«Маю земельний пай, який примикає до траси. Хочу перевести його з земель сільгосппризначення, щоб побудувати кафе і готель. Чи є у мене шанс?» — Іван Сокирко, Полтавська обл.
Відповідає Анатолій Жила, адвокат:
«Зміна цільового призначення земель сільгосппризначення регулюється за загальною процедурою. Ви повинні бути готові до того, що ніхто з держструктур не сприятиме вам у цьому. Зазвичай кожен документ або рішення держорганів, які необхідні для зміни цільового призначення земельної ділянки, супроводжуються оскарженням бездіяльності (дій) таких посадових осіб в суді. Тільки після отримання ухвали суду про необхідність провести потрібне вам дію, ви отримуєте потрібний вам документ. Судова практика станом на 2019 й рік в даному питанні в більшості випадків стає на бік власника землі, але бувають винятки, і вони не поодинокі.
Вам необхідно скласти нотаріальну заяву на зміну цільового призначення вашої землі. Вона служить підставою для подальшої розробки проекту землеустрою щодо зміни цільового призначення. Вам потрібно звернутися в організацію із землеустрою, яка має в своєму штаті сертифікованих інженерів і укласти з ними договір на розробку. Результатом даного етапу буде отримання вами проекту із землеустрою, зміни цільового призначення земельної ділянки. Важливо: для проведення даної процедури потрібно буде отримати завірену копію плану територій (генплану)! Бувають моменти, що такий документ відсутній, тоді його розробку потрібно замовляти додатково. Його наявність обов'язково і регулюється ст. 24 ЗУ «Про містобудування». Даний документ ви можете отримати в міськраді або районній держадміністрації в залежності від місця розташування ділянки. В середньому ця процедура займає левову частку часу: термін отримання даної документації становить від 2 до 7 місяців.
Узгодити розроблений проект потрібно в управлінні Держземагентства, відділі архітектури та містобудування. В індивідуальних випадках також лісгосп, водгосп, охорона культурної спадщини, екологія.
Затвердження погодженого проекту в органах місцевого самоврядування проходить на черговій сесії, в результаті ви отримуєте позитивне рішення або відмову. Відмови в даному питанні нерідкі, і якщо у вас вся попередня процедура здійснена без порушень законодавства, така відмова оскаржується в судовому порядку.
Після отримання позитивного рішення і затвердження проекту вам необхідно звернутися до Державного земельного кадастру і внести відповідні зміни до реєстру. Протягом 14 днів після подачі документів до Державного земельного кадастру та успішного внесення змін ви отримуєте свідоцтво про право власності на земельну ділянку з потрібним вам цільовим призначенням.
В тренді
Гривня зростає: Нацбанк опустив курс долара
На кожному з цих етапів ви можете зіткнуться з бездіяльністю або незаконними відмовами держорганів. Захищайте свої права і інтереси в судовому порядку. При правильному підході до цього питання успіх вам гарантований».
Нагадаємо, поки в Україні немає єдиного рішення щодо земельної реформи, мораторій на продаж земель сільськогосподарського призначення постійно продовжується. Його зняття було вимогою Міжнародного валютного фонду, але в липні 2017 року його вилучили з меморандуму. При цьому міжнародні організації висловлюються про те, що зняти мораторій все ж потрібно, а Європейський суд з прав людини вже визнав, що заборона на продаж землі порушує права власників ділянок.
Заборона на продаж земель с/г призначення була введена у 2001 році, а з 2002-го мораторій почав діяти як тимчасовий захід – для створення інфраструктури ринку землі. З тих пір мораторій щорічно продовжують.
Правда, навіть якщо в Раді і вирішать зняти мораторій, ситуацію це не змінить, тому що парламент повинен розглянути і прийняти закон «Про обіг земель», який би врегулював всі аспекти продажу ділянок.
Зараз такий закон знаходиться тільки на стадії розробки і обговорення. Чорновий проект документа на Всеукраїнському земельній форумі представив заступника голови комітету Верховної Ради України з питань агрополітики та земельних відносин Олександр Бакуменко, чим викликав серйозні суперечки і обговорення.
Читайте найважливіші та найцікавіші новини у нашому Telegram