ДомойИпотека/КредитыСтрахованиеЯк перебудувати квартиру під себе: основні принципи перепланування

Як перебудувати квартиру під себе: основні принципи перепланування

Закон про переплаування в нашій країні змінюються регулярно, з кожним новим варіантом дозволяючи власникам квартир все більше вольностей. Так, зараз українці можуть керуватися «Постановою КМУ №1024 від 28.12.2016 «Про внесення змін до Правил користування приміщеннями житлових будинків і гуртожитків», згідно з якою можна моделювати житловий простір «під себе», залишаючи недоторканими лише несучі конструкції. Останні чіпати не можна, навіть створення арки в несучій стіні може виявитися для будівлі фатальним. Обережним слід бути і тим, у кого в квартирі газові плити: не можна об'єднувати кухні з такою плитою і житлову кімнату. А ось переносити і зносити не несучі стіни, збільшувати житлові кімнати за рахунок нежитлових приміщень, об'єднувати санвузли, міняти дверні прорізи можна.

З огляду на це, сучасні забудовники і зовсім пропонують квартири з «відкритим» плануванням, коли господар може «нагородити» себе хоч 5 кімнат, хоч одну. Але, крім законодавчої бази і побажань господарів, існують і принципи зміни житлового простору, які важливо враховувати, особливо якщо господар не звертається за допомогою до архітектора. Про те, що потрібно пам'ятати, нам розповіли дизайнери інтер'єру Катерина Охіна і Катерина Розіт.

План. До і після перепланування. Демонтували дві перегородки, створивши просторі приміщення

Основні закони грамотної зміни простору

При переплануванні враховуйте наступні принципи:

1. Транзитний. Довгі коридори, переходи з кімнати в кімнату, тамбури – ці транзитні зони з'їдають житловий простір, при цьому користі не приносять. Від них треба позбавлятися: створіть в одному з коридорів гардеробну, перенісши дверний отвір, розширте вітальню або створіть студіо за рахунок простору передпокою. Вибираючи між шафою-купе і вбиральнею в передпокої, робіть гардеробну: в ній задіяні мінімум дві, а в ідеалі – три площини стін, в шафі-купе лише одна. У транзитних зонах або тамбурі передбачте господарську кімнату для великої побутової техніки, прасувальної дошки, пилососа. 

2. Зонування. Руйнуючи стіни, пам'ятаєте про обов'язкові зони в житловому приміщенні: робочі та громадські (кухня, санвузли, передпокої); гостьові – вітальня, їдальня; приватні – спальня, дитяча, кабінет. Навіть в крихітній квартирі ці зони повинні бути виділені, а приватна відокремлена, наприклад, мобільною перегородкою. Зони можуть переходити одна в іншу, але не повинні поєднуватися. Кухня, нехай і крихітна, не повинна перетворитися в вітальню, як і спальня в кабінет. «Продумайте функціональні зони квартири, крім стандартних, – радить Катерина Розіт, – простір квартир часто використовують для роботи, специфічних хобі, для яких потрібні спеціальні меблі або простір, що необхідно враховувати при плануванні».

В тренді

Як упадуть ставки за іпотекою: експерти поправили прогноз Гончарука

3. Мокрий. Якщо кілька років тому роздільний санвузол був перевагою, то сьогодні прийнято його об'єднувати, що логічно: не потрібно робити гостьовий умивальник в туалеті, відбирати у санвузла мінімум 0,5 кв. м корисної площі на стіну-перегородку, створювати «мертву» зону для ще одних дверей. Об'єднуючи санвузол, потрібно пам'ятати, що унітаз не варто переносити далеко від стояка: навіть найсучасніші труби і технології не позбавлять господаря від неприємного запаху, якщо труби звивисті і довгі. Не варто збільшувати спальню за рахунок санвузла і навпаки: мокрі зони потрібно залишити там, де вони є. Інакше буде потрібна додаткова гідроізоляція як підлоги, так і стін. Розташовуйте умивальник з дзеркалом навпроти дверей в санвузол: це дозволить візуально збільшити простір і розташувати сантехнічне обладнання по периметру.

4. Пропорційний. Житловий простір на людину має становити 12-18 кв. м, в залежності від можливостей родини. Загальна площа квартири повинні бути пропорційна кількості кімнат, наприклад: одна кімната – до 30 кв. м, дві – до 50, три – до 70. При цьому оптимальний розмір кухні – 10-12 кв. м, якщо більше – простір буде «гуляти», і його краще зонувати. У квартирах з невисокими стелями уникайте величезних приміщень. Наприклад, якщо стелі 2,5-2,7 м – максимальний розмір відкритого простору – 25-30 кв. м, більше – буде «тиснути». 

5. Житловий. За словами Катерини Охіної, «проектуючи планування в квартирі, враховуйте меблі з запасом. Столи обідні розміщуйте з відсунутими стільцями, щоб розуміти, скільки ще є місця, коли в будинку гості. Уявіть звичайний день з життя. Встали з ліжка, якщо воно розташоване грамотно, його не потрібно щоразу обходити навколо, щоб взяти забуте на тумбочці. При цьому ліжко не впирається в двері, а господареві комфортно лягати спати». Подумки «відсуньте меблі», розкрийте всі двері, «попрацюйте» в кухні. «Поживіть» до початку ремонту».

Нагадаємо, раніше сайт «Сегодня» розповідав про плюси і мінуси первинного і вторинного житла в Україні

А ще про те, як українцям накопичити на власне житло, читайте в матеріалі сайту «Сегодня»: Накопичити на квартиру: скільки років потрібно українцям, щоб купити житло

Читайте найважливіші та найцікавіші новини у нашому Telegram

Рекомендуемые статьи