Домой Украина Харьков Кредитний капкан: чим відрізняються колектори від факторингових компаній

Кредитний капкан: чим відрізняються колектори від факторингових компаній

Двісті п'ять мільярдів гривень заборгували українці банкам та іншим фінансовим установам. Такі дані наводить НБУ. Третина цього боргу – споживчі кредити, інші – іпотека. Нічого дивного, тому що відкласти на мультиварку або смартфон, хоч якось можна, а ось на квартиру мрії – навряд чи. І тут, як завжди, сама в очі кидається реклама: взяти в борг легко – без завдатку і поручителів. Що буває потім – багато хто знає: фінансові труднощі, прострочення платежів, листи з погрозами від кредиторів.

А як вам такий варіант: ваш аккаунт в соцмережі зламують, чоловіка роблять онкохворим, а 5-річну доньку ховають живцем? Цей жах днями став реальністю для скромної родини з села Вознесенка Запорізької області.

На сьогоднішній день під загрозою виселення колекторами знаходиться більше тисячі осіб.

Українці втрачають майно через непогашені кредити. До 2014-го банки охоче роздавали їх в іноземній валюті, приваблюючи вигідними ставками. А після стрибка долара чимало українців виявилися в борговій ямі, а десятки фінустанов збанкрутували. Однак старі борги дають про себе знати позичальникам і через кілька років.

В той день Світлана була вдома з маленьким сином. Непрохані гості, згадує жінка, вели себе зухвало.

Право на двокімнатну квартиру в центрі столиці нові власники підтвердили випискою з державного реєстру нерухомості. Продали квартиру без відома сім'ї Світлани через давній борг по кредиту.

«Була сума взята 202 тисячі доларів. 70 тисяч доларів погасила цього кредиту. Банк після 2009 року перебував в стадії ліквідації. А зараз він повністю ліквідований. Куди платити? Рахунків вже немає. І в підсумку ми дізнаємося, що через вісім років, абсолютно випадково , продають цю квартиру на торгах», – ділиться жінка.

Якщо ви заборгували по кредиту хоча б півроку, можете втратити заставне майно. Така позика вважається проблемною і банк буде намагатися її позбутися. В Україні почали діяти так звані факторингові компанії, які скуповують борги позичальників.

«Банк не продає кредит один. Він робить такий пул, пакетну пропозицію і продає факторинговій компанії. Туди входять і кредити фізичних осіб і юридичних осіб. Продають, звичайно, з дисконтом», – пояснює Олена Коробкова, виконавчий директор Незалежної асоціації банків України.

На відміну від банків, діяльність понад півтисячі факторингових компаній в Україні контролюється менш ретельно. Їх методи роботи дуже схожі на колекторські.

«Без рішення судів вони перереєструють право власності на себе, через чорних нотаріусів, через реєстраторів. Потім роздруковують виписку з державного реєстру. Приїжджають в кількості 5-10 осіб до вашого майна. І можуть навіть при співробітниках поліції ламати двері. Всіх тих людей, які знаходяться в квартирі, вони просто виганяють на вулицю. Ставлять свої замки. Свою сигналізацію. Охоронні фірми. І далі виставляють цю квартиру на продаж», – розповідає Віталій Белько, голова громадської організації «Група взаємодопомоги».

Саме за такою схемою сім'я Світлани втратила іншу двокімнатну квартиру в цьому ж будинку.

«Можна звертатися в громадські організації. Просить допомоги навіть у сусідів, у друзів для того, щоб фізично протистояти бандитам-колекторам. Якщо ви один, нікому заступиться за вас, тобто, у вас велика ймовірність залишитися на вулиці», – говорить експерт.

Як позичальникам не втратити майно?

«Основне правило взяття кредиту: що ти повинен брати кредит в той валюті, в якій ти отримуєш дохід», – говорить експерт.

Зважилися на кредит? Порахуйте сукупний дохід сім'ї. Після обов'язкових платежів (комуналка, харчування, одяг тощо) у вас повинно залишатися достатньо коштів на обслуговування позики. Також треба мати заощадження на випадок втрати роботи. Якщо ж взяли кредит і не можете платити, домовляйтеся з банком.

«Для банку набагато краще мати кредит, який обслуговується, ніж мати проблемний кредит. Кілька шляхів. Перший: це реструктуризація. Це прощення частини боргових зобов'язань. Це відстрочка сплати відсотків. Кредитні канікули. Або конвертація кредиту з валюти в гривню», – пояснює експерт.

Якщо ж ваш банк збанкрутував, не чекайте, що вам пробачать борг. Потрібно звернутися до тимчасової адміністрації, куди перераховувати кошти. Як показує гіркий досвід позичальників, краще домовлятися з фінансовими установами, ніж потім – з колекторами.

Нагадаємо, у листопаді-2018 в Україні запрацював закон про відновлення кредитування. У пояснювальній записці до законопроекту 6027-д автори запевняли, що він дозволить зменшити фінансове навантаження на позичальників і сприятиме активізації кредитування в Україні. 

Журналісти «Сегодня» розбирались, на що впливають нові законодавчі норми і що буде з іпотекою:

Читайте найважливіші та найцікавіші новини у нашому Telegram

Рекомендуемые статьи

Для чего нужен фоам ролл

Фоам роллер − это ролик для массажа цилиндрической формы, который атлеты применяются для восстановления после занятий и расслабления мышц. Изделие стимулирует кровообращение в мышечных волокнах,...

Як вибрати кушетку для косметологічних процедур

Кушетка – це важливий та необхідний предмет меблів, який встановлюється у салоні краси. Його також купують для масажного кабінету, закладу, де надаються послуги з...

Сколько будет стоить украинская земля после открытия рынка: названа цена гектара

Пока профильный комитет Верховной Рады обсуждает правки к законопроекту об обороте сельхозземель в Украине, глава Ассоциации свободных землевладельцев в Украине Дмитрий Ливч во время...

Что такое подшивание от алкоголизма

Зависимость от алкоголя – это не просто вредная привычка, а серьезное заболевание, которое не просто портит жизнь тому, кто им страдает. Оно сказывается также...

Решения гардеробных систем

Входить или не входить? Какую гардеробную систему выбрать? В этом вопросе все дело в математике. Есть ли у вас углубление глубиной не менее 2,4 м...

Лучшие разработчики игровых аппаратов 2021 года

Если вы, как и мы, фанат онлайн-казино, вы наверняка знаете все об онлайн-слотах. Де-факто они станут самой популярной онлайн-игрой в 2021 году, и все...

Обзор игрового автомата Aztec Gold

На сегодняшний день слот «Золото Ацтеков» является слот-автоматом, где с успешно используется новый игровой движок. В это игре, Вы откроете для себя множество необычных...

Как правильно выбрать бетонную смесь?

Приобретая бетонную смесь, каждый клиент желает получить товар высокого качества, так как от него зависит результат стройки. Чаще всего, продукцию поставляют сразу со склада...

Днепровский район в Киеве: преимущества жизни

Решились на покупку квартиры в Киеве и выбираете район? Мы докажем Вам, что жизнь в Днепровском районе - одно удовольствие! 1.Удобная инфраструктура Хочешь жить в лучших...

Особенности прямых шлифмашин Бош

Вам нужно провести финишную шлифовку и зачистку изделий, обработать срезы, отполировать поверхность, ободрать старую краску, а также выполнить порядок других работ? В таких случаях...