение в мышечных волокнах,...

Як вибрати кушетку для косметологічних процедур

Кушетка – це важливий та необхідний предмет меблів, який встановлюється у салоні краси. Його також купують для масажного кабінету, закладу, де надаються послуги з...

Сколько будет стоить украинская земля после открытия рынка: названа цена гектара

Пока профильный комитет Верховной Рады обсуждает правки к законопроекту об обороте сельхозземель в Украине, глава Ассоциации свободных землевладельцев в Украине Дмитрий Ливч во время...

Что такое подшивание от алкоголизма

Зависимость от алкоголя – это не просто вредная привычка, а серьезное заболевание, которое не просто портит жизнь тому, кто им страдает. Оно сказывается также...

Решения гардеробных систем

Входить или не входить? Какую гардеробную систему выбрать? В этом вопросе все дело в математике. Есть ли у вас углубление глубиной не менее 2,4 м...

Лучшие разработчики игровых аппаратов 2021 года

Если вы, как и мы, фанат онлайн-казино, вы наверняка знаете все об онлайн-слотах. Де-факто они станут самой популярной онлайн-игрой в 2021 году, и все...

Обзор игрового автомата Aztec Gold

На сегодняшний день слот «Золото Ацтеков» является слот-автоматом, где с успешно используется новый игровой движок. В это игре, Вы откроете для себя множество необычных...

Как правильно выбрать бетонную смесь?

Приобретая бетонную смесь, каждый клиент желает получить товар высокого качества, так как от него зависит результат стройки. Чаще всего, продукцию поставляют сразу со склада...