ДомойУкраинаСмарт-квартири в Україні втрачають популярність

Смарт-квартири в Україні втрачають популярність

Українські забудовники пропонують все менше смарт-квартир, бум будівництва яких припав 2016-2017 роки. Тепер, у міру стабілізації економічної ситуації, інтерес до такого формату вщух як з боку забудовників, так і покупців, пише Delo.ua.

За словами експертів, практично в кожному житловому проекті може бути 1-2 невеликих квартири, які позиціонуються як «смарт». У той же час проектів, які б спеціалізувалися тільки на смарт-квартирах, на ринку практично немає. 

Тренд поступово йде на спад, зокрема, через те, що недобросовісні забудовники спробували «підігнати» під популярний формат нежитлові приміщення – реконструйовані промислові або офісні будівлі, називаючи це апартаментами або студією. Без переведення такої нерухомості з категорії нежитлової в житлову, в ній не можна було прописатися, а комуналка нараховувалася за вищими тарифами (як для підприємств). Але про це покупці дізнавалися вже постфактум. 

Крім того, компанії просто перепланували на етапі будівництва 3-кімнатне житло в три смарт-квартири, щоб швидше реалізувати всю побудовану площу. Але тут також виникають проблеми з виконанням законодавства. Справа в тому, що Житловий чітко вказує житлову (а не загальну) площу, яка повинна припадати на одного члена сім'ї – 13,56 кв. м. Державні будівельні норми ще жорсткіші – не допускають існування однокімнатних квартир менше 30 кв. м. Такий клас житла як «смарт» в законодавстві не прописаний. Але як виняток, забудовники можуть відступити від норм, узгодивши свій проект в Мінрегіоні. Якщо такого дозволу немає – наслідки для власників сумні.

«З нашого досвіду можу сказати, що мінімальна площа однокімнатної квартири не може бути менше 27 кв. м, щоб там могли з комфортом розміститися 1-2 людини», — говорить заступник директора з комерційних питань інвестиційно-будівельної компанії Перчак.

Тому великі забудовники не надто захоплені ідеєю смарт-квартир, під які в кращому випадку виділяють 3-5% загального квартирного фонду. Найбільше пропозицій смарт-квартир – у Києві та області. За ним за кількістю пропозицій йде Одеса, Івано-Франківськ та Харків. У Київській області смарт-квартири можна знайти в Ірпені і Вишгороді.

За словами забудовників, таке житло купується як перше в місті і найчастіше розглядається як тимчасове – на три-п'ять років. При цьому мода на смарт-квартири призвела до появи інвесторів, які купують таке житло спеціально для подальшої здачі в оренду.

В тренді

Валютні гойдалки: чому в Україні лихоманить курс долара

Читайте також: Шахраї придумали нову схему обману з орендою житла: як захиститися

При цьому, незважаючи на те, що смарт-квартири відносяться до найдешевшого сегменту житла, за вартістю квадратного метра вони дорожче, ніж звичайні квартири – через необхідність споруджувати більше перегородок і підведення комунікацій до більшої кількості квартир на одному поверсі. Втім, за рахунок маленької площі вони в цілому виявляються дешевше однокімнатної квартири в тому ж районі.

«Вартість квадрата в звичайній квартирі площею 37-40 кв. м в новобудові нижче приблизно на 25-30%, ніж у смарт-квартир площею 27-30 кв.м. Але за рахунок різниці в 10 кв. м. смарт-квартира виявляється все одно більш доступною за ціною», — розповідає Олеся Перчак.

Нагадаємо, малогабаритні квартири стали популярні через необхідність економити на квадратних метрах. Для цього на дуже обмеженій площі – 19-25 кв. м – розміщують все, що потрібно для проживання: житлову і кухонні зони, санвузол і місце для вбудованих меблів, наприклад, шафи. Додаткову економію повинні забезпечувати індивідуальні лічильники тепла, багатотарифні лічильники електроенергії, бойлери та сучасні системи вентиляції.

Пропонуючи цей формат, будівельні компанії посилалися на закордонний досвід, де маленькі квартири не рідкість. Але, назва смарт-квартир в Україні не зовсім точно відображає філософію, яка використовується на Заході. За кордоном маленькі квартири є практично в кожній країні, а ось сама назва «смарт» в інших країнах відображає не площу, а філософію організації простору. В Україні ж головний акцент був зміщений саме на вартість покупки.

Раніше «Сегодня» підрахували, скільки часу потрібно українцям, щоб накопичити на житло

Читайте найважливіші та найцікавіші новини у нашому Telegram

Рекомендуемые статьи