У 2017 році в Україні побудовано і здано в експлуатацію рекордну кількість квартир – 126 610. Такої кількості житла в Україні не будувалося з 1990-х років. А от середня площа квартир з кожним роком скорочується.
Нацбанк назвав нинішні ціни на житло «критично низькими». Справа в тому, що собівартість будівництва в 2018 році складе трохи більше 14 тисячі гривень за квадратний метр. А, наприклад, в Деснянському районі Києва квартири продають по 15 298 грн/м².
Аналітики M2bomber вивчили, як змінювалася вартість житла за останні півроку, і склали прогноз на найближчі місяці.
Ціни в новобудовах
Вартість житла в столичних новобудовах росла до Нового року, досягла піку в січні (медіанна ціна – 22 236 грн/м²), а в лютому і березні дещо знизилася – приблизно на 250 гривень за квадратний метр.
«Причина цього класична – коливання курсу. У грудні він був найвищим за півроку – трохи більше 28 грн/дол., А в березні впав до 26,4 грн/доло. Відомо, що забудовники завжди орієнтуються на вартість долара – адже ціна імпортних матеріалів, використовуваних в будівництві, «танцює» через валютні стрибки», – відзначають експерти.
Попит на квартири в новобудовах безнадійно відстає від пропозиції. Хоч ззабудовники і так продають житло майже за собівартістю – в українців, як і раніше немає грошей на квартири.
«Будівельники потрапляють в патову ситуацію: ціни не можна піднімати – але і не піднімати неможливо. Тому будкомпанії можуть влаштовувати формальні акції – знижки, за якими будуть тільки на рекламних буклетах. Фактична ж вартість нерухомості не зміниться, принаймні, в найближчі місяці», – прогнозують фахівці і закликають покупців уважно аналізувати пропозиції продавців, адже знижки можуть виявитися фіктивними.
В тренді
«Ми не можемо друкувати гроші»: Зеленський пояснив, як підвищувати пенсії
Вторинне житло: старий фонд проти «єврогостинок»
На вторинному ринку ціни теж були найбільшими в січні – близько 27 477 грн/м². А ось до березня кожен квадратний метр подешевшав майже на 2700 гривень. Вартість же квартир у валюті знижувалася без різких стрибків, але теж істотно впала. За півроку квадратний метр на «вторинці» втратив у ціні приблизно 32 долари.
«Такому житла, особливо в старому фонді, складно конкурувати з недорогими «малогабаритки» в новобудовах. Модні «смарт-квартири» – площею всього в 16-18 метрів – скептики презирливо називають «єврогостинками». Тим не менш, для киян привабливіше виглядають ці мініатюрні «смарт-комірки», зате в новому будинку – чим повноцінні «однушки», але в старих панельних нетрях», – пояснюють аналітики.
Попит на вторинне житло теж навряд чи підвищиться в 2018 році, вважають фахівці.
«Мало того, що покупка «вторинки», зокрема в старому фонді, загрожує шаленими переплатами за «комуналку» – так ще й термін експлуатації більшості таких будинків наближається до завершення. Тобто, будівлі старої споруди ось-ось почнуть руйнуватися. Навіть сьогоднішня статистика вражає: кожен десятий багатоквартирний будинок – вже непридатний для житла», – підкреслюють експерти.
Проте, в Києві як і раніше користуються популярністю квартири класу «люкс» – таке житло використовують як інвестицію, адже шикарну нерухомість називають найтвердішою світовою валютою.
Нагадаємо, раніше ріелтори назвали ціни на житло у великих містах України.
Читайте найважливіші та найцікавіші новини у нашому Telegram