ДомойУкраинаХарьковІпотека в Україні в 10 разів дорожча, ніж в США: експерти назвали...

Іпотека в Україні в 10 разів дорожча, ніж в США: експерти назвали причини банківських «поборів»

Житло в кредит в Україні найчастіше «влітає» в кругленьку суму, якої могло б вистачить на покупку декількох квартир. Позичати гроші в українських банків, як правило, дорого – українці переплачують значно більше, ніж, наприклад, американці чи бельгійці. Журналісти «Сегодня» дізнавалися, чому доводиться віддавати банку останнє і все одно залишатися боржником.

10 років тому голова громадського об’єднання позичальників Тетяна Руденко оформила іпотеку на однокімнатну квартиру в «хрущовці». Кредит був оформлений в доларах, і тепер замість мільйона гривень банк вимагає сім мільйонів.

«Я платитиму стільки, скільки, швидше за все, коштує вілла в Італії на 4 кімнати. На березі моря», – нарікає Тетяна.

Це сталося, в першу чергу, через те, що курс долара з моменту оформлення договору збільшився  вп’ятеро. Але не тільки через це – вгору пішла і кредитна ставка, каже Тетяна.

«Це називається плаваюча ставка. Вона завжди піднімалася вгору. У мене приблизно 12% було, в графіку вони пишуть 12,87%, а за підсумком я плачу 18%», – розповіла Руденко.

А сьогодні українські банки вже відразу вимагають від позичальника 20% річних. 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ

  • Як купити квартиру із середньою зарплатою в Києві

За океаном, в США, брати житло в кредит дешевше як мінімум втричі, розповідає Андрій Олексійович, яких живе в Америці. Свій будинок він взяв саме в іпотеку.

«Через те, що у мене дуже хороша кредитна історія, я отримав найменший відсоток – це 3,85%. Якби у людини була гірша кредитна історія, банк би йому надав 4% або 4,25%. Мені було дуже зручно, коли я знаю скільки платити, на 30 років розписано, ну я і плачу собі кожен місяць однакову суму», – розповів Андрій.

У Бельгії відсотки по іпотеці ще нижчі, ніж в США – до 2,5% річних. 

«У минулому році ми взяли кредит на будинок на 25 років. Це найвигідніша форма кредиту. Ми платимо трохи більше 900 євро. Таким чином, у нас ставка вийшла 1,8%», – поділилася досвідом мешканка Брюгге Анна Де Клерк.

Як пояснюють експерти, вся справа в стабільності економіки Західної Європи та США. Долар і євро не зазнають значних коливань, на відміну від гривні. Крім того, самі позичальники в Україні часто не повертають банкірам гроші. А це додаткові ризики, які змушують кредиторів встановлювати високі процентні ставки, щоб не погоріти самим.

«Вартість кредиту залежить від ризиків. Перша складова – це ризик самої країни. Друга складова – це валютний ризик, ризик девальвації гривні. Третя складова – ризик безпосередньо контрагента – того, кому дають кредит», – пояснює експерт Центру економічної стратегії Марія Репко.

Тому комерційні банки піднімають ставки для українців. І повернути відсотки по кредитах «з небес на землю» зможе тільки зміцнення економіки.

Нагадаємо, раніше Кабінет міністрів дозволив Державній іпотечній установі (ДІУ) давати квартири в лізинг. Правда, на практиці проект поки не реалізувався. І все ж сайт «Сегодня» розібрався, що таке лізинг і чим він відрізняється від іпотеки.

Читайте найважливіші та найцікавіші новини у нашому Telegram

Рекомендуемые статьи