Домой Украина Одесса Краще без нотаріуса: експерти пояснили, як правильно скласти договір на оренду житла

Краще без нотаріуса: експерти пояснили, як правильно скласти договір на оренду житла

Як би кожному українцеві не хотілося володіти власним житлом, проте «свій кут» мають далеко не всі. Багато хто продовжує знімати квартири – самостійно або з сім’ями. Якщо раніше під оренду рідко становили договори, не завжди дотримувалися всі формальності, то після підвищення комунальних тарифів квартиронаймачі стали більш зацікавленими складати офіційні папери. Принципово важливим стало питання оплати ЖКГ, інші нюанси.

Договір оренди нотаріально засвідчують або просто складають і скріплюють підписами власника, а також квартиронаймача. Юридичну силу вони мають рівну. Експерти рекомендують не завіряти документи. Краще заплатити за консультацію, ретельно прописати сам текст угоди, постаравшись уникнути вузьких місць.

«Нотаріусу доведеться заплатити держмито: 1% від вартості договору оренди (фактично, 1% орендної плати за 1-3 роки)», – пояснила директор компанії Best & Seller Ірина Луханіна. Разом з колегами вона сформулювала кілька інших ключових рекомендацій.

1. Перевірте документи на квартиру

«Спочаткупотрібноперевіритидокументинагосподаря(даніпаспорта,ідентифікаційнийкод),нажитло.Необхіднопереконатися,щовласникомконкретноїквартириєсамета людина, якаукладаєдоговіроренди«,підкресливкеруючийдиректоркомпаніїARPA Real EstateМихайлоАртюхов.

Ідеальнийваріантдляоренди,якщовласникпрописаний у цій квартирі,вважаєІринаЛуханіна.Однакважливоперевірити дані в Державному електронному реєстрі прав на нерухоме майно.«Витяг зньогоможнаотримати,не виходячизквартири.До тогожзаневеликуплату(17грндовідкаплюс3грнзабанківськіпослуги).Доситьматидоступдоінтернету«,уточнивАртюхов.

ОднакДержреєстрречовихправмістить,за оцінкамиекспертів,відомостілишепроневелику часткужитладотретини.

«Раджувсежперевіритипередорендою,чи єобтяження,судовірішенняпоційквартирі.Якщозаписпро нерухомістьєвРеєстріречовихправ,вицепобачитесамізотриманоїдовідки.Якщозаписунемаєзапросите йогов нотаріуса.Вінмаєможливістьпереглядуреєструобтяжень«,порадилаЛуханіна.

Якщовласникквартириперебуває у шлюбі,необхіднозаручитися згодоюйогополовинки.«Удоговорі(довільнаформа)вписується:я,така(ий)-то,паспорт,не заперечуюпротиздачіворендунашоїквартири,датазпідписом.Інакшеймовірністьрозірваннядоговоруна вимогучоловіка (дружини)залишається«,зауважилаексперт.

Натакіперевірки,зазначаєІрина,йдутьтількиорендарі,які обралидорогу нерухомість.«Якщознімаютьза 10тисячвитрачаютьчаснаперевірки,вимагаютьпідписдружинигосподаряквартиривдоговорі.Правда,якщомовапро3-5тисяч,не заморочуються.Хоча,ценеправильно«,підкреслилаЛуханіна.

В тренді

Українцям дозволять вибирати банк для отримання зарплати

2. Договірорендиквартири:обов’язкові пункти

Документповиненміститимісячнувартістьоренди,атакожточний термін (період) дії договору.«Поширенапомилкатермін не зазначений.Тодідоговіравтоматичновизнаютьнедійсним«,підкреслюєІрина.

Стандартний термін оренди квартири – рік або три. При кризі договори підписувалися на півроку з обумовленим першочерговим правом повторного підписання з цим же орендарем. Ціну зазвичай встановлюють «гривневу», але автори більшості договорів згадують про долар.

«Не прописують пункт про прив’язку до долара або коригування при валютних коливаннях тільки ті, хто заздалегідь виставив орендну плату вищу за ринкову. Решта так чи інакше страхують себе від нестабільної економічної ситуації», – говорить Луханіна.

Так, двокімнатна квартира здається за 10 тис. грн. Договір містить розмір оплати, але поруч, в дужках, зазначається 400 доларів за курсом 25 UAH/USD. Квартиронаймач перераховує плату за оренду виходячи з курсу НБУ на день оплати.

Або ж в договір включено пункт про валютному коридорі. Наприклад, при коливанні більш ніж на 10% і подальшої стабілізації курсу на цій позиції, орендні ставки переглядаються.

Також необхідно доповнити договір важливою інформацією: хто відповідає за оплату комунальних послуг, – нагадує Артюхов. Сьогодні все частіше зустрічається практика, коли орендодавець бере на себе оплату послуг брокера, щомісячні платежі керуючій або експлуатаційній компанії, а все, що «за лічильниками» – відповідальність квартиронаймача.

Експерт рекомендує обов’язково складати акт прийому-передачі. Він включає характеристики житла, опис/перелік майна (побутова техніка, різні меблі) з фотофіксацією. На побутову техніку орендар повинен попросити всі експлуатаційні документи c гарантійними паспортами. Це робиться, щоб при поломці техніки або псування майна відсутні проблеми з з’ясовуваннями, чия це відповідальність, за чий рахунок буде здійснюватися ремонт.

«Раджу орендарям квартир чітко фіксувати щомісячні оплати. Ситуації, коли необхідно доводити орендодавцю, що оплата була здійснена – не так часті, але зустрічаються. Краще, щоб платіж проходив як безготівковий розрахунок», – запевнив Артюхов.

3. Порядокрозірваннядоговоруорендиквартири

Важливийнюанспорядокрозірвання.Вінповиненбутивиписанийчітко,прозоро.Необхідновказати всілякі причини розриву договору оренди, терміни, відповідальність сторін для різних ситуацій,підкреслюєАртюхов.

Стандартна практика: якщо орендар вирішив з’їхати раніше обумовленого терміну, повинен попередити господаря квартири за місяць.

Які можуть бути причини розірвання договору з ініціативи власника квартири? — «Несплата, затримка оплати на певний, прописаний знову-таки в документі, термін. Нецільове використання: зняли як житло, а влаштували офіс», – навела приклад Луханіна.

Як сумний приклад вона привела випадок зі здачею під Києвом елітного житла: будинок був орендований за $ 10 тис. щомісяця. Договір прописали так неохайно, що господар своїх грошей практично не отримав.

«Йому сплатили лише 8,5 тисячі доларів. І все. Пункту про виселення при несплаті договір не містив. Цим скористалися шахраї. Вони, припинивши платити, жили в особняку цілий рік, поки не закінчився термін підписаної з власником угоди», – розповіла Ірина .

Останній з важливих порад – уникайте неформальних (усних) угод. Договір оренди квартири – ваш персональний документ. Туди можна включити всі нюанси, що стосуються взаємовідносин сторін, приклавши додаткові документи з фотоматеріалами.

Читайте найважливіші та найцікавіші новини у нашому Telegram

Рекомендуемые статьи

Ремонтом украинских дорог займется Министерство культуры

Министерство культуры планирует предложить Министерству инфраструктуры проект по реконструкции и строительству новых трасс к самым главным памятникам культурного наследия и внести соответствующие предложения по...

Косметологические кушетки по оптимальным ценам

Если Вы желаете купить качественные косметологические кушетки, необходимо очень серьезно отнестись к этому выбору. Современный выбор спецоборудования для салона просто поражает своим разнообразием. Прежде...

Вибираємо блокнот для маркування

Брендований блокнот - це не тільки щоденник, де можна залишати нотатки, але і прекрасний маркетинговий інструмент, оскільки він допомагає просуванню фірми на ринку. Нанесення корпоративного...

Для чего нужен фоам ролл

Фоам роллер − это ролик для массажа цилиндрической формы, который атлеты применяются для восстановления после занятий и расслабления мышц. Изделие стимулирует кровообращение в мышечных волокнах,...

Як вибрати кушетку для косметологічних процедур

Кушетка – це важливий та необхідний предмет меблів, який встановлюється у салоні краси. Його також купують для масажного кабінету, закладу, де надаються послуги з...

Сколько будет стоить украинская земля после открытия рынка: названа цена гектара

Пока профильный комитет Верховной Рады обсуждает правки к законопроекту об обороте сельхозземель в Украине, глава Ассоциации свободных землевладельцев в Украине Дмитрий Ливч во время...

Что такое подшивание от алкоголизма

Зависимость от алкоголя – это не просто вредная привычка, а серьезное заболевание, которое не просто портит жизнь тому, кто им страдает. Оно сказывается также...

Решения гардеробных систем

Входить или не входить? Какую гардеробную систему выбрать? В этом вопросе все дело в математике. Есть ли у вас углубление глубиной не менее 2,4 м...

Лучшие разработчики игровых аппаратов 2021 года

Если вы, как и мы, фанат онлайн-казино, вы наверняка знаете все об онлайн-слотах. Де-факто они станут самой популярной онлайн-игрой в 2021 году, и все...

Обзор игрового автомата Aztec Gold

На сегодняшний день слот «Золото Ацтеков» является слот-автоматом, где с успешно используется новый игровой движок. В это игре, Вы откроете для себя множество необычных...