Обсяги будівництва в Україні зростають. За даними Укрстату, якщо 2017 року загалом по країні зводилося 11,3 млн кв. м житла, то 2018-го – вже 12,87 млн кв. м. Це майже 167 тис. квартир. Рекордсменом за кількістю квартир стала Київщина — там в стадії будівництва було 39 613 квартир. У Києві будувалося 35 806 квартир. Крім столиці і області, найактивніше йде будівництво на Одещині. Там зводилися будинки на 20 194 квартири.
Найменше нового житла будується в Луганській і Донецькій областях. Причому минулого року, за документами, в цих регіонах будувалися тільки приватні будинки – 83 і 298 будинків відповідно. Жодного будівництва багатоповерхівки Укрстатом не зафіксовано.
А ось щодо здачі житла в експлуатацію минулий рік став не дуже «врожайним». До заселення були підготовлені 103 141 квартира, тоді як 2017-го – 125,6 тис. При цьому здебільшого скорочення обсягів торкнулося міських будинків (2017 – здано 98,5 тис. квартир, 2018 – 76,2 тис.). Кількість житлових будинків у сільській місцевості зменшилася не набагато (27,1 і 26,9 тис. квартир відповідно).
У Києві, наприклад, 2018 року було здано в експлуатацію лише 75,5% від показника 2017 року – 1,2 млн кв. м. на Київщині – 89,6% (1,5 млн кв. м).
Голова Комітету з інформаційних технологій, сервісів і аналітики Асоціації фахівців з нерухомості України (АФНУ) Едуард Бразас пояснює зменшення кількості зданих в експлуатацію квартир змінами в правилах для забудовників.
«2017 року змінилися правила отримання будівельної документації на початок і закінчення будівельних робіт, і багато забудовників постаралися ввести свої об'єкти в експлуатацію 2017 року. Тому той рік був аномально «врожайним», – вважає експерт.
На думку ріелторів, ускладнення правил може призвести до того, що найближчими роками темпи будівництва сповільняться. Вводитиметься в експлуатацію теж менше будинків, ніж попередніми роками.
У Києві тісно
А от середня площа квартир, яка останніми роками переважно зменшувалася, за минулий рік збільшилася. Якщо 2017 року середня квартира в прийнятих в експлуатацію житлових будинках мала площу 78,6 кв. м, то 2018-го – вже 84,2 кв. м. Причому збільшення площі відбулося і в міських квартирах (було 71,3 кв. м, стало 74,1 кв. м), і в сільських (було 105,3 стало 112,7 кв. м).
«Найтісніші» квартири будують… в Києві. 2017 року столиця замикала рейтинг регіонів за просторістю новозбудованих квартир з показником 60,8 кв. м. 2018-го замикати стала Харківщина з показником 62,7 кв. м. А Київ піднявся на сходинку вище з середньою площею квартири 63,1 кв. м.
До речі, за даними Укрстату, середня площа однієї української квартири, з урахуванням старого житлового фонду, становить 57 кв. м.
Місто чи село?
За словами ріелторів, на сьогодні найбільшим попитом користуються саме невеликі і, відповідно, дешевші квартири.
«Час зараз важкий, тому 80% попиту – в сегменті економ-житла, а це квартири до 50 кв. м. Хіба що попит трохи перемістився з однокімнатних на двокімнатні квартири. Сьогодні ціни просіли, і люди можуть це собі дозволити, тому стали більше цікавитися «двушками», – говорить Едуард Бразас.
Стосовно великої кількості квартир, що будуються в сільській місцевості, і зокрема на Київщині, експерти вважають, що попит на таке житло також пояснюється ціною.
«Квартири в області тисяч на 10 дешевше рівнозначних квартир в Києві. І якщо у людини є гроші на житло, скажімо, в Ірпені або Бучі, але не вистачає на квартиру в Києві, то вона купить за містом, але зараз, незважаючи на транспортні проблеми і т.д. Статистики щодо попиту на квартири немає, але з досвіду можу сказати, що купують як в області, так і в Києві. Не можна сказати, що пріоритет – житло в сільській місцевості. Мало того, якщо це Київська область, але, скажімо, Кагарлик – навряд чи там багато купують. А ось якщо це передмістя Києва – Гатне, Крюківщина – там квартири популярніші. Велику роль відіграють питання логістики. Але що стосується перспектив – якщо народ у нас біднішатиме, то купуватиме більше в області, ніж в Києві. Багатішатиме – можливо, в Києві», – пояснює голова АФНУ Юрій Піта.
За даними Укрстату, на початок 2018 року в Україні налічувалося 17 млн квартир, з урахуванням приватних будинків. 471 тисяча квартир і будинків стоять порожні, незаселені. 466 тисяч з них – це квартири і будинки в сільській місцевості.
Стосовно вибору між новими квартирами (на первинному ринку) і старими (вторинний ринок), попит на них, за словами ріелторів, зараз приблизно однаковий.
Для зростання цін немає передумов
Останнім часом знову стали звучати думки, що житлова нерухомість перестала дешевшати і ціни пішли в ріст. Але наші експерти вважають такі заяви передчасними.
«Минулого, 2018 року падіння ще було, але не сильне. А цього року ціни на квартири вже не падають, хоча ще і не зростають. Ринок стагнує, – каже Едуард Бразас. – Економічних передумов, на кшталт ожилої іпотеки, для зростання цін немає. Плюс виборний рік не збільшує бажання людей інвестувати. Хоча і падати вже, начебто, нікуди».
Нагадаємо, раніше ми розповідали, який в Україні стан справ з інвестиціями в нерухомість.
Також нещодавно ми писали про те, скільки часу потрібно українцям, щоб накопичити на житло.
Читайте найважливіші та найцікавіші новини у нашому Telegram